www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Hubbleův dalekohled slaví 30 let ve vesmíru

Hubbleův dalekohled slaví 30 let ve vesmíru
, , aktualita
Už celých 30 let sleduje okolní vesmír Hubbleův dalekohled, který nám přinesl do té doby nevídané snímky a i díky nim si zasloužil nejeden servisní zásah pro prodloužení jeho životnosti. 
K oblíbeným
reklama
Hubbleův vesmírný dalekohled byl vynesen do vesmíru raketoplánem Discovery s pětičlennou posádkou, a to 24. dubna 1990. O den později byl už usazen na oběžné dráze kolem Země, aby se nedlouho poté zjistilo, že byl vyroben chybně a NASA musela vypravit další misi, která do teleskopu namontovala korekční optiku a ten mohl už konečně přinést výsledky, jaké se od něj očekávaly. I díky výkonům Hubbleova dalekohledu se dnes můžeme těšit na to, co nám přinese Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST), který už měl dávno sloužit a lze jen doufat, že čekání na něj se opravdu vyplatí. 
 
 
NASA oslavila 30 let Hubbleova dalekohledu tímto snímkem, který označila za kosmickou verzi podvodního světa. Ve skutečnosti je v něm zachycena velká mlhovina NGC 2014, vedle níž je menší modrá sestřička NGC 2020. Obě patří do bohatého regionu Velkého Magellanova mračna, kde probíhá intenzivní hvězdotvorba. Koukáme se tak na část vedlejší přidružené galaxie vzdálené cca 163 tisíc světelných let. 
 
Uprostřed červené mlhoviny se nachází skupina jasných a velkých hvězd s hmotností po 10 až 20 Sluncí. Modrá mlhovina je pak práce podobné hvězdy, která v sérii explozí či výtrysků ztratila velkou část svého materiálu. Sama je vidět u horního okraje otvoru v mlhovině. 
 
Hubble sleduje okolní vesmír v ultrafialovém až po blízce infračervené spektrum a dosud má za sebou na 1,4 milionu sledování, na jejichž základě bylo sepsáno přes 17 tisíc vědeckých prací. Pomocí tohoto dalekohledu byla také změřena míra rozpínání vesmíru a jeho akcelerace, sledována atmosféra planet našeho systému a díky efektu gravitační čočky se Hubble podíval i napříč 97 % éry našeho vesmíru, aby zaznamenal vznik a vývoj hvězd i galaxií. 
 
Zdroj: NASA


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek