www.svethardware.cz
>
>
>
>

Hubble vnesl světlo do třetího nejbližšího hvězdného systému

Hubble vnesl světlo do třetího nejbližšího hvězdného systému
, , aktualita
Teprve v roce 2013 byl objeven systém Luhman 16, a to i přesto, že jde o třetí nejbližší, který je dosud znám. V předchozích letech se tak přirozeně stal předmětem zájmu astronomů, kteří se nemohli rozhodnout, z kolika hvězd se vůbec skládá. 
K oblíbeným
reklama
Díky dlouhodobému pozorování Hubbleovým vesmírným teleskopem máme konečně jasno a můžeme mluvit o Luhman 16 AB, který se skládá především ze dvou hnědých trpaslíků, přičemž dříve se mluvilo ještě o třetím. Následující snímek zachycuje pohyb Luhmanu 16 AB po noční obloze a jde o celkem 12 snímků pořízených Hubblem. 
 
 
Luhman 16 je tak dvouhvězdný systém nacházející se 6,5 světelných let od nás a jde o vůbec nejbližší známé hnědé trpaslíky. Co se týče jiných systémů, bližší už je jen Rigil Kentaurus s hvězdou Proxima Centauri a pak Barnardova hvězda. Luhman 16 A a B mají kolem sebe kroužit ve vzdálenosti asi 3 AU a jeden oběh dokončí přibližně za 25 let. 
 
Na systém se nyní zaměřili astronomové, jež vedl Luigi Bedin, a to mezi lety 2014 a 2016. Pozici systému na obloze postupně mapoval Hubble, který se na něj podíval celkem 12x a v srpnu 2018 se na něj asi zaměří ještě jednou. Právě s pomocí těchto snímků bylo možné vypočítat orbitální parametry obou hvězd, stejně jako jejich vzdálenost od sebe a hledány byly i potenciální exoplanety, a to obvyklou metodou, kdy se měří jejich gravitační vliv na hvězdu. 
 
Bedin také hledal třetí potenciální hvězdné těleso, jehož přítomnost se nepotvrdila, ale naznačovaly ji výsledky pozorování pomocí evropského Very Large Telescope na jižní polokouli. Snímky z Hubbleova teleskopu ale ukázaly, že by se v systému neměla nacházet už žádná další hvězda a ani planeta hmotnější než Neptun. A pokud je tam nějaká menší, nejspíše má oběžnou dráhu delší než dva roky, které zabralo pozorování systému Hubblem. 
 
Máme tak štěstí, že je Luhman 16 tak blízko, neboť jde o unikátní možnost pro pozorování hnědých trpaslíků. Tyto "hvězdy, které selhaly" jsou totiž malé a chladné, což jejich sledování nijak neusnadňuje. Bedin se nyní se svým týmem chce dále zaměřit na tento systém, aby přinesl přesnější údaje o jeho hvězdách a také se pokusil zjistit, zda v něm přeci jen není nějaká malá exoplaneta. 
 
Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
Včera, článek, Jan Vítek1 komentář
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek22 komentářů
Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním? Hry a 2700X vs. 8700K: jak si vedou přes tři roky stará CPU proti moderním?
Microsoft se chystá v případě systému Windows 11 udělat tlustou čáru za teprve nedávnými procesorovými generacemi a stále platí, že zapovězeno bude vše před 2. generací Ryzenů a 8. generací Core. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek11 komentářů