Harvardova univerzita a Sony vyvinuli origami robota pro chirurgy

Harvardova univerzita a Sony vyvinuli origami robota pro chirurgy
, , aktualita
Robotika se v medicíně stává velmi dobrým pomocníkem, o vývoj robota určeného pro chirurgy se snaží i výzkumný tým z Harvardovy univerzity a Sony. Ten představil svého drobného origami robota.
K oblíbeným
reklama
Výzkumný tým z Harvardovy univerzity (konkrétně z Wyss Institute) a společnosti Sony spojil své síly při vývoji drobného chirurgického robota. Při výrobě se tvůrci inspirovali japonským uměním skládání z papíru origami a vytvořili robota, který má velikost zhruba tenisového míčku a jehož váha je pouze asi 2,5 gramů. 
 
Pohyb v mnoha směrech umožňují tři lineární pohony a robot má sloužit jako pomůcka pro chirurgy pro provádění velmi přesných úkonů na lidském těle, kdy lékař přístroj přímo ovládá a může vykonat zákrok. Robot byl vytvořen použitím tzv. Pop-up MEMS metody, kdy je materiál nanášen ve vrstvách a následně vyřezán laserem, takže výrobek se poté složí do 3D objektu. 
 
 
Výzkumný tým také prováděl testování, při němž zjistil, že robot byl o 68 % přesnější než nástroj ovládaný lidskou rukou. Stroj byl také schopný úspěšně provést simulaci postupu, při kterém musí chirurg precizně vést jehlu, aby se dostal do drobných žil v zadní části oční bulvy. Robot byl schopný přesně propíchnout silikonovou trubičku o tloušťce pouze dvojnásobné lidskému vlasu, která imitovala retinální žílu. 
 
Než ale bude drobný dálkově ovládaný robot skutečně připravený pro použití na operačních sálech, musí jeho vývoj urazit velký kus cesty. Malá velikost a váha přístroje však představuje jeho hlavní výhodu, protože je díky tomu uživatelsky přívětivý a snadno nastavitelný. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka Razer uvádí své první chytré brýle Anzu. Nahradí sluchátka
Razer Anzu jsou chytré brýle v nenápadném designu, které po spárování se smartphonem umožňují hlavně poslech hudby nebo telefonování. Fungují také jako sluneční brýle, i když čočky lze vyměnit za dioptrické.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu AOC uvádí novou řadu monitorů V4: atraktivní design za rozumnou cenu
Na trh příští měsíc vstoupí čtveřice monitorů od AOC z nové řady V4: U27V4EA, Q32V4, Q27V4EA3 a Q24V4EA. Nabízí modely s rozlišením QHD či UHD a úhlopříčkami od 23,8" do 31,5". Zaujmout by mohly hlavně zákazníky zaměřené na design a cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik2 komentáře
Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi Upcycling v praxi: baterky z koloběžek Lime skončí v reproduktorech Gomi
Doprava přechází na elektřinu a s tím se také objevují otázky, co s akumulátory, které už dosloužily. V případě elektrických koloběžek Lime je jednou z možností upcycling. Svůj druhý život mají najít v Bluetooth reproduktorech Gomi.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů