www.svethardware.cz
>
>
>

IBM se pomalu přibližuje k využití spintroniky v IT

IBM se pomalu přibližuje k využití spintroniky v IT
, , aktualita
Společnost IBM vydala tiskovou zprávu popisující pokroky ve využití spintroniky v IT odvětví. Novinkou je, že se výzkumnému oddělení firmy podařilo vůbec poprvé synchronizovat spin elektronů a také „nabídnout přímé zobrazení vytvoření perzistentní...
K oblíbeným
reklama
Společnost IBM vydala tiskovou zprávu popisující pokroky ve využití spintroniky v IT odvětví. Novinkou je, že se výzkumnému oddělení firmy podařilo vůbec poprvé synchronizovat spin elektronů a také „nabídnout přímé zobrazení vytvoření perzistentní spinové spirály (persistent spin helix) v polovodiči“. To by mohlo vést ke vzniku nové třídy magnetických polovodičů, jež by v elektronických zařízeních nabídky především nižší nároky na energii. IBM na tomto spolupracuje s vědci z curyšské univerzity ETH.

Synchronizace elektronů má třicetkrát prodloužit dobu života spinu, a to na 1,1 nanosekundy (cca jeden takt 1GHz procesoru), což má umožnit zachování informace na dostatečně dlouhodou dobu před začátkem rotace. Namísto elektrického náboje by tak informaci mohl nést spin elektronů, což je důležité především kvůli tomu, že stále pokročilejší výrobní procesy počítačových čipů nevyhnutelně přinesou nemožnost ovládat tok elektronů.

Vědci připodobňují otáčení elektronů ve spinu pohybu párů tancujících valčík, takže jde o synchronní otáčení podél dráhy. Analogii upřesnil Dr. Gian Salis z IBM Research: „Pokud všechny páry vyjdou z postavení, kdy se ženy budou dívat na sever, za nějakou chvíli se rotující páry ocitnou ve zcela opačném směru. Nyní dokážeme pevně svázat rychlost rotace tanečníků a směr, jímž se pohybují. Výsledkem je dokonalá choreografie, kdy jsou všechny ženy v určitém prostoru natočeny stejným směrem. Tato schopnost spinem manipulovat a zároveň jej pozorovat představuje významný krok ve vývoji elektricky programovatelných tranzistorů postavených na bázi spintroniky.“

Pokusy probíhaly konkrétně tak, že výzkumníci použili krátké laserové pulsy pro sledování vývoje tisíců elektronových spinů na malém prostoru. Podařilo se jim pak "uzamknout" orientaci elektronů do pravidelné spirály. Příslušný koncept byl přitom v teorii popsán již v roce 2003 a od té doby proběhlo několik pokusů, z nichž některé výsledky ukázaly náznaky takového uzamčení, ale přímo to bylo pozorováno až nyní. Pro sledování byla využita řádkovací mikroskopie a pro provedení pokusu fyzikální mechanismus "spin-orbit interaction", který spojí spin elektronu s jeho pohybem.

Cesta k vývoji konečného produktu bude ale ještě dlouhá, neboť nyní je zapotřebí pokusy provádět při velmi nízkých teplotách, konkrétně při minus 233 °C.

Zdroj: TZ IBM
reklama
Nejnovější články
Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku Nové vodní chladiče NZXT Kraken nabídnou displej v procesorovém bloku
Společnost NZXT si připravila nové vodní chladiče Kraken, a sice sérii X-3 a také Z-3. Právě modely Z-3 budou mít ve svém vodním bloku/pumpě integrovaný také displej, na němž si budeme moci zobrazovat třeba animovaný gif. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích Eve Spectrum: hromadně financované herní monitory přijdou ve třech verzích
Finská společnost Eve na sebe upozornila už vývojem hromadně financovaného počítače 2 v 1, a sice Eve V Surface Pro. Nyní následují hned tři modely stolních monitorů, které budou zajímat především hráče.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN NanoPi R2S: konkurence Raspberry Pi přináší 2 porty GLAN
Společnost FriendlyElec přichází s další novinkou v podobě malých počítačů konkurujících známým Raspberry Pi. Tentokrát jde o NanoPi R2S, který je zajímavý nejen malými rozměry, ale také přítomností dvou portů GLAN.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem EVGA uvádí svou herní klávesnici Z10 RGB s displejem
Společnost EVGA si připravila novou verzi své klávesnice Z10, která disponuje pouze červeným podsvícením. Nyní tu máme EVGA Z10 RGB s barevným podsvícením, která byla ukázána už loni na Computexu.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD pro letošek slíbilo 7nm Navi Refresh a také novou generaci AMD pro letošek slíbilo 7nm Navi Refresh a také novou generaci
V případě procesorů AMD generace Zen 3 máme víceméně jasno, že ty můžeme očekávat někdy na konci tohoto roku, ovšem jak to bude s další generací grafických karet od AMD, v tom jasno nebylo vůbec.
Dnes, aktualita, Jan Vítek