Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

IBM Power6 s více než 4GHz v roce 2007

7.2.2006, Milan Šurkala, aktualita
IBM Power6 s více než 4GHz v roce 2007
IBM prohlašuje, že vyvinulo nové metody, které umožní procesorům být až dvakrát výkonnější než tomu bude u procesorů konkurenčních firem. Tranzistory budou vyráběny 65nm technologií SOI, hlavní novinka však bude v šířce vrstvy křemíku na...
IBM prohlašuje, že vyvinulo nové metody, které umožní procesorům být až dvakrát výkonnější než tomu bude u procesorů konkurenčních firem. Tranzistory budou vyráběny 65nm technologií SOI, hlavní novinka však bude v šířce vrstvy křemíku na izolátoru, ta bude široká jen 500 atomů.IBM Power6 procesory budou představeny v polovině roku 2007 s frekvencemi 4-5GHz. Přitom už dnes má IBM funkční vzorky na 6GHz (alespoň to tvrdí).

Zatím toho o těchto procesorech mnoho nevíme. Zatím je známo (resp. je pravděpodobné), že bude mít 8-way 64kB L1 cache, 2-stage pipeline (to se mi zdá strašně málo) s podporou dvou nezávislých zápisů nebo čtení v jednom cyklu, pracovní napětí má být mezi 0,9V až 1,2V. Nové technologie by přitom měly znamenat snížení spotřeby procesorů. O kolikajádrový procesor půjde však nevíme.

Pokud by IBM dotáhlo vše do úspěšného konce tak jak slibuje, pak by výrobci procesorů mohli zažít krušné chvilky. Řeč je zde o serverovém segmentu, který narozdíl od PC segmentu nepracuje vždy s instrukcemi x86 (IBM Power není x86 procesor, stejně jako třeba Intel Itanium). Od doby, co Apple přešel na procesory Intel nebudou tyto procesory ani v počítačích Macintosh.

Zdroj: www.geek.com, www.extremetech.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.