reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Grafický trh Q4 2003: ATi získává převahu

, , článek
Grafický trh Q4 2003: ATi získává převahu
Přestože jsme již výsledky grafických společností za poslední kvartál roku 2003 zmiňovali, nyní se nám dostává do ruky komplexní shrnutí grafického trhu za toto období. V nejsledovanější oblasti, tj. desktopové Radeony a GeForce FX, se váhy přehouply a ATi dokázalo prodat více GPU než nVidia.
Grafický trh Q4 2003: ATi získává převahu
Přestože 80% uživatelů sleduje hlavně grafické čipy jako desktopové Radeony a GeForce FX, celý obor je mnohem bohatší. Tento zlomek je dále doplňován integrovanými GPU, které používají výrobci čipsetů či mobilními grafikami. A v tomto širším srovnání se kromě ATi a nVidia objevují další firmy jako je dominantní Intel a menšinový Matrox, SiS, VIA/S3 apod. Podívejme se tedy na výsledky všech těchto malých i velkých výrobců za poslední čtvrtletí roku 2003.

V Q4 2003 se mimo jiné zvýšil celkový počet prodaných grafických čipů o 13%, což lze připisovat hlavně vánočnímu období. Jednotlivé společnosti si rozdělily celkový podíl na grafickém trhu takto:
  1. Intel … 31,7%
  2. ATi … 24,9%
  3. nVidia … 24,7%
  4. VIA … 10%
  5. SiS … 8%
  6. Matrox … 1%

Pozn.: Čísla jsou zaokrouhlena, a tak součet nedává přesně 100%.

Jak vidíte, situace je odlišná, než se navenek zdá. Intel se díky integrovaným čipsetům i845G a i865GE dostal suverénně do čela a stejná položka rozhodla i o slušných tržních podílech společností VIA a SiS. Ovšem situace na druhém a třetím místě jasně ukazuje trend, kterým se trh ubírá – nVidia pomalu ustupuje Radeonům, jejichž výkon, cena a možnosti přesvědčují stále více hráčů. Naopak Matrox se usadil na posledním místě s podílem kolem 1%.

Samostatné grafické čipy
Ovšem situace v samostatných grafických čipech je trochu odlišná. Celkový nárůst +18% hovoří opět o zvýšeném zájmu kolem Vánoc, ovšem díky tomu, že se do této oblasti nepočítají mobilní GPU, máme o něco odlišné pořadí. Nejprodávanější samostatné grafické čipy měla v Q4 2003 nVidia, která zaujala kolem 50% trhu (pokles o 3% oproti Q3), na druhém místě je samozřejmě ATi, a to s 45% (nárůst 5%). Přestože je rozdíl stále 5%, oproti předchozímu čtvrtletí stáhlo ATi dalších 8% trhu. Na dalších místech pak máme Matrox s 2% a SiS/XGI, jehož podíl klesl o 3% na stávající 2%.

Desktopové grafické čipy
Dále můžeme grafický trh rozdělit na čipy desktopové (a to samostatné + integrované) a čipy mobilní. Desktopová grafika, která zaznamenala v Q4 2003 nárůst prodeje o 11%, je stále ve vládě společnosti Intel. Ten, přestože ztratil 4% trhu, trůní na prvním místě s 34%, následuje nVidia s 28% (pokles 1%) a ATi s 18% (nárůst 4%). Zbytek pole tvoří VIA (11%), SiS (8%) a Matrox (1%), jejichž podíl je ale málo významný. Jenom zdůrazňuji, že 10% rozdíl mezi nVidií a ATi je dán hlavně tím, že bylo prodáno mnoho čipsetů nForce2 s integrovaným GPU.

Desktopové samostatné GPU – Radeony a GeForce FX
Největší nárůst v posledním kvartále loňského roku byl k vidění u nejsledovanější oblasti trhu, a to u desktopových samostatných GPU, tedy u Radeonů a GeForce FX, které se používají na grafických kartách. Celkově se prodalo o 19% více těchto GPU než ve čtvrtletí třetím.

Přestože v Q3 2003 ještě vedla o celých 10% nVidia, v Q4 se již stav vyrovnal – ATi i nVidia získaly 48% trhu (podíl ATi vzrostl o 6%, zatímco nVidia ztratila 4%). Zbylá 4 procenta si rozdělil Matrox (3% trhu) a SiS/XGI (1%).

Pokud se podíváme jen na GPU s podporou DirectX 9.0, vítězem se s 68% procenty stává nVidia. Důvod je jasný, nVidia má na trhu na rozdíl od ATi low-endové čipy s podporou tohoto rozhraní, takže v levném segmentu sebrala celých 75%. Oproti třetímu čtvrtletí prodala nVidia více grafik s podporou DX9 – nárůst z 4,2 milionu na 5,5 milionu.

Desktopové integrované GPU – záležitost Intelu
I v této oblasti logicky vrostl počet prodaných čipů, ale protože to není tak populární odvětví pro vánoční upgrady, bylo to jen o 6%. Desktopové integrované GPU jsou již dlouhou dobou věcí Intelu, který získal v Q4 2003 celkem 63% trhu (o 4% méně než v Q3). Dále následuje VIA s 20% a SiS s 15% trhu, zatímco nVidia a ATi se kvůli specializaci na jiné segmenty umístily poslední se 2%, resp. 1% celkového podílu.

Jen připomenu, že Intel má na trhu jádra Intel Extreme Graphics (čipsety i845G a i865GE), nVidia integruje GPU do čipsetů nForce2 IGP, zatímco ATi se snaží prosadit se sadou Radeon 9100 IGP, zatím marně.

Mobilní grafické čipy
V segmentu mobilních GPU je evidentní markantní vzrůst zájmu o notebooky s levnými integrovanými čipsety. V porovnání s třetím kvartálem roku 2003 se ve sledovaném období prodalo o 18% více těchto grafických čipů, na čemž má vliv hlavně ATi a dále pak Intel Centrino s integrovaným čipsetem i855GM.

ATi tedy doběhlo na prvním místě s 55% trhu, následuje Intel s 23% (o 2% více než v Q3) a třetí je nVidia s 11%. VIA i SiS/XGI dokázaly prodat tolik mobilních čipů, aby jim to stačilo na 5% celkového podílu pro každého.

Vezmeme-li v úvahu pouze samostatné mobilní GPU, čímž opět diskreditujeme Intel, pak je ATi ještě výrazněji vpředu. Celkem získala tato kanadská společnost 73% trhu v Q4 2003, nVidia na druhém místě 21%, zatímco SiS/XGI s 5% a VIA s 1% do dění příliš nezasáhly. Celkem se prodalo o cca 13% více mobilních grafických karet, což úzce souvisí se vzrůstem prodeje notebooků.

Naopak, podíváme-li se jen na integrovaná mobilní grafická jádra, vede zde Intel se 48% tržního podílu, zatímco druhé ATi získalo celkem 36%. Třetí příčku okupuje SIS/XGI s 10% a do prodeje také zasáhly grafické čipy společnosti Trident, která dosáhla na solidních 6%.

Zdroj: X-Bit Labs
reklama
reklama
reklama