www.svethardware.cz
>
>
>
>

IBM Quantum Experience: kvantový procesor pro veřejnost

IBM Quantum Experience: kvantový procesor pro veřejnost
, , aktualita
Společnost IBM se rozhodla, že nabídne veřejnosti možnost využít její kvantový procesor. Spustila tak program IBM Quantum Experience, díky níž si lidé mohou vyzkoušet své experimenty, pro něž klasické počítače nejsou vhodné.
K oblíbeným
reklama
IBM vytvořilo kvantový procesor, který se skládá z pěti supravodivých kvantových bitů (qubit) a nyní jej zapojilo do cloudu (IBM Cloud). Takový procesor zvládne velice rychle zpracovávat některé úlohy, na něž nestačí ani ty nejvýkonnější superpočítače, přičemž nyní bude přístupný v rámci cloudu a programu IBM Quantum Experience z různých desktopových i mobilních zařízení.

Společnost IBM uvádí, že její kvantový procesor je umístěn v new yorském T.J. Watson Research Centre a jde o nejmodernější ztělesnění kvantové architektury, v jejíchž možnostech je také škálování. IBM tak počítá s tím, že s využitím podobných procesorů vytvoří "univerzální kvantový počítač", který bude obsahovat 50 až 100 qubitů.

Takový univerzální počítač bude moci být naprogramován tak, aby mohl "vykonávat jakoukoliv výpočetní úlohu a byl přitom exponencielně rychlejší než klasický počítač", což se má týkat různých způsobů využití pro vědu i obchod. Arvind Krishna z IBM Research uvádí, že program Quantum Experience představuje zrod kvantového výpočetního cloudu a budoucí verze mají "rozšířit možnosti výpočetní techniky daleko za to, co si dnes dokážeme představit", což značně urychlí vědecký výzkum.


Zveřejněno bylo také video, které ukazuje, jakým způsobem můžeme kvantový procesor IBM využít a otestovat jej třeba s využitím Groverova algoritmu. Pokud si chcete sami vyzkoušet schopnosti kvantového procesoru, musíte nejdříve požádat o přístup (viz zdroj), přičemž ten je doposud k dispozici zdarma.

Zdroj: IBM Quantum Experience

reklama
Nejnovější články
Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026 Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026
Společnost Sony naznačila, že nastoupí i konzole PlayStation 5 Pro, která bude pro pátou generaci znamenat nejspíše to, co PlayStation 4 Pro ve čtvrté generaci. Vedle toho už se také mluví o PS6. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru? Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?
Výzkumníci z University of Cincinnati vyvíjejí základ nové sítě robotických zařízení, která by byla schopna opravovat satelity na nízké orbitě a také jim zajišťovat doplňování paliva. Kdo za tímto projektem stojí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cougar Conquer 2: skříňová extravagance Cougar Conquer 2: skříňová extravagance
Počítačová skříň Conquer 2 od společnosti Cougar se dá označit za čistou extraganci a protipól designově minimalistických modelů. Ostatně vypadá jako součást duhovkami vybarveného transformera. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů
V poslední době se můžeme kochat pohledem na stále větší počítačové čipy, ale to především díky tomu, že jsou tvořeny více monolity. Jeden takový s plochou přes 3000 milimetrů čtverečných využívá i karta od Preferred Networks. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře