www.svethardware.cz
>
>
>

I planeta Merkur má své ledovce, jak vznikají?

I planeta Merkur má své ledovce, jak vznikají?
, , aktualita
Ani by se nechtělo věřit, že planeta Merkur pohybující se u Slunce nejblíže ze všech má na svém povrchu led, a to dokonce prý až 50 metrů silný. Vědci si nyní dávají dohromady to, kde se tento led bere a jak vzniká.
K oblíbeným
reklama
Merkur obíhá kolem Slunce téměř v jen třetinové vzdálenosti co Země, i když má o proti ní velice výstřednou dráhu, která jej zavede v perihéliu na vzdálenost jen 0,3 AU a v aféliu na 0,47 AU. Proto se nelze divit, že průměrná teplota na povrchu je asi 170 °C, jenomže Merkur na rozdíl od Venuše a Země téměř nemá atmosféru, respektive má zanedbatelný atmosférický tlak, takže to, co není přímo vystaveno Slunci, rychle chladne. 
 
 
Minimální teploty na povrchu Merkuru díky tomu dosahují i pod -180 °C a pokud se najde místo, které je neustále ve stínu, může v něm velice snadno existovat i led podobně jako na našem Měsíci. A stejně jako tam i na Merkuru v tomto ohledu hrají velkou roli krátery, a to samozřejmě ty poblíž pólů, čemuž přispívá také jen 3,38° sklon Merkuru ke slunečnímu rovníku. Najde se tak dost míst, kde může v neustálém stínu okrajů kráterů existovat teplota hluboko pod nulou, a tedy i vodní led. Kde se ale ten vezme? 
 
K tomu posloužil počítačový model vytvořený Jamesem Fastookem a jeho týmem. Jde konkrétně o University of Maine Ice Sheet Model (UMISM), který nejdříve posloužil ke stejnému účelu v případě Země a Marsu, ale nyní byl adaptován pro Merkur. 
 
Předpoklad je ten, že Merkur akumulovat vodu a led alespoň po dobu posledních 50 milionů let a výsledkem jsou místa s ledovou pokrývkou silnou až 50 metrů. Atmosféru z toho opravdu podezřívat nemůžeme, ovšem to stejně jako v případě Měsíce není překážka. Simulace ukázaly na nejpravděpodobnější zdroj, a sice na led bohaté komety a případně jiná tělesa dopadající na Merkur z okolního vesmíru. 
 
Dle Fastooka pak voda z těchto objektů postupně putuje po povrchu planety, než se vytratí, nebo naopak dostane do vhodných chladných míst, kde je zadržena a neohrožována Sluncem. Model ukazuje na to, že tak skončí asi 15 procent vody, která se na planetu dostane. 
 
Model UMISM pak byl ještě využit pro zkoumání toho, jak horký povrchový terén ovlivňuje chladná místa v kráterech a zjistilo se, že teplo prostupující terénem je právě důvod toho, že se led v kráterech trošku mění a pohybuje. Bez toho by se prostě ukládal, aby se poté už nehnul. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 % Prodeje herních PC a notebooků šly meziročně dolů o 6,2 %
Herní počítače byly po začátku PC krize ostrůvkem naděje, který neustále klesající prodeje neohrožovaly. Není divu, že se běžně dostupný hardware už zcela běžně označuje za herní, nicméně aktuální krize celého polovodičového průmyslu ovlivnila i herní PC.
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý GeForce RTX 2000 SUPER budou představeny v úterý
V úterý se dle VideoCardz konečně dozvíme, co si NVIDIA připravila v rámci nové řady GeForce RTX 2000 SUPER, nebo jak se tyto karty budou nakonec jmenovat. Na tom ani tak nezáleží, jako spíše na jejich specifikacích a cenách.
Včera, aktualita, Jan Vítek
3DMark dostal benchmark testující PCI Express 3DMark dostal benchmark testující PCI Express
Benchmarkovací software 3DMark už patří pod společnost UL, která pokračuje s jeho vývojem a nyní přišel čas také na PCI Express feature test. Ten tak přichází v pravý čas, aby si lidé mohli ověřit, co jim přinese PCI Express 4.0. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch Falcon Heavy se ukázal v první noční misi: havárie i první úspěch
Raketa Falcon Heavy byla už potřetí a opět úspěšně vypuštěna do vesmíru, ovšem nyní to byl pro ni první noční start. Falcon Heavy letěl včera v rámci mise STP-2 a zákazníkem bylo US Air Force. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru Robot Astrobee od NASA se sám poprvé proletěl ve vesmíru
Robot jménem Bumble, který je jedním z Astrobee od NASA, měl nedávno první možnost se sám proletět vesmírem a vypořádat se se stavem beztíže. Test robota proběhl na palubě Mezinárodní vesmírné stanice. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková