www.svethardware.cz
>
>
>

I planeta Merkur má své ledovce, jak vznikají?

I planeta Merkur má své ledovce, jak vznikají?
, , aktualita
Ani by se nechtělo věřit, že planeta Merkur pohybující se u Slunce nejblíže ze všech má na svém povrchu led, a to dokonce prý až 50 metrů silný. Vědci si nyní dávají dohromady to, kde se tento led bere a jak vzniká.
K oblíbeným
reklama
Merkur obíhá kolem Slunce téměř v jen třetinové vzdálenosti co Země, i když má o proti ní velice výstřednou dráhu, která jej zavede v perihéliu na vzdálenost jen 0,3 AU a v aféliu na 0,47 AU. Proto se nelze divit, že průměrná teplota na povrchu je asi 170 °C, jenomže Merkur na rozdíl od Venuše a Země téměř nemá atmosféru, respektive má zanedbatelný atmosférický tlak, takže to, co není přímo vystaveno Slunci, rychle chladne. 
 
 
Minimální teploty na povrchu Merkuru díky tomu dosahují i pod -180 °C a pokud se najde místo, které je neustále ve stínu, může v něm velice snadno existovat i led podobně jako na našem Měsíci. A stejně jako tam i na Merkuru v tomto ohledu hrají velkou roli krátery, a to samozřejmě ty poblíž pólů, čemuž přispívá také jen 3,38° sklon Merkuru ke slunečnímu rovníku. Najde se tak dost míst, kde může v neustálém stínu okrajů kráterů existovat teplota hluboko pod nulou, a tedy i vodní led. Kde se ale ten vezme? 
 
K tomu posloužil počítačový model vytvořený Jamesem Fastookem a jeho týmem. Jde konkrétně o University of Maine Ice Sheet Model (UMISM), který nejdříve posloužil ke stejnému účelu v případě Země a Marsu, ale nyní byl adaptován pro Merkur. 
 
Předpoklad je ten, že Merkur akumulovat vodu a led alespoň po dobu posledních 50 milionů let a výsledkem jsou místa s ledovou pokrývkou silnou až 50 metrů. Atmosféru z toho opravdu podezřívat nemůžeme, ovšem to stejně jako v případě Měsíce není překážka. Simulace ukázaly na nejpravděpodobnější zdroj, a sice na led bohaté komety a případně jiná tělesa dopadající na Merkur z okolního vesmíru. 
 
Dle Fastooka pak voda z těchto objektů postupně putuje po povrchu planety, než se vytratí, nebo naopak dostane do vhodných chladných míst, kde je zadržena a neohrožována Sluncem. Model ukazuje na to, že tak skončí asi 15 procent vody, která se na planetu dostane. 
 
Model UMISM pak byl ještě využit pro zkoumání toho, jak horký povrchový terén ovlivňuje chladná místa v kráterech a zjistilo se, že teplo prostupující terénem je právě důvod toho, že se led v kráterech trošku mění a pohybuje. Bez toho by se prostě ukládal, aby se poté už nehnul. 
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek Nehody Boeingu 737 zavinily i peníze, kritická výbava byla za příplatek
Jistě vám neunikly dvě smrteln nehody Boeingu 737 MAX 8 v poslední době, při kterých dohromady zemřelo téměř 350 lidí. Mohly za ně peníze. Aerolinky totiž šetřily a nepřiplatily si za důležitou bezpečnostní výbavu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu Korejci tajně dávali kamery do hotelů, hosty streamovali na internetu
Na internetu se dnes streamuje všechno. Dva Korejci se tak rozhodli, že budou šmírovat hotelové hosty a do mnoha hotelů po Jižní Koreji instalovali tajné kamery, kterými natáčeli hosty a záznamy prodávali na internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala