www.svethardware.cz
>
>
>

IC Insights: Intel se v tomto roce stane opět největším výrobcem čipů

IC Insights: Intel se v tomto roce stane opět největším výrobcem čipů
, , aktualita
Není to tak dávno, co Intel ve prospěch Samsungu ztratil svou pozici světově největšího výrobce čipů. Dle IC Insights však už letos svou dlouhodobě drženou pozici opět získá zpět. Co za tím bude stát?
K oblíbeným
reklama
Na začátku roku 2018 jsme už mohli říci, že světově největším výrobcem počítačových čipů není Intel, který tento post okupoval už od roku 1993, ale Samsung. Dle IC Insights a její zprávě prezidenta McCleana ale Samsungu toto prvenství už dlouho nevydrží, protože už v tomto roce se má Intel vrátit na svou tradiční pozici. Důvod je prostý, Samsung stejně jako SK Hynix a Micron omezuje investice do výroby pamětí DRAM ve snaze držet jejich ceny výš. 
 
 
Tyto ceny mimochodem padají právě i kvůli tomu, že Intel nestíhá vyrábět a na trhu byl v posledních měsících nedostatek jeho procesorů, což měli zákonitě dopad i na poptávku po operačních pamětech. Takže zatímco se Intel snaží hledat výrobní kapacity, jak se jen dá, Samsungu a ostatním klesá odbyt. 
 
Pro Intel ale nejsou veškeré vyhlídky dobré. Sám se chystá mohutně investovat do provozů v Izraeli, USA i Irsku a letos má konečně nabídnout celé nové generace 10nm procesorů včetně velice zajímavých inovací s využitím technologie Foveros. Nicméně od firmy Apple se očekává, že ta Intel opustí a začne své Macy vybavovat vlastními procesory ARM, a to už v příštím roce. Zvýšený tlak také vyvine společnost AMD díky svým 7nm procesorům, které by měly zajistit vyšší podíl mezi prodanými servery. 
 
Samsung tak zasáhne především pokles na trhu s paměťmi, který má činit slušných 24 procent, což bude mít i podstatný vliv na celý trh s počítačovými čipy, který klesne o 7 procent. Intel to má však dle IC Insights zvládnout lépe než jeho soupeři, což je vcelku logické, když sám paměti DRAM nevyrábí. Zato prodeje firmy Samsung mají klesnou o 20 procent, takže Intel se má dostat na tržby 70,6 miliard a Samsung na 63,1 miliard. Rovněž o cca pětinu mají jít dolů i tržby firem SK Hynix, Micron a Toshiba, zatímco pro Intel by to znamenalo naopak mírný 1% nárůst. 
 
Pro výrobce pamětí tak bude následovat po třech letech hodů hubené období, které se na trhu má projevit z pohledu zákazníka především poklesem cen pamětí, jak už bylo mnohokrát řečeno. Zatím se však modulům RAM v našich obchodech jít se cenou dolů moc nechce. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné? GeForce GTX 1650 ukázala výkon blízký modelu GTX 1050 Ti, je to reálné?
Výsledky spojené s grafickou kartou GeForce GTX 1650 se objevily v benchmarku Final Fantasy XV a vyhrabal je jako obvykle TUM APISAK. Hlavní informace je, že GTX 1650 by měla mít víceméně stejný výkon jako GTX 1050 Ti. Je to dost? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Valve konečně ukázali novou podobu Steamu Valve konečně ukázali novou podobu Steamu
Ve světle zpráv o nástupu obchodu Epic Games Store působí Steam jako platforma, jejíž provozovatel se ještě nevzpamatoval z utrženého šoku. Nicméně my bychom se brzy měli dočkat alespoň přepracovaného rozhraní slibovaného už řadu let. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami Volvo bude od roku 2020 šmírovat řidiče kamerami
Automobilka Volvo oznámila, že od roku 2020 bude do vozů instalovat systémy, které budou rozpoznávat chování řidiče. Kamery budou snímat, zda se nedívá např. na mobil a systém bude i vyhodnocovat, zda není opilý.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala