www.svethardware.cz
>
>
>

Hayabusa-2 bombardovala asteroid

Hayabusa-2 bombardovala asteroid
, , aktualita
Japonská sonda Hayabusa-2 se už řadu měsíců pohybuje u asteroidu Ryugu, který se dosud uvolila leda škrábnout při svých těsných průletech. Nyní ale do něj vysokou rychlostí poslala 2,5kg projektil, který byl urychlen silnou explozí. 
K oblíbeným
reklama
Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) vyslala sondu Hayabusa-2 v roce 2014 a ta dokázala nakonec dostihnout asi 300 milionů kilometrů vzdálený asteroid Ryugu. Sonda nejdříve začala s detailním mapováním jeho povrchu, aby se poté mohla spustit až na něj a svou speciální rukou pro sběr vzorků jej škrábnout a sebrat co nejvíce vzorků. K tomu byly využity také tantalové střely, které měly při sběru uvolnit materiál do prostoru. 
 
 
Vedle tantalových střel je ale zařízení SCI (Small Carry-on Impactor) přímo bomba. Jedná se už o 2,5kg projektil, který byl umístěn na vlastní platformě vybavené oktogenem, silnou trhavinou, která projektilu dala rychlost cca 2 km/s, takže ten na povrchu Ryugu vytvořil zbrusu nový kráter a především vyslal z do prostoru kolem vyvržený materiál, aby odhalil to, co se skrývá pod povrchem.
 
Samotná sonda tak nejdříve uvolnila celou platformu SCI a pak se uklidila do bezpečí za asteroid, než byla trhavina odpálena. 
 
před několika sekundami odhozený SCI - záběr ze širokoúhlého fotoaparátu ONC-W1 
 
Aparátem DCAM3 pak byl pořízen následující záběr, který dokazuje úspěšný dopad projektilu na horizontu a my na něm můžeme vidět právě vyvržený materiál. Jde tak o první úspěšný experiment řízené kolize člověkem vyrobeného zařízení s asteroidem. Další by mohla být mise DART americké NASA
 
 
Hayabusa-2 bude muset nyní počkat, až se okolí dopadu vyčistí a pak ve vydá na lov dalších vzorků. Sedne si tak přímo do nově vytvořeného kráteru, aby získala vzorky, které nebyly přímo ovlivněny miliardami let slunečního či kosmického záření. Můžeme tak získat materiál, který se bude ze všeho, co jsme dosud získali, zdaleka nejvíce přibližovat základním stavebním prvkům Sluneční soustavy. 
 
Vzorky pak budou odeslány na Zemi, kam by měly dorazit na konci roku 2020. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry
Na internetu se objevily benchmarky připravovaného serverového procesoru AMD EPYC 7452. Ten má být postaven na nové 7nm architektuře Rome a OpenBenchmarking jej postavili proti 20jádrovému Intelu Xeon Gold 6148.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM
Společnost Nvidia chystá rozšířit podporu pro HPC se svým rozhraním CUDA-X i na architekturu s procesory ARM. Cílem je pokrýt všechny hlavní architektury a nabídnout velmi úsporné řešení s vysokým výpočetním výkonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů