Humanoidní robot Atlas balancuje na jedné noze

Humanoidní robot Atlas balancuje na jedné noze
, , aktualita
Aby se humanoidní roboti dokázali pohybovat jako skutečný člověk, musí se vědci ještě hodně snažit. I tak už existují roboti, kteří jsou poměrně pokročilí. Mezi ně patří i robot Atlas, který nyní balancuje na jedné noze.
K oblíbeným
reklama
Humanoidní roboti jsou velmi oblíbení, není ale vůbec jednoduché vyrobit stroj, který se zvládne pohybovat po dvou končetinách tak, jako to dokáže člověk. Společnost Boston Dynamics je už známá svými roboty, mezi něž patří i humanoid, který dostal jméno Atlas. Kromě něj má společnost ve svém repertoáru ještě mnoho dalších robotů, kteří se inspirují například i zástupci ze zvířecí říše. Mezi nimi je čtyřnohý BigDog či menší a šikovný SpotMini, který je určen pro pomoc v domácnosti.

Institute for Human & Machine Cognition, který má na starosti Atlasovy ovládací algoritmy, zveřejnil video, v němž se robot předvádí při balancování na jedné noze. Ale nejedná se o obyčejné uržování rovnováhy na rovném povrchu. Robot se nejdřív podpírá i druhou končetinou o kvádr položený na zemi, poté však i tuto nohu zvedne a balancuje na přibližně 2 centimetry široké dřevěné desce jen s pomocí jednoho chodidla.


I ve videu jde vidět, že to není pro robota nic snadného. Vědci z IHMC přiznávají, že tak dlouhá výdrž při balancování pro něj byla spíše štěstím. Není totiž obvyklé, že by Atlas vydržel tak dlouho, na videu je to však téměř půl minuty. Na konci videa už jde vidět, že robot ztrácí rovnováhu a před tím, než spadne, se už celý třese a kroutí ve snaze se ještě chvíli udržet.

Lidé by se s podobným úkolem porovnali poměrně snadno, u současných robotů už to tak jednoduché není. I tak je ale každý pokrok krokem vpřed, protože humanoidní robot musí být v praxi schopen zvládat různé typy terénu a všemožné překážky.

Zdroj: Engadget

reklama
Nejnovější články
Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás
Se slabšími a levnějšími procesory AMD to máme těžké. V nové generaci Ryzen 5000 žádné takové nejsou, Ryzeny 3 z generace 3000 jsou dlouhodobě nedostupné a v poslední době se nedostává ani APU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
OSIRIS-REx zanechal na asteroidu znatelnou stopu, dokázal odmrštit balvan OSIRIS-REx zanechal na asteroidu znatelnou stopu, dokázal odmrštit balvan
NASA využila čas do odletu sondy OSIRIS-REx i k tomu, aby se dobře podívala na místo na asteroidu Bennu, kde tato sonda před řadou měsíců letmo přistála a provedla sběr materiálu. Nyní se už nemůžeme divit, že jej sebrala tolik. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje
Společnost TSMC při příležitosti zveřejnění nových finančních výsledků uvedla také další zajímavosti, které stojí za to si tu zmínit. Dozvídáme se tak i o dalším navýšení kapitálových výdajů firmy pro tento rok.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere
Možná že se můžeme těšit na další a ještě mnohem zajímavější kolo souboje NVIDIA vs. těžaři, v němž už půjde o mnohem více než o pouhou GeForce RTX 3060. Dle známého leakera se možná připravují i nové verze starších čipů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář