reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Hybridní Lakefield na Windows 11 vykazuje vyšší výkon, jde o scheduler?

, , aktualita
Hybridní Lakefield na Windows 11 vykazuje vyšší výkon, jde o scheduler?
Procesory Lakefield jako první v případě Intelu nabídly mix výkonných a slabších jader, respektive jednoho výkonného a čtyř slabších. A právě s hybridními procesory by měl umět lépe pracovat systém Windows 11. 
Hybridní Lakefield na Windows 11 vykazuje vyšší výkon, jde o scheduler?
Windows 11 už v předběžném sestavení unikly na web, přičemž procesory Intel Lakefield jsou dostupné už dávno, takže se můžeme podívat i na test toho, jak s nimi pracuje nový systém ve srovnání s aktuálními Windows 10 21H1. 
 
 
Nejdříve tu ale máme potvrzení toho, že Windows 11 budou podporovat také WDDM 3.0 (Windows Display Driver Model), který se poprvé objevil ve Window 10 Insider Preview “Cobalt”.
 
Uniklá verze Windows 11 přitom není nejčerstvější a má být už pár měsíců stará, nicméně už v tomto stavu má být systém výkonnější na testovaném procesoru než moderní verze desítek. 
 
 
Jde tu o testy serveru HotHardware, který využil počítač s Core i7-L16G7 s jedním výkonným jádrem a čtyřmi slabšími (Sunny Cove + Atom) na taktech mezi 1,4 a 3 GHz. Scheduler tak v tomto případě musí být schopen správně vytížit dostupná jádra, a to pochopitelně přednostně výkonné Sunny Cove tím nejnáročnějším procesem. Tato práce je přitom ještě vcelku jednoduchá, neboť jde o 5C/5T procesor bez Hyperthreadingu. Až nastoupí Alder Lake, půjde o procesory s až 8 výkonnými jádry s HT plus 8 slabšími jádry bez HT (16C/24T). 
 
 
Výsledky testů přitom ukazují, že výkon Lakefieldu se pod Windows 11 spíše zvedl snad až na jediný test s PCMarku 10. I Cinebench ukazuje, že dokonce v případě jednovláknového testu se výkon zvedl, což ukazuje, že desítky s takovými procesory pracovat neumí, anebo že je tu něco jiného, co zvedá výkon stejného procesoru. 
 
 
Není tak potvrzeno, že jde skutečně o výsledek nového plánovače procesů ve Windows 11, neboť na HotHardware si ani nevšímali toho, jaká jádra byla v daných testech využita a zda se něco v tomto ohledu evidentně změnilo. Dopad nového plánovače na výkon ale vypadá jako nejpravděpodobnější vysvětlení. Nebo snad ne? 
 
Je tu totiž ještě test, který provedl Ben Anonymous a ten využil procesor Core i7-10875H, čili prostý mobilní Comet Lake-H s osmi stejnými jádry. I zde se ukázalo, že počítač pod Windows 11 funguje svižněji, dosahuje vyššího skóre pod testy 3DMark i Geekbench 5, rychleji bootuje a dokonce i CrystalDiskMark vykazuje vyšší propustnost SSD. 
 
Závěrem tak můžeme konstatovat, že Windows 11 skutečně budou výkonnější, ale nemusí za tím být (jen) nový scheduler, jako spíše celkově efektivnější využití hardwarových prostředků.  


reklama
reklama
reklama