www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Huawei Kunpeng s 8 jádry se ukázal v desktopu, jak zvládá testy?

Huawei Kunpeng s 8 jádry se ukázal v desktopu, jak zvládá testy?
, , aktualita
Společnost Huawei se nyní se svým partnerem HiSilicon musí snažit, aby si vystačila i bez "západního hardwaru", což znamená i vývoj vlastních procesorů. Nyní se můžeme podívat na desktopový počítač s 8jádrovým CPU Kunpeng. 
K oblíbeným
reklama
Díky kanálu na YouTube s názvem 二斤自制 se můžeme podívat na PC, které se chystá nabízet společnost Huawei s vlastním procesorem a navíc s čínským operačním systémem UOS (64bit) založeným na Linuxu. Firma plánuje takové systémy dodávat především čínským vládním institucím, přičemž už nyní by v podstatě bylo možné celý počítač s veškerými součástmi vyrábět v Číně, ale zda tomu tak skutečně je, toť otázka.
 
Přinejmenším v případě procesoru Kunpeng 920 bude Huawei s HiSilicon využívat služby jiné společnosti, a to nejspíše TSMC, neboť jde o 7nm čip. Založen je na ARM v8 a pracuje na desce Huawei D920S10 společně se 16 GB paměti DDR4-2666. Čínská společnost SMIC by přitom měla ještě letos rozjet výrobu 7nm čipů a vedle toho už tu máme také čínské výrobce pamětí DDR4 (ChangXin) a NAND Flash (YMTC).
 
 
Už v dohledné době by se tak v Číně mohlo vyrábět celé takové PC i bez přispění západních firem či tchaj-wanských a jihokorejských společností. V čem ale bude Huawei a jiné čínské firmy asi ještě dlouho pokulhávat, to jsou grafické technologie. Ostatně třeba takové rozlišení 4K při 60 Hz zde zajistí až případná přídavná karta v podobě Yeston RX550, čili karta s Radeonem RX 550. 
 
 
Co se týče výkonu, pak tu máme například render snímku vozu BMW v Blenderu, který se takovému Core i9-9900K povede vykreslit za cca tři a půl minuty. Kunpeng 920 se stejným počtem jader však pro tento procesor nepředstavuje žádnou konkurenci, neboť stejný test zvládl za dlouhých 11 minut a 47 sekund. Nedá se tak tvrdit, že by se výrobci procesorů měli před řadou Kunpeng třást a ostatně je to i důvod, proč s ní má Huawei mířit především do světa kancelářských PC v úřadech.
 
 
Vedle toho bylo testováno i streamování videa, které počítač zvládal i ve 4K, ale naopak plynulé přehrávání videa v tomto rozlišení kupodivu zajistit nedokázal. Jeho výkon tak byl vyhodnocen jako vhodný leda pro lehkou kancelářskou práci. 
 
Počítač přitom přišel v přepočtu na 1060 dolarů, přičemž konkrétní verze Kunpeng 920 2249K pracovala na 2,6 GHz a procesor byl nedílnou součástí základní desky. V nabídce má pak 64kB L1 instrukční cache, stejně tolik datové, dále 512 kB L2 na jádro a celkově 32 MB L3 cache. 
 
 
Paměťové moduly DDR4-2666 (2x 8GB) dodala firma Kingston, pak tu máme na desce tři sloty PCIe 3.0 (x16, x4, x1) a dále pak šest SATA 6 Gb/s, dva M.2, dva USB 2.0 i 3.0, 1GbE a D-Sub. Na to vše i s 256GB SATA SSD a Yeston RX550 pak stačil 200W zdroj.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čína chce celosvětový systém sledovacích QR kódů v boji proti COVID-19 Čína chce celosvětový systém sledovacích QR kódů v boji proti COVID-19
Čínský prezident Xi Jinping na summitu G20 chtěl prosadit, aby se zavedl celosvětový systém QR kódů pro sledování zdravotního stavu obyvatelstva. Mělo by se tak zamezit dalšímu šíření nemoci COVID-19.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Elon Musk předběhl Billa Gatese, je 2. nejbohatší člověk na planetě Elon Musk předběhl Billa Gatese, je 2. nejbohatší člověk na planetě
Hodnota společnosti Tesla strmě roste vzhůru a s tím i jmění Elona Muska. Ten dle Bloombergu překonal Billa Gatese a nyní je druhým nejbohatším člověkem na planetě. Jeho jmění se odhaduje na 128 mld. USD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Čínskému výrobci čipů HSMC dle exředitele došly peníze, budoucnost je nejistá Čínskému výrobci čipů HSMC dle exředitele došly peníze, budoucnost je nejistá
Wuhan Hongxin Semiconductor Manufacturing Company (HSMC) je jedno ze želízek v ohni, která má Čína ve snaze zprovoznit na svém území výrobu čipů pomocí moderních procesů. Nyní má ale HSMC před sebou nejistou budoucnost.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti v testech: Ethereum a Ashes of the Singularity GeForce RTX 3060 Ti v testech: Ethereum a Ashes of the Singularity
GeForce RTX 3060 Ti by měla dorazit na trh už za týden, i když NVIDIA stále ještě tuto kartu oficiálně nepředstavila. My už tu přitom máme její testy, které se týkají výkonu v těžbě a benchmarku Ashes of the Singularity.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Hacker našel už třetí zranitelnost Tesly: Model X odemkne za 90 sekund Hacker našel už třetí zranitelnost Tesly: Model X odemkne za 90 sekund
Lennert Wouters, student PhD na Computer Security and Industrial Cryptography (COSIC) v Belgii, si rád hraje se zabezpečením vozidel. Nyní našel už třetí zranitelnost u Tesly, která mu dovolí získat bezpečnostní SW klíče k vozu za 90 sekund.
Včera, aktualita, Milan Šurkala