reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

IBM má technologii pro až 400Gbps optické systémy

, , aktualita
IBM má technologii pro až 400Gbps optické systémy
Společnost IBM se pochlubila novou technologií, která by se měla zasloužit o navýšení propustnosti datové konektivity, a to jen s velmi nízkou spotřebou. Mluví se o přenosových rychlostech 200 až 400 Gbps.
IBM má technologii pro až 400Gbps optické systémy
IBM pro svou technologii nové generace využila zařízení, které je určeno pro Big Data servery a cloudová centra, respektive komunikaci mezi nimi. To má zajistit čtyřikrát větší propustnost, přičemž představeno bylo na International Solid-State Circuits Conference (ISSCC).

Prozatím jde pouze o testovací vzorek využitelný pouze v laboratoři, ovšem ten staví na stejném designu jako jeho předchůdce, který již byl licencován firmou Semtech. Ta se již chystá vypustit na trh příslušné pokročilé platformy, a to ještě v tomto roce. Vývoj v této oblasti skutečně je potřeba, což ilustruje už jen to, že v roce 1992 byl na Internetu denní provoz 100 GB, což je dnes 2 EB, čili dva exabajty, čili 20 000 000x více.

Firma Semtech tedy od IBM získala potřebou technologii, ovšem IBM si bude samo vyrábět vlastní rodinu výsledných produktů pro komunikaci po optických i kovových kabelech. Vyvíjí k tomu čipy vyráběné 32nm procesem SOI (klasický Silicon on Insulator), které budou schopny s využitím optiky dosáhnout přenosových rychlostí až 400 Gbps.

Na obrázcích je čip pro konverzi analogového signálu do digitální podoby, jenž je určený pro firmu Semtech. Zvládne 64GS/s (giga-samples per second) na kanál a bude prozatím produkován v newyorské továrně v East Fishkill právě pomocí 32nm procesu a jeho plocha je jen pár milimetrů čtverečných. Plnohodnotné dvoukanálové jádro s 2x 64 GS/s, pak zvládne celkem 128 miliard AD konverzí za sekundu, a to při spotřebě 2,1 W.

Zdroj: X-bit labs
reklama
reklama
reklama