Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

IBM oznamuje průlom ve využití světla pro přenos dat

10.12.2012, Jan Vítek, aktualita
IBM oznamuje průlom ve využití světla pro přenos dat
Optická vlákna jsou využívána pro přenos dat již dlouhá léta, ovšem poněkud odlišným způsobem, než o jaký se nyní snaží firma IBM. Ta nyní oznámila, že po několika letech vyvinula průlomovou technologii, kterou nazývá Silicon Nanophotonics....
Optická vlákna jsou využívána pro přenos dat již dlouhá léta, ovšem poněkud odlišným způsobem, než o jaký se nyní snaží firma IBM. Ta nyní oznámila, že po několika letech vyvinula průlomovou technologii, kterou nazývá Silicon Nanophotonics. Ta umožní integrovat optické komponenty po bok klasických elektronických obvodů na jednom křemíkovém čipu, a to i s využitím výrobních technologií pod 100 nm.

Vzniklé optické "dálnice" budou nejlépe využitelné pro přenosy velkých objemů dat, které se budou moci přesunovat mezi počítačovými čipy v serverech, velkých datacentrech i superpočítačích. Výhodou mají být především nižší náklady ve srovnání s tradičními rozhraními a sem spadá i fakt, že přenosy v optických vláknech nemohou být rušeny. Nemá přitom záležet na tom, zda jde o přenosy na vzdálenost několika centimetrů, nebo rovnou kilometry.

Technologie Silicon Nanophotonics je tak mířena do oblasti, kde se firmy potýkají s nutností zpracovávat velké objemy dat, pro což se vžilo označení Big Data. IBM přitom slibuje, že do výrobní linky produkující čipy pomocí 90nm procesu CMOS bude stačit přidat několik dalších elementů, díky nimž si výrobci budou moci snadno vyrábět vlastní řešení vybavené příslušnými transceivery, čili optickými vysílači/přijímači dat.

Prozatím má IBM vyzkoušeno optické rozhraní schopné přenášet 25 Gb za sekundu na jeden kanál. Tyto kanály můžeme paralelizovat v rámci jednoho optického vlákna s využitím světla o různých vlnových délkách. To umožní dále škálovat kapacitu přenosů až na několik terabajtů za sekundu. Více se dozvíte na stránkách IBM (viz zdroj).

Zdroj: TZ IBM