www.svethardware.cz
>
>
>
>

Ice Lake-SP se ukázal: 24 jader na 10nm

Ice Lake-SP se ukázal: 24 jader na 10nm
, , aktualita
Pro letošní rok nám Intel slíbil, že dostane na trh už první 10nm serverové procesory, a to v rámci platformy Whitley, která bude mít za úkol nahradit či možná spíše doplnit aktuální platformu Purley. 
K oblíbeným
reklama
Ice Lake-SP tak mají za úkol nastoupit po dnešních stále ještě 14nm procesorech Cascade Lake-SP a krom nich to mimochodem budou také Cooper Lake-SP, další 14nm generace, ovšem ta byla dle březnové zprávy ze SemiAccurate v podstatě zrušena coby plnohodnotná řada a měla by se dostat jen do těch největších serverů. Čili jako další hlavní generaci procesorů Xeon už opravdu očekáváme Ice Lake-SP na platformě Whitley a pak už by měly nastoupit Sapphire Rapids. 
 
 
Procesory Ice Lake-SP by se tak měly dostat i do řadových serverů, stejně tak i do pracovních stanic a možná se stanou i základem pro budoucí platformy HEDT (High-End Desktop), to bude záležet pouze na rozhodnutí Intelu. Zaujmout mají velkými a výkonnými jádry Sunny Cove, která nabídnout podstatné zvýšení výkonu na takt oproti architektuře Skylake, a to cca o 18 procent.
 
To již není odhad, ale realita, kterou potvrdily první 10nm mobilní procesory Ice Lake, přičemž procesory Intel s dalšími jádry Willow Cove, Golden Cove a Ocean Cove mají přinášet další podstatná zvýšení výkonu na takt (IPC), ale na konečná čísla si v jejich případě ještě počkáme. 
 
 
Nyní se objevil procesor, který evidentně patří mezi 10nm modely, jak lze určit dle konfigurace pamětí cache a zároveň půjde o serverový model, což je zase zřejmé dle počtu 24 fyzických jader (48 logických). Máme tu tak pro každé jádro 32 kB instrukční L1 cache, 48 kB datové L1 cache a 1,25 MB L2 cache a všechna jádra pak budou sdílet 36 MB L3 cache.  
 
 
Základní takt je zatím 2,2 GHz s turbem 2,9 GHz, ovšem jde samozřejmě o testovací verzi procesoru, jejíž pracovní frekvence se ještě budou vyvíjet. Takovéto takty by ostatně znamenaly průšvih i vzhledem k tomu, že takový 14nm Xeon Platinum 8268 s 24 jádry pracuje na 2,9 až 3,9 GHz. 
 
Nedávno se přitom ukázalo, že 10nm procesory Tiger Lake-U dosahují velice slušných základních taktů a jde přitom také ještě o vývojové verze. Jenomže v jejich případě už Intel využívá novou verzi 10nm procesu a je otázka, čím budou tvořeny právě Ice Lake-SP, čili zda to bude stále první verze 10nm technologie vzhledem k tomu, že jde stále o procesory s jádry Sunny Cove. 
 
 
Zajímavý je také výpis z Geekbench ukazující na platformu Whitley využívající čipovou sadu C621, kterou už najdeme v dnes prodávaných deskách včetně ASUS ROG Dominus Extreme pro Xeon W-3275. Nejde tu pochopitelně o ten samý procesor, neboť v posledním výpisu máme 6jádrový model, ale obě testované platformy si můžeme spojit právě s využitím ID pro North Bridge, a sice ID09A2. 
 

Zdroj: VideoCardz


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Miniaturní Xiaomi Mi TV Stick přináší Android TV do každé televize Miniaturní Xiaomi Mi TV Stick přináší Android TV do každé televize
Xiaomi na evropském trhu představilo Mi TV Stick – malé zařízení, které se připojí rovnou do konektoru HDMI. Obsahuje Android TV a svou cenou neurazí. Oznámena byla zatím pouze verze s Full HD.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mozilla spouští VPN za $4,99 měsíčně pro Android a Windows Mozilla spouští VPN za $4,99 měsíčně pro Android a Windows
Po betatestu je tu konečně finální verze aplikace Mozilla VPN. Mozilla se tímto novým projektem snaží zvýšit bezpečnost uživatelů na internetu i si finančně přilepšit. Zisky z prohlížeče Firefox se totiž snižují a je třeba je nějak nahradit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Chrome 84 vychází se zpožděním. Blokuje otravné žádosti o notifikace Chrome 84 vychází se zpožděním. Blokuje otravné žádosti o notifikace
Google posunul nejnovější verzi Chromu na číslo 84. Stalo se tak se zpožděním kvůli koronavirové krizi. Aktualizace přináší blokování vtíravých žádostí o notifikace a jiné novinky, které ocení hlavně vývojáři.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Google nevyhověl žádosti na "právo být zapomenut", dostal pokutu 600.000 EUR Google nevyhověl žádosti na "právo být zapomenut", dostal pokutu 600.000 EUR
Už několik let existuje "právo být zapomenut", které na základě žádosti umožňuje, aby společnosti jako Google vymazaly ze svých systémů odkazy na stránky s informacemi o dané osobě. Jedné osobě v Belgii ale nevyhověl a bude z toho velká pokuta.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Tribunál EU zrušil obří pokutu 13 mld. EUR pro Apple za daně Tribunál EU zrušil obří pokutu 13 mld. EUR pro Apple za daně
Před čtyřmi lety udělila Evropská komise společnosti Apple obří pokutu 13 miliard EUR za to, že využíval výhod nízkých daní v Irsku, které dle ní neměl získat. Tribunál EU ale toto rozhodnutí zrušil a Apple tak nebude muset platit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala