Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

IDF Fall 2006: Intel Geneseo, konkurence AMD Torrenza

29.9.2006, Milan Šurkala, aktualita
IDF Fall 2006: Intel Geneseo, konkurence AMD Torrenza
AMD Torrenza je iniciativou, kdy je možno použít socket procesoru k usazení dalších koprocesorů a ani Intelu se to nezdá být zrovna špatný nápad. Bohužel ke své škodě nevyužívá Hyper Transport sběrnici, ale poněkud málo škálovatelnou FSB....
AMD Torrenza je iniciativou, kdy je možno použít socket procesoru k usazení dalších koprocesorů a ani Intelu se to nezdá být zrovna špatný nápad. Bohužel ke své škodě nevyužívá Hyper Transport sběrnici, ale poněkud málo škálovatelnou FSB. Přesto chce rozšířit licenci na svou sběrnici a umožnit tak pracovat dalším koprocesorům vedle procesoru Intel.Podstatně více si ale Intel slibuje od spolupráce s IBM, kde chce vytvořit přímého konkurenta technologii AMD Torrenza. Protože však Intel nechce používat Hyper Transport a vytvoření své vlastní podobné architektury by bylo poněkud nepraktické, sází na další evoluci PCI-Express sběrnice. Intel tuto iniciativu nazývá Geneseo.

Sběrnice by se mohla pochlubit nižšími latencemi i vyšší propustností než je obvyklá u dnešní PCIe sběrnice, dala by se použít nejen pro grafické akcelerátory, ale pro různé fyzikální akcelerátory či koprocesory jiných určení. Přitom by byla kompatibilní se stávající PCIe sběrnicí. Předpokládá se, že specifikace bude hotova za jeden až jeden a půl roku.

Zdroj: www.anandtech.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.