www.svethardware.cz
>
>
>

Hayabusa-2 bombardovala asteroid

Hayabusa-2 bombardovala asteroid
, , aktualita
Japonská sonda Hayabusa-2 se už řadu měsíců pohybuje u asteroidu Ryugu, který se dosud uvolila leda škrábnout při svých těsných průletech. Nyní ale do něj vysokou rychlostí poslala 2,5kg projektil, který byl urychlen silnou explozí. 
K oblíbeným
reklama
Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) vyslala sondu Hayabusa-2 v roce 2014 a ta dokázala nakonec dostihnout asi 300 milionů kilometrů vzdálený asteroid Ryugu. Sonda nejdříve začala s detailním mapováním jeho povrchu, aby se poté mohla spustit až na něj a svou speciální rukou pro sběr vzorků jej škrábnout a sebrat co nejvíce vzorků. K tomu byly využity také tantalové střely, které měly při sběru uvolnit materiál do prostoru. 
 
 
Vedle tantalových střel je ale zařízení SCI (Small Carry-on Impactor) přímo bomba. Jedná se už o 2,5kg projektil, který byl umístěn na vlastní platformě vybavené oktogenem, silnou trhavinou, která projektilu dala rychlost cca 2 km/s, takže ten na povrchu Ryugu vytvořil zbrusu nový kráter a především vyslal z do prostoru kolem vyvržený materiál, aby odhalil to, co se skrývá pod povrchem.
 
Samotná sonda tak nejdříve uvolnila celou platformu SCI a pak se uklidila do bezpečí za asteroid, než byla trhavina odpálena. 
 
před několika sekundami odhozený SCI - záběr ze širokoúhlého fotoaparátu ONC-W1 
 
Aparátem DCAM3 pak byl pořízen následující záběr, který dokazuje úspěšný dopad projektilu na horizontu a my na něm můžeme vidět právě vyvržený materiál. Jde tak o první úspěšný experiment řízené kolize člověkem vyrobeného zařízení s asteroidem. Další by mohla být mise DART americké NASA
 
 
Hayabusa-2 bude muset nyní počkat, až se okolí dopadu vyčistí a pak ve vydá na lov dalších vzorků. Sedne si tak přímo do nově vytvořeného kráteru, aby získala vzorky, které nebyly přímo ovlivněny miliardami let slunečního či kosmického záření. Můžeme tak získat materiál, který se bude ze všeho, co jsme dosud získali, zdaleka nejvíce přibližovat základním stavebním prvkům Sluneční soustavy. 
 
Vzorky pak budou odeslány na Zemi, kam by měly dorazit na konci roku 2020. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková