www.svethardware.cz
>
>

Hybridní křemíko-perovskitové solární panely se dostaly na efektivitu 29,15 %

Hybridní křemíko-perovskitové solární panely se dostaly na efektivitu 29,15 %
, , aktualita
Tým vědců na Helmholtz-Zentrum Berlin (HZB) dále vylepšil hybridní křemíko-perovskitové solární panely a dosáhl účinnosti rekordních 29,15 %. Efektivita perovskitů se tak za posledních 6 let zvětšila 5násobně.
K oblíbeným
reklama
Perovskitové solární panely si připisují další rekord. Jejich účinnosti se totiž velmi rychle zvyšují a jen za poslední 6 let se zvýšila na 5násobek. Nyní tu máme další výsledky vědeckého zkoumání na Helmholtz-Zentrum Berlin (HZB). Těm se už počátkem roku povedlo dosáhnout rekordní 29,15% účinnosti hybridních křemíko-perovskitových solárních panelů a nyní se o nich dozvídáme další podrobnosti. Hybridní panely vypadají být slibnými variantami pro budoucnost, protože kombinují klasické křemíkové solární panely citlivé především na červené a infačervené světlo (a přímý sluneční svit) s perovskity, které mají naopak výrazně lepší citlivost na modrou složku světla a lépe fungují i bez přímého slunečního osvětlení (jejich maximální výkon se v takovém případě nepropadá tak dramaticky).
 
Hybridní křemíko-perovskitové solární panely
 
Novinka byla schopna dosáhnout výše zmíněné 29,15% efektivity a nabídna konzistentní výkon (více než 95 % maxima, tedy T95) po dobu 300 hodin pod simulovaným slunečním světlem. To se může zdát jako velmi málo, jde totiž zhruba o dva měsíce pod světlem AM1.5G s naší průměrnou dobu slunečního svitu a oblačnosti, jenže toho bylo dosaženo bez ochrany panelu s vystavením článku okolnímu vzduchu. Právě jeho ochrana je ale stěžejní záležitostí, která ovlivňuje životnost perovskitových panelů.
 
Hybridní křemíko-perovskitové solární panely
 
Takže ač to na první pohled vypadá hodně špatně, ve skutečnosti jde o dobrý výsledek (na kategorii perovskitů). Pokud zde máme T95 na úrovni 300 hodin, pak by T90 (výkon na 90+ % maxima) mohl být patrně ve vyšších stovkách bez ochranných prvků a je jen otázkou, kolik by to mohlo být s nimi. Pro srovnání, japonský tým s perovskity s 16,6% účinností dosáhl T90 po dobu 1570 hodin pod AM1.5G (u nás tak jeden a čtvrt roku), tam se ale právě soustředili na použití oněch ochranných prvků.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel Arrow, Lunar a Nova Lake, aneb co dalšího se chystá? Intel Arrow, Lunar a Nova Lake, aneb co dalšího se chystá?
Intel nám nedávno dal nahlédnout do svých plánů do budoucna, kde už jsou jasně uvedeny i vícečipové běžné procesory pro PC. Nyní se ale nově objevily dosud neznámé názvy Arrow Lake a Nova Lake a opět pak Lunar Lake. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ryzeny 5000G jdou na trh, máme tu testy Ryzeny 5000G jdou na trh, máme tu testy
AMD se zítra odhodlá vypustit na trh nová APU v podobě dvou modelů z generace Ryzen 5000G, což ovšem platí už jen pro volný trh, čili DIY. Na tom jsou ostatně APU už celkově velice nedostatkové zboží, takže lze počítat s obrovským zájmem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek