www.svethardware.cz
>
>
>

IC Insights: Intel se v tomto roce stane opět největším výrobcem čipů

IC Insights: Intel se v tomto roce stane opět největším výrobcem čipů
, , aktualita
Není to tak dávno, co Intel ve prospěch Samsungu ztratil svou pozici světově největšího výrobce čipů. Dle IC Insights však už letos svou dlouhodobě drženou pozici opět získá zpět. Co za tím bude stát?
K oblíbeným
reklama
Na začátku roku 2018 jsme už mohli říci, že světově největším výrobcem počítačových čipů není Intel, který tento post okupoval už od roku 1993, ale Samsung. Dle IC Insights a její zprávě prezidenta McCleana ale Samsungu toto prvenství už dlouho nevydrží, protože už v tomto roce se má Intel vrátit na svou tradiční pozici. Důvod je prostý, Samsung stejně jako SK Hynix a Micron omezuje investice do výroby pamětí DRAM ve snaze držet jejich ceny výš. 
 
 
Tyto ceny mimochodem padají právě i kvůli tomu, že Intel nestíhá vyrábět a na trhu byl v posledních měsících nedostatek jeho procesorů, což měli zákonitě dopad i na poptávku po operačních pamětech. Takže zatímco se Intel snaží hledat výrobní kapacity, jak se jen dá, Samsungu a ostatním klesá odbyt. 
 
Pro Intel ale nejsou veškeré vyhlídky dobré. Sám se chystá mohutně investovat do provozů v Izraeli, USA i Irsku a letos má konečně nabídnout celé nové generace 10nm procesorů včetně velice zajímavých inovací s využitím technologie Foveros. Nicméně od firmy Apple se očekává, že ta Intel opustí a začne své Macy vybavovat vlastními procesory ARM, a to už v příštím roce. Zvýšený tlak také vyvine společnost AMD díky svým 7nm procesorům, které by měly zajistit vyšší podíl mezi prodanými servery. 
 
Samsung tak zasáhne především pokles na trhu s paměťmi, který má činit slušných 24 procent, což bude mít i podstatný vliv na celý trh s počítačovými čipy, který klesne o 7 procent. Intel to má však dle IC Insights zvládnout lépe než jeho soupeři, což je vcelku logické, když sám paměti DRAM nevyrábí. Zato prodeje firmy Samsung mají klesnou o 20 procent, takže Intel se má dostat na tržby 70,6 miliard a Samsung na 63,1 miliard. Rovněž o cca pětinu mají jít dolů i tržby firem SK Hynix, Micron a Toshiba, zatímco pro Intel by to znamenalo naopak mírný 1% nárůst. 
 
Pro výrobce pamětí tak bude následovat po třech letech hodů hubené období, které se na trhu má projevit z pohledu zákazníka především poklesem cen pamětí, jak už bylo mnohokrát řečeno. Zatím se však modulům RAM v našich obchodech jít se cenou dolů moc nechce. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích AMD Radeon Navi se konečně objevují v online benchmarcích
Nedočkavci už dlouho pročesávají online databáze známých benchmarků, zda v nich nezachytí testy chystaných GPU Navi od AMD. Nyní se takové čipy objevily s označením 731F:C1 a 7310:00, takže o co konkrétního jde?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570 Aktivní chlazení čipových sad se vrací s nástupem X570
Základní desky pro nové procesory AMD Ryzen 3000 budou mít v řadě případů aktivně chlazenou čipovou sadu X570. Donedávna se objevila pouze jedna, ale nyní už tu máme dvě další, které ukazují na to, že takové chlazení rozhodně nebude výjimečné.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo Bethesda z Rage 2 odstranila Denuvo
Bethesda Softworks se sama zasloužila o to, že se ihned po vypuštění titulu Rage 2 na trh mohly na internetu objevit její fungující pirátské kopie. Doslova obejít Denuvo v tomto případě bylo velice snadné, a to tak nyní zmizí i ze steamové verze.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0 Gigabyte na deskách s X470 a B450 nabídne podporu PCIe 4.0
Můžeme očekávat, že společnost Gigabyte nebude či už není sama, která nabídne na svých starších deskách podporu moderního rozhraní PCI Express 4.0. V případě modelů Gigabyte s X470 a B450 k tomu stačí jen nový BIOS. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3 Akce Epic Mega Sale odstartovala, 2K Games v reakci stáhli z nabídky Borderlands 3
Společnost Epic na svém herním obchodu o víkendu odstartovala vůbec první svou akci Mega Sale, která pro hráče představuje velice zajímavou nabídku. Ale asi ne tak zajímavou pro firmu 2K Games, která z ní aktuálně stáhla své Borderlands 3.
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů