IceGiant ProSyphon Elite: nový design pro chlazení CPU

IceGiant ProSyphon Elite: nový design pro chlazení CPU
, , aktualita
Moderní výkonné procesory a především modely z řad High-End Desktop procesorů (HEDT) mohou v případě vzduchových chladičů být až příliš náročné na jejich výkon. Právě proto tu je i IceGiant ProSyphon Elite. 
K oblíbeným
reklama
Ryzen Threadripper 3000 či Core-X 10. generace jsou procesory, které potřebují velice kvalitní chlazení. Ostatně Intel se snaží posunout možnosti své 14nm technologie do krajnosti, což s sebou nevyhnutelně přináší zvyšující se reálnou spotřebu a výdej tepla procesorů a oproti druhé generaci Threadripperů přinesla nová třetí generace také o něco vyšší TDP, a to 280 W. 
 
 
Starší chladiče tak už nemusí stíhat, však přibližně až 300 W ztrátového tepla může být na prostý věžovitý model už příliš na to, aby udržel teplotu v rozumné mezi, zvlášť když se někdo rozhodne pro další ladění výkonu, anebo prostě nemusí mít zájem poslouchat chladič potící se při nejvyšších otáčkách ventilátoru. 
 
IceGiant se ale chystá nabídnout nové chladiče využívající jeho technologii ProSiphon. Výsledkem je IceGiant ProSiphon Elite, který byl vyvíjen v tomto roce a vytvořeno bylo celkem 30 prototypů, než výrobce přišel s finální podobou a přesvědčil se, že bude schopen výsledný chladič bez problémů vyrábět. 
 
 vlevo prototyp, vpravo hotový model pro rok 2020
 
Využívá se zde výparníková komora s horizontálními kondenzačními tělesy, kde se médium zase ochlazuje, jak předává své teplo do žebroví chladiče. V podstatě tak nejde o nic nového či unikátního a v principu je to stále ten samý koloběh média jako v tepelných trubicích heatpipe. 
 
Finální chladič je celkově mnohem tenčí než prototyp, nicméně mu přibylo třetí kondenzační těleso a také byla značně zhuštěna žebra. Tělo chladiče tak vypadá spíše jako radiátor vodního chlazení a v podstatě to také je jakási obdoba vodníka, jen tu nemáme klasický okruh, jenž rozhýbala vodní pumpa, ale přirozený koloběh daný příjmem a výdejem tepla. 
 
 
IceGiant ProSiphon Elite mají být k dispozici od jara 2020 a určen bude pro klasické, ale výkonné desktopy a pracovní stanice. Otázka je, jak se tento chladič může ve vertikální poloze vejít na desku, aniž by zablokoval hned první a nejdůležitější slot PCIe x16. Od středu základny k levému okraji měří 106 mm, takže by to mohlo vyjít, ostatně moderní desky nemají sloty tak blízko u procesorových patic. Spíše ale bude pak přesahovat desku z druhé strany a pak už by se naopak nemusel vejít do prostoru skříně, čili v řadě případů by se dalo počítat naopak s horizontálním umístěním, což ovšem znamená, že ventilátory pak budou foukat od grafické karty nahoru. 
 
Firma IceGiant by nám ale měla na CES v lednu ukázat, jakým způsobem lze tento chladič nainstalovat. 
 
Zdroj: IceGiant


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TSMC výrazně navyšuje kapitálový rozpočet až na 28 mld. USD TSMC výrazně navyšuje kapitálový rozpočet až na 28 mld. USD
A okamžitě nás může napadnout, jak moc je toto rozhodnutí ovlivněno plány společnosti Intel outsourcovat výrobu svých čipů, o čemž se však stále ještě rozhoduje a těžit z toho může právě společnost TSMC.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA se pochlubila novým RTX On trailerem na ruský Atomic Heart NVIDIA se pochlubila novým RTX On trailerem na ruský Atomic Heart
Dle krátké ukázky by se dalo mluvit o ruské verzi hry Control, neboť jde také o 3D FPS akci v uzavřených prostorách s notnou dávkou paranormality, hlavní hrdina je rovněž vládní agent a i zde půjde o hru, v níž se mají ukázat výhody ray tracingu a DLSS.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Japonské supravodivé adiabatické CPU vyzkoušeno na 2,5 GHz Japonské supravodivé adiabatické CPU vyzkoušeno na 2,5 GHz
Skupina výzkumníků z Národní univerzity v Jokohamě vyzkoušela v praxi supravodivý procesor nataktovaný na 2,5 GHz. Jedná se o CPU zvané MANA, aneb Monolithic Adiabatic iNtegration Architecture. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Měsíc by chtěli využít i astronomové a osadit jej teleskopy Měsíc by chtěli využít i astronomové a osadit jej teleskopy
Návrat na Měsíc dává velkou naději také astronomům, kteří jej vidí jako vhodnou základnu pro budoucí teleskopy. Možná že tak budeme v budoucnu mluvit nejen o vesmírných, ale také o měsíčních teleskopech a podobných zařízeních.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NASA: raketa SLS je po testu v pořádku, proč ale skončil předčasně? NASA: raketa SLS je po testu v pořádku, proč ale skončil předčasně?
Závěrečný test hlavního stupně rakety SLS v rámci série zvané Green Run proběhl na konci minulého týdne a měla představovat ideálně osmiminutový zážeh čtyř motorů RS-25. Test byl ale brzy zastaven a my jsme byli zvědaví na příčinu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek