www.svethardware.cz
>
>
>

Hackeři zablokovali počítače Sony Pictures

Hackeři zablokovali počítače Sony Pictures
, , aktualita
Hackerská skupina #GOP zaútočila na servery společnosti Sony Pictures a volá po rovnosti. Útok byl pravděpodobně vedený s pomocí zaměstnanců Sony, takže jde částečně o tzv. inside job, ovšem důvod je nejasný.
K oblíbeným
reklama
Inside job, čili čin spáchaný za pomoci osob, které mají přístup k systémům firmy, přičemž není jasné, zda jde ještě o aktivní zaměstnance firmy, nebo bývalé pracovníky. Není také jasné, co skupina #GOP (zkratka Guardians of Peace - strážci míru) po firmě Sony chce. Ve svém prohlášení uvádí pouze "My chceme rovnost, Sony ne. Je to stupňující se bitva". Útok na servery byl ale využit také k tomu, aby upozornil ještě na jeden tweet, v němž byl CEO Sony Entertainment, Michael Lynton, označen za zločince.

Webová stránka Sony Pictures v této době funguje, ale o tu konec konců nešlo. Varování skupiny #GOP totiž nebylo vyvěšeno na webu, našli je po ránu do práce dorazivší zaměstnanci firmy Sony, jejichž počítače poté zhasly a byly nepřístupné, což značně narušilo práci celé firmy. Zaměstnancům bylo následně řečeno, ať své počítače raději nepoužívají, stejně jako firemní poštu a Wi-Fi přístupové body.

Ve varování se píše: "Už jsme vás varovali a toto je pouze začátek. Budeme pokračovat, dokud nesplníte náš požadavek. Získali jsme všechna vaše interní data včetně tajných a přísně tajných informací. Pokud nás neposlechnete, tato data zveřejníme. Rozhodněte se, co budete dělat do 24. listopadu, 23:00." Je tedy evidentní, že někdo se dostal přímo do počítačů ve firmě Sony, takže lze předpokládat, že odešel se zkopírovanými daty. Pod zprávou jsou ještě odkazy na soubor, jenž má obsahovat informace o ukradených datech, jež mohou být zveřejněna. Nezdá se však, že by tyto odkazy byly ještě funkční.

Lhůta tedy již dávno vypršela, ale prozatím se nezdá, že by se na veřejnost skutečně dostala nějaká data. Stejně tak není známo, že by firma Sony nějakým způsobem s hackery jednala, ale tomu se nelze divit, když jde o takovouto delikátní záležitost.

Server The Verge také přinesl informace z e-mailu, který poslal člen skupiny pod jménem "lena". Píše se v něm, že Sony si nezamyká dveře, tedy skutečné dveře, přičemž skupina #GOP měla spolupracovat se zaměstnanci firmy, kteří mají podobné zájmy. Více pisatel z důvodu ochrany sebe a zúčastněných osob nezmiňuje.

Firma Sony o celé záležitosti také mlčí a prozradila pouze to, že "vyšetřuje událost spojenou s IT", co bylo posléze rozvedeno mluvčím firmy, že "Sony Pictures Entertainment zaznamenala narušení systémů a nyní tuto situaci řeší". Dle Bloomberg i jiných zdrojů by se však mohla potýkat s vydíráním, čemuž by vyjádření #GOP celkem odpovídalo.

Zdroj: The Verge, Engadget
reklama
Nejnovější články
Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem Uživatelé Windows 10 za pár eur mohou mít v Německu problém se zákonem
Extrémně levné klíče k Windows sice mohou (nějaký čas) fungovat, ale jejich majitele riskují problémy se zákonem. Německé orgány předvolávají některé jejich uživatele a hovoří se dokonce o domovních prohlídkách.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik11 komentářů
Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku Rover Perseverance zvládl na Marsu svou první jízdu i otočku
Přistání Perseverance na Marsu v druhé polovině února bylo velkou událostí. Jak si ale vede americký rover nyní? NASA oznámila, že před pár dny úspěšně absolvoval test, při kterém vozítko popojelo a udělalo otočku.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti Asusu unikla nepředstavená mobilní GeForce RTX 3050 Ti
Asus na svých stránkách zveřejnil informace o notebooku TUF Dash F15. To by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby se ve specifikacích neobjevil dosud nepředstavený mobilní čip Nvidia GeForce RTX 3050 Ti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení John McAfee obviněn z podvodu s kryptoměnami, hrozí mu 100 let vězení
Bude-li mít John McAfee smůlu, v životě už nevytáhne paty z vězení. 75letému podnikateli totiž v USA hrozí až 100letý trest v souvislosti s obviněním z podvodů s kryptoměnami. Ty měl nejprve nakoupit a poté propagovat na sociálních sítích.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku Google reaguje na digitální daň: zvýší ceny reklamy o 2 % ve Francii a Španělsku
Několik států se snaží více zdanit technologické giganty, jako jsou Google nebo Facebook. Např. ve Španělsku a Francii na to Google zareaguje tím, že pro inzerenty zdraží reklamu. Ti tak za stejný počet kliků zaplatí více.
6.3.2021, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů