www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble si našel dvě blízké supermasivní černé díry, jsou na kolizním kurzu?

Hubble si našel dvě blízké supermasivní černé díry, jsou na kolizním kurzu?
, , aktualita
Když se ve vesmíru najdou dvě černé díry nebo neutronové hvězdy, mohou splynout v jeden objekt a přitom vyslat do okolí i gravitační vlny, které už jsme schopni zachytit. Ale co když to jsou dvě supermasivní černé díry?
K oblíbeným
reklama
Astronomie už zná případy, kdy se potkaly dvě galaxie a ve svém přímém střetu dokázala supermasivní černá díra uprostřed jedné z nich vystřelit druhou na cestu pryč. Zda se ale mohou takové objekty rovněž spojit v jeden, to zatím není jasné, ovšem vypadá to, že by mohlo jít o spektakulární událost, k níž se už možná schyluje před objektivem Hubbleova dalekohledu. 
 
 
Mluvíme o 2,5 miliardy let vzdálené galaxii SDSS J1010+1413, která má dle pozorování ve svém středu hned dvě supermasivní černé díry namísto obvykle jedné. Dosud byly pozorovány srážky a spojení malých děr do hmotnosti 100 Sluncí, ale nikdy takto těžkých objektů, z nichž každý má mít hmotnost přes 800 milionů Sluncí. Ty se k sobě jako obvykle dostaly poté, co dvě galaxie splynuly v jednu a nyní už se z našeho pohledu už téměř dotýkají. 
 
Je zřejmé, že srážka dvou supermasivních černých děr musí vytvořit ty nejmohutnější gravitační vlny, jaké by se daly zachytit. Ty by měly být i milionkrát silnější, než jaké dokázala zařízení LIGO či VIRGO dosud detekovat. 
 
Při srážce dvou galaxií k sobě ale musí takové objekty nejdříve postupně doputovat a to trvá velice dlouho. Poté začne obvyklý taneček, čili díry kolem sebe začnou obíhat a pak už se názory astronomů liší v tom, co bude dál. Někteří udávají, že když se k sobě dostanou dost blízko, zhruba tak na jeden parsek (3,2 sv. roku), přestanou se přibližovat. To proto, že při přibližování černé díry předávají svou energii okolním objektům (prach, plyn, hvězdy), jichž je ale se zmenšujícím se prostorem kolem černých děr stále méně, až se postup zastaví a obě se pak budou stále obíhat v uctivé vzdálenosti. V takovém případě by mohla dle doplňujících teorií rovnováhu narušit jen další supermasivní černá díra, která by nakonec objekty přivedla ke srážce. 
 
Pak ale dává smysl hledat takové černé díry, které mají k sobě už mnohem blíže, což může takovou teorii pomoci vyvrátit. To ale není na velké vzdálenosti ve vesmíru zrovna snadné a takové objekty by mohly snadno vypadat jako jeden. Očekává se také, že dvě supermasivní díry budou tvořit gravitační vlny až při svém opravdu finálním přiblížení a dosud nic takového nebylo zachyceno. Ale na tom nemusí být nic divného, když dle dané teorie může ke splynutí dvou takových objektů docházet jen vzácně. 
 
 
Pro astronomy jde přitom o palčivou otázku, na kterou by velice rádi měli odpověď. Pokud jsou jejich teorie zcela chybné, měly by gravitační vlny od supermasivních černých děr procházet vesmírem zcela běžně, což bylo přirovnáno k poslechu cvrčků. Takové vlny by tak tvořily silný šum v pozadí, v němž by nešlo rozlišit jednu od druhé, leda by snad šlo s ohledem na jeho intenzitu zjistit, kolik jich asi tak je. Tento silný šum, pokud tu je, však LIGO ani Virgo detekovat nedokáží, protože je zcela mimo jejich frekvence. Zapotřebí by byl daleko větší detektor, který se už ostatně připravuje. Jde o vesmírný LISA.
 
Co se týče Hubblem nalezených supermasivních děr, ty jsou zatím od sebe stále ještě daleko, a to asi 430 parseků a do kritické vzdálenosti 1 parseku se dostanou asi až za 2,5 miliardy let. I tak jde o další dílek do celé skládačky, který pomůže alespoň odhadnout, kolik takových párů už je dostatečně blízko na to, aby tvořilo námi zachytitelné gravitační vlny. Aktuální odhad je ten, že by jich mělo být alespoň sto. 

Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy Windows 10 19H2 pro Insidery jsou tu, ostatní se dočkají brzy
Dávno už tolik neřešíme nové verze Windows 10 a někteří se jich možná spíše děsí a vyhýbají se jim. Rozhodně ale je třeba upozornit na to, že Windows 10 November 2019 už je tu pro Insidery. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer NASA konečně dostala na orbitu satelit Ionospheric Connection Explorer
Několik let zpoždění měl satelit ICON (Ionospheric Connection Explorer) americké NASA. Nemohl za to přitom vývoj tohoto satelitu, jak by se dalo odhadovat, ale rakety Pegasus XL společnosti Northrop Grumman. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip Bezpečnostní výzkumník s rozpočtem 200 dolarů umístil na desku špiónský čip
Kauza s firmou SuperMicro, jejíž hardware měl být dle Bloombergu kompromitován, pomalu utichla, ovšem nyní může tyto vody opět jednou rozvířit bezpečnostní výzkumník Monta Elkins. Tomu se podařilo hardwarově napíchnout firewall Cisco ASA 5505.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily Nejen W10 mají problémy, nový macOS Catalina maže maily
Aktualizace na novou verzi operačního systému často přináší nějaké problémy. U Windows 10 jde už o evergreen, své si ale užívají i uživatelé Apple macOS 10.15 Catalina. Problémy dělá ukončení 32bitové podpory i mazání e-mailů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře