www.svethardware.cz
>
>
>
>

IBM představil 19TB SSD i s paměťmi Everspin MRAM

IBM představil 19TB SSD i s paměťmi Everspin MRAM
, , aktualita
IBM představuje úložné zařízení spadající mezi SSD, které využívá také paměti typu MRAM společnosti Everspin, a to jako cache. Hlavní paměť tak tvoří běžné 3D NAND Flash, a k čemu konkrétně jsou tedy paměti MRAM?
K oblíbeným
reklama
Klasická SSD se dnes spoléhají na paměti 3D NAND Flash s desítkami vrstev a nejčastěji pak s buňkami TLC, do nichž se tak mohou zapsat tři bity. Nebude ale trvat dlouho a standardem se stanou téměř stovrstvé paměti s buňkami QLC, čili čtyřmi bity. Standardně se pak používá jako cache paměť typu DRAM, která, jak dobře víme, je nestálá, takže potřebuje být napájena, aby si udržela informaci. 
 
 
My chceme ale mluvit o nových SSD od společnosti IBM, které staví především na dnes standardních 64vrstvých pamětech 3D NAND Flash, ale také na MRAM (magnetoresistive random access memory). Everspin takové vyrábí, a to 256Mb čipy tvořené 40nm technologií, které už jsou dávno k dispozici a chystají se 1Gb čipy, které budou na trhu do konce tohoto roku. To je celkem slušná kapacita na paměti s tak novou technologií a to konkrétně umožní výrobní proces 22FDX společnosti GlobalFoundries, které IBM už dříve prodalo své továrny. 
 
 
Jak už bylo naznačeno, jde především o nestálost či volatilitu daných pamětí DRAM. V případě ztráty napájení hrozila i ztráta dat, k čemuž se používaly kondenzátory, které dokázaly poskytnout energii nutnou k tomu, aby se cache vyprázdnila a její obsah zapsal do hlavní paměti. Čili pokud se použijí MRAM, které nepotřebují být napájeny jako DRAM, aby "nezapomněly", může to značně zjednodušit design celého SSD. 
 
 
IBM nabídne celkem tři verze SSD s MRAM, které se budou lišit kapacitou, a to 4,8 TB, 9,6 TB a 19,2 TB. S těmi použitý kontroler komunikuje po 20 kanálech a sám využívá pro spojení se systémem rozhraní PCIe 4.0 x2, což je z hlediska propustnosti stejné jako PCIe 3.0 x4. 
 
Možná že se tak někdy dočkáme doby, kdy si i do svých počítačů budeme moci pořídit operační paměti, které nebudou potřebovat být pod napětím, což může dále zvýšit výdrž na baterie a také změnit způsob, jakým se vypínají, restartují či uspávají počítače. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu
Společnost Toshiba se úplně zbavuje divize počítačů Dynabook. Výrazně většinový podíl tu už nějakou dobu měl Sharp a nyní mu prodala i zbývající pětinu. Toshiba tak končí s produkty, které ji pomohly proslavit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
8.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře