www.svethardware.cz
>
>
>
>

IBM představil 19TB SSD i s paměťmi Everspin MRAM

IBM představil 19TB SSD i s paměťmi Everspin MRAM
, , aktualita
IBM představuje úložné zařízení spadající mezi SSD, které využívá také paměti typu MRAM společnosti Everspin, a to jako cache. Hlavní paměť tak tvoří běžné 3D NAND Flash, a k čemu konkrétně jsou tedy paměti MRAM?
K oblíbeným
reklama
Klasická SSD se dnes spoléhají na paměti 3D NAND Flash s desítkami vrstev a nejčastěji pak s buňkami TLC, do nichž se tak mohou zapsat tři bity. Nebude ale trvat dlouho a standardem se stanou téměř stovrstvé paměti s buňkami QLC, čili čtyřmi bity. Standardně se pak používá jako cache paměť typu DRAM, která, jak dobře víme, je nestálá, takže potřebuje být napájena, aby si udržela informaci. 
 
 
My chceme ale mluvit o nových SSD od společnosti IBM, které staví především na dnes standardních 64vrstvých pamětech 3D NAND Flash, ale také na MRAM (magnetoresistive random access memory). Everspin takové vyrábí, a to 256Mb čipy tvořené 40nm technologií, které už jsou dávno k dispozici a chystají se 1Gb čipy, které budou na trhu do konce tohoto roku. To je celkem slušná kapacita na paměti s tak novou technologií a to konkrétně umožní výrobní proces 22FDX společnosti GlobalFoundries, které IBM už dříve prodalo své továrny. 
 
 
Jak už bylo naznačeno, jde především o nestálost či volatilitu daných pamětí DRAM. V případě ztráty napájení hrozila i ztráta dat, k čemuž se používaly kondenzátory, které dokázaly poskytnout energii nutnou k tomu, aby se cache vyprázdnila a její obsah zapsal do hlavní paměti. Čili pokud se použijí MRAM, které nepotřebují být napájeny jako DRAM, aby "nezapomněly", může to značně zjednodušit design celého SSD. 
 
 
IBM nabídne celkem tři verze SSD s MRAM, které se budou lišit kapacitou, a to 4,8 TB, 9,6 TB a 19,2 TB. S těmi použitý kontroler komunikuje po 20 kanálech a sám využívá pro spojení se systémem rozhraní PCIe 4.0 x2, což je z hlediska propustnosti stejné jako PCIe 3.0 x4. 
 
Možná že se tak někdy dočkáme doby, kdy si i do svých počítačů budeme moci pořídit operační paměti, které nebudou potřebovat být pod napětím, což může dále zvýšit výdrž na baterie a také změnit způsob, jakým se vypínají, restartují či uspávají počítače. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici Seagate uvádí rychlé SSD pro PCIe 4.0 i herní dokovací stanici
Společnost Seagate si připravila dvě zajímavé novinky, a sice jednak výkonné SSD FireCuda 520, které je určeno pro čtyři linky PCIe 4.0. Vedle něj tu pak máme 4TB FireCuda Gaming Dock. K čemu bude dobrý?
Včera, aktualita, Jan Vítek
LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700 LG představilo obří 42,5" monitor 43UN700
Společnost LG představila obří 42,5" monitor LG 43UN700, který má najít obrovské množství využití. Má být vhodný pro tvorbu multimédií, nenáročné hraní i kancelář. Dokáže zobrazit až 4 obrazy ze 4 různých zařízení najednou.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Aktualizováno: Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Včera, aktualita, Jan Vítek