Humanoidní robot Atlas balancuje na jedné noze

Humanoidní robot Atlas balancuje na jedné noze
, , aktualita
Aby se humanoidní roboti dokázali pohybovat jako skutečný člověk, musí se vědci ještě hodně snažit. I tak už existují roboti, kteří jsou poměrně pokročilí. Mezi ně patří i robot Atlas, který nyní balancuje na jedné noze.
K oblíbeným
reklama
Humanoidní roboti jsou velmi oblíbení, není ale vůbec jednoduché vyrobit stroj, který se zvládne pohybovat po dvou končetinách tak, jako to dokáže člověk. Společnost Boston Dynamics je už známá svými roboty, mezi něž patří i humanoid, který dostal jméno Atlas. Kromě něj má společnost ve svém repertoáru ještě mnoho dalších robotů, kteří se inspirují například i zástupci ze zvířecí říše. Mezi nimi je čtyřnohý BigDog či menší a šikovný SpotMini, který je určen pro pomoc v domácnosti.

Institute for Human & Machine Cognition, který má na starosti Atlasovy ovládací algoritmy, zveřejnil video, v němž se robot předvádí při balancování na jedné noze. Ale nejedná se o obyčejné uržování rovnováhy na rovném povrchu. Robot se nejdřív podpírá i druhou končetinou o kvádr položený na zemi, poté však i tuto nohu zvedne a balancuje na přibližně 2 centimetry široké dřevěné desce jen s pomocí jednoho chodidla.


I ve videu jde vidět, že to není pro robota nic snadného. Vědci z IHMC přiznávají, že tak dlouhá výdrž při balancování pro něj byla spíše štěstím. Není totiž obvyklé, že by Atlas vydržel tak dlouho, na videu je to však téměř půl minuty. Na konci videa už jde vidět, že robot ztrácí rovnováhu a před tím, než spadne, se už celý třese a kroutí ve snaze se ještě chvíli udržet.

Lidé by se s podobným úkolem porovnali poměrně snadno, u současných robotů už to tak jednoduché není. I tak je ale každý pokrok krokem vpřed, protože humanoidní robot musí být v praxi schopen zvládat různé typy terénu a všemožné překážky.

Zdroj: Engadget

reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek