www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble se po chybě počítače opět přepnul do nouzového režimu

Hubble se po chybě počítače opět přepnul do nouzového režimu
, , aktualita
Hubbleův vesmírný dalekohled už si své odpracoval a i když můžeme doufat, že bude sloužit ještě dále, nikdo by se nemohl divit, kdyby se jednoho brzkého dne porouchal natolik, že by NASA musela přerušit jeho misi. 
K oblíbeným
reklama
Hubble už má svá nejlepší léta za sebou a s jistými omezeními dále slouží, ovšem s tou vidinou, že jeho fatální selhání může přijít každým dnem a jeho záchrana je značně nejistá. Ostatně jde o teleskop postavený v osmdesátých letech, který měl původně pracovat jen dvanáct let a ve vesmíru slouží nyní již více než 31 let. Poslední mise (SM4) pro jeho opravu přitom proběhla už před 12 lety a od té doby teleskop funguje bez vnějších zásahů jen s tím, co v roce 2009 doinstalovali a vyměnili astronauté z raketoplánu Atlantis. 
 
 
NASA přitom nyní oznámila, že palubní počítač používaný k obsluze vědeckých přístrojů na palubě teleskopu přestal fungovat po analýze jistých dat. Konkrétněji se přestal hlásit hlavnímu počítači, který v reakci na to 13. června automaticky přepnul systémy teleskopu do nouzového režimu. Do toho se tak teleskop přepnul letos už podruhé, dříve to bylo na několik dní v březnu. 
 
Obsluha tak nejdříve zkusila ten nejběžnější způsob opravy počítačů, čili vypnout a zapnout, jenomže výše zmíněný počítač poté v krátké době opět vykázal stejnou chybu a situace se opakovala. Nyní NASA zkoumá, zda za těmito problémy nestojí paměti, které postupem času degradují, ale dobrá zpráva je, že právě tento počítač, ač jde o typově velice starý stroj z 80. let, byl vyměněn právě během poslední servisní mise v roce 2009, takže by na tom nemusel být celkově špatně. 
 
Navíc má NASA k dispozici záložní počítačový modul, který byl po neúspěšném restartu systému aktivován a NASA nyní hodlá jej po nějakou dobu používat a poté opět posoudit stav systémů. Očekává se ale, že se původní systém vzpamatuje a začne se opět používat.
 
Na cestě sice už je teleskop JWST, který je někdy považován za náhradu Hubblea, takže by se mohlo zdát, že starý teleskop by nám už nechyběl, ale tak tomu není. JWST je určen pro sledování v infračerveném spektru s jen mírným přesahem do viditelného, zatímco Hubble sleduje především ve viditelném spektru s přesahem do blízkého infračerveného spektra. Oba teleskopy by se tak měly spíše doplňovat, a tak je tu spíše ta otázka, zda bude vůbec možné si bez raketoplánů k Hubbleovu dalekohledu zaletět a provést další opravy. 
 
 
Už nyní by byla zapotřebí výměna vadných gyroskopů a jak se ukazuje nyní, zasloužily by si to i počítačové systémy a pak tu máme třeba baterie nebo snad i solární články či izolace. Jistou nadějí byl či snad stále je raketoplán Dream Chaser, který má létat autonomně i s posádkou a právě ten by mohl být takového úkolu schopen. Ale o tom se mluvilo již před čtyřmi lety, přičemž první ostrý let této zásobovací "sanitky" pro ISS je nyní plánován až na příští rok. A v tu dobu už to může mít Hubble za sebou, takže NASA zatím prostě jen doufá, že ten bude alespoň po nějakou dobu pracovat "po boku" s JWST. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD Tesla má rekordní čistý zisk přes 1,1 mld. USD
Společnost Tesla Elona Muska může opět slavit. I když jí mnozí predikovali brzký krach, firma předvedla další rekordní čtvrtletí. Je to dokonce poprvé, co se čistý zisk dle GAAP přehoupl přes hranici 1 mld. USD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety ALMA spatřila materiál pro zrod exoměsíců u obrovské exoplanety
Přímá detekce samotných exoplanet stále není běžná záležitost a jen několik z tisíců se tako povedlo nalézt. A v případě PDS 70c platí nejen to, nově se dokonce objevil i formující se v rotujícím disku materiálu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu TSMC zvažuje stavbu továrny v Německu
Ještě donedávna platilo, že společnost TSMC reagovala odmítavě na lákání Evropské unie, ovšem nyní se přímo od jejího předsedy dozvídáme, že to může nakonec dopadnout jinak. TSMC totiž láká představa továrny v Německu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí Form Energy postaví železito-kyslíkovou baterii s procesem reverzního reznutí
S nárůstem podílu obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie stoupá také potřeba řešit jejich nestálost. Společnost Form Energy má řešení v podobě železito-kyslíkových baterií. Levnějších a ekologičtějších.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla Richard Branson a Jeff Bezos zatím nejsou astronauti: FAA změnila pravidla
Federal Aviation Administration (FAA) změnila pravidla pro definici astronautů, a tak Richard Branson i Jeff Bezos a posádky jejich raket podle této novinky ještě nejsou astronauty. Jde o první změnu definice od roku 2004.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů