Harvardova univerzita a Sony vyvinuli origami robota pro chirurgy

Harvardova univerzita a Sony vyvinuli origami robota pro chirurgy
, , aktualita
Robotika se v medicíně stává velmi dobrým pomocníkem, o vývoj robota určeného pro chirurgy se snaží i výzkumný tým z Harvardovy univerzity a Sony. Ten představil svého drobného origami robota.
K oblíbeným
reklama
Výzkumný tým z Harvardovy univerzity (konkrétně z Wyss Institute) a společnosti Sony spojil své síly při vývoji drobného chirurgického robota. Při výrobě se tvůrci inspirovali japonským uměním skládání z papíru origami a vytvořili robota, který má velikost zhruba tenisového míčku a jehož váha je pouze asi 2,5 gramů. 
 
Pohyb v mnoha směrech umožňují tři lineární pohony a robot má sloužit jako pomůcka pro chirurgy pro provádění velmi přesných úkonů na lidském těle, kdy lékař přístroj přímo ovládá a může vykonat zákrok. Robot byl vytvořen použitím tzv. Pop-up MEMS metody, kdy je materiál nanášen ve vrstvách a následně vyřezán laserem, takže výrobek se poté složí do 3D objektu. 
 
 
Výzkumný tým také prováděl testování, při němž zjistil, že robot byl o 68 % přesnější než nástroj ovládaný lidskou rukou. Stroj byl také schopný úspěšně provést simulaci postupu, při kterém musí chirurg precizně vést jehlu, aby se dostal do drobných žil v zadní části oční bulvy. Robot byl schopný přesně propíchnout silikonovou trubičku o tloušťce pouze dvojnásobné lidskému vlasu, která imitovala retinální žílu. 
 
Než ale bude drobný dálkově ovládaný robot skutečně připravený pro použití na operačních sálech, musí jeho vývoj urazit velký kus cesty. Malá velikost a váha přístroje však představuje jeho hlavní výhodu, protože je díky tomu uživatelsky přívětivý a snadno nastavitelný. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere
Možná že se můžeme těšit na další a ještě mnohem zajímavější kolo souboje NVIDIA vs. těžaři, v němž už půjde o mnohem více než o pouhou GeForce RTX 3060. Dle známého leakera se možná připravují i nové verze starších čipů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výpadek proudu v továrně TSMC: až 40.000 waferů půjde do koše Výpadek proudu v továrně TSMC: až 40.000 waferů půjde do koše
V továrně firmy TSMC na Tchaj-waně přerušil výrobu výpadek proudu, což se dle odhadů týká až 40.000 waferů. Nejde sice o nejmodernější provoz, ovšem nyní každá taková událost může jen dále narušit běh firem, které čekají na své čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Ani Intel se nevyhne problémům, produkce CPU letos klesne a s ní i tržby Ani Intel se nevyhne problémům, produkce CPU letos klesne a s ní i tržby
Problémy se značně nevyrovnanou nabídkou a poptávkou začínají zasahovat i průmyslové velikány. Společnost Apple se potýká s nedostatkem displejů, jejichž výrobci nemají dost kontrolerů a nyní se ozývá také Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Engine Unity ohlásil nativní podporu NVIDIA DLSS Engine Unity ohlásil nativní podporu NVIDIA DLSS
Technologie DLSS představuje velice vítanou možnost, jak zvýšit snímkovací frekvenci i s prakticky neznatelným snížením kvality obrazu. Je tak pouze dobře, že se její podpora rozšiřuje a nyní i v rámci enginu Unity.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře