reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

IBM Power6: překoná hranici 5GHz?

, , aktualita
IBM Power6: překoná hranici 5GHz?
Nová generace dvoujádrových procesorů IBM Power6 nepůjde cestou přidávání dalších jader jako společnosti Intel a AMD, které oznamují brzké vydání quad-core procesorů, ale chce vytěžit ze dvou jader co nejvíce a to především opravdu velmi...
IBM Power6: překoná hranici 5GHz?
Nová generace dvoujádrových procesorů IBM Power6 nepůjde cestou přidávání dalších jader jako společnosti Intel a AMD, které oznamují brzké vydání quad-core procesorů, ale chce vytěžit ze dvou jader co nejvíce a to především opravdu velmi vysokými frekvencemi.Procesory se představí v polovině roku 2007 a to rovnou o frekvencích 4,0GHz až 5,0GHz. Jsou to dosti vysoká čísla, když uvážíme,že Intel skončil s jednojádrovým procesorem na 3,8GHz, u dvoujádrových o něco níže a přiznejme si, spotřeba procesoru byla opravdu enormní. IBM chce i při dvou jádrech a takto vysokých frekvencích udržet spotřebu na úrovni dnešních procesorů aniž by se jakkoli měnila délka pipeline.

Zdá se to být jako nemožné, nicméně IBM tvrdí, že čip vyráběný 65nm SOI (Silicon On Insulator) technologií je schopen při plném výkonu pracovat s napětím pouhých 0,8V, pak se již dá nízké spotřebě věřit. Těžko k uvěření je pak schopnost pracovat s tak nízkým napětím při tak vysoké frekvenci.

Procesory budou vybaveny 8MB L2 cache paměti, patrně tak nepůjde o žádné drobečky. Procesor by měl být spojen s operační pamětí pomocí sběrnice, která se může chlubit propustností 75GB/s. IBM tím podle svých slov naráží na společnosti Intel a AMD, které přidávají jádra, ale zapomínají na spojení procesorů se zbytkem systému, kde se vytváří úzká místa a není možno plně využít potenciál procesorů.

Zdroj: www.cdrinfo.com, www.hardocp.com
reklama
reklama
reklama