www.svethardware.cz
>
>

IDC: polovodičový průmysl v příštím roce poroste, v roce 2023 přijde zlom

IDC: polovodičový průmysl v příštím roce poroste, v roce 2023 přijde zlom
, , aktualita
Společnost IDC se nyní zaměřila na celý trh výrobců čipů a obecně polovodičů a to, jak se bude vyvíjet v příštích letech. Jedním z hlavních témat je i to, kdy už jej konečně začnou ovlivňovat nové továrny. 
K oblíbeným
reklama
Není třeba nějak zvlášť studovat trh výrobců polovodičů, abychom mohli tvrdit, že ti budou mít ještě v příštím roce své příjmy zajištěny a dokáží prodat prakticky cokoliv. Tvrdí to i společnost IDC ve své nové zprávě, dle níž má tento trh v příštím roce růst o 17,3 %. To už je oproti dnešnímu roku výrazně slabší, ale jde o očekávané zpomalení dané jednoduše tím, že výrobci narazili na své limity výrobních kapacit a firmy jako TSMC, Samsung, GloFo, SMIC a ostatní si klidně mohou dovolit zdražovat, aniž by se bály o odliv zákazníků. Dá se tak říci, že očekávaný růst v příštím roce bude značně poznamenán i dražší výrobou, ostatně poslední zvýšení cen se v případě TSMC projeví nejdříve až někdy koncem tohoto roku.
 
 
IDC také potvrzuje, že výrobní kapacity továren na čipy jsou prakticky zcela zamluveny a poznamenány nedostatkem různých materiálů, ovšem to by mělo být vyřešeno do poloviny příštího roku v přípravě na spuštění nových výrobních kapacit, které budou přirozeně potřebovat další příval waferů, chemikálií, materiálů, výrobních zařízení, testovacích kapacit, pouzdřicích kapacit, atd. 
 
Mezi hlavní motory růstu v příštím roce bude poptávka po produktech z oblastí mobilních telefonů, notebooků, serverů, automobilů, chytré domácnosti, her, nositelné elektroniky a Wi-Fi AP. To má ovšem s sebou nést i poptávku po pamětech všeho druhu, v jejichž případě IDC předpovídá růst cen, neboť i takové telefony pro 5G typicky obsahují více RAM i úložné paměti. A právě nejvíce se mají na uvedeném 17,3% růstu podepsat technologie 5G a s ní spojené produkty, což je oblast s předpokládaným 128% růstem v případě 5G čipů. 
 
Do roku 2025 pak má hodnota trhu s polovodiči dle IDC dosáhnout 600 miliard dolarů, neboť růst (CAGR) se dostane alespoň na 5,3 % oproti obvyklým 3 až 4 %. Ovšem v roce 2023 dle této předpovědi konečně přijde to, na co zákazníci čekají, a sice že výrobní kapacity už přerostou poptávku a tehdy se dá očekávat zlom, jenž postupně srazí dolů nabobtnalé ceny. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Phison o budoucích SSD: aktivní chlazení, L4 cache, vysoká spotřeba Phison o budoucích SSD: aktivní chlazení, L4 cache, vysoká spotřeba
Společnost Phison je jeden z nejznámějších výrobců kontrolerů pro SSD, jehož modely používá celá řada firem. Kdo jiný tak může poskytnout lepší náhled do budoucnosti SSD úložišť než CTO této firmy?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD hlásí rekordní tržby a zlepšující se dodávky čipů AMD hlásí rekordní tržby a zlepšující se dodávky čipů
Společnost AMD se pochlubila finančními výsledky za třetí kvartál, které nejsou vůbec špatné, ostatně firma dokázala utržit o více než polovinu v porovnání se stejným obdobím předchozího roku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel kvůli nedostatečným kapacitám přestává vyrábět některé síťové karty Intel kvůli nedostatečným kapacitám přestává vyrábět některé síťové karty
Intel se rozhodl, že ze své nabídky vyřadí některé méně důležité produkty, což jsou pro něj evidentně síťové karty. Ne všechny, ale dost z nich tak brzy přestane být brzy vyráběno, což svědčí o jedné skutečnosti.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chystá Windows 11 ve verzi SE, jaká bude? Microsoft chystá Windows 11 ve verzi SE, jaká bude?
Microsoft si údajně chystá speciální verzi systému Windows 11 s označením SE, která by se měla zaměřit na vzdělávací instituce, ale mohla by být zajímavá i pro řadu běžných uživatelů, neboť má být zjednodušená či odlehčená. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Konečné specifikace a ceny Intel Alder Lake-S unikly na web Konečné specifikace a ceny Intel Alder Lake-S unikly na web
Server VideoCardz zveřejnil materiály Intelu, které nám odhalí skutečné a finální specifikace prvních procesorů Alder Lake-S, které se dostanou na trh. Vedle toho se dozvídáme i ceny, jež skutečně nelze označit za přemrštěné. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře