www.svethardware.cz
>
>

Imagination uvádí GPU IMG B-Series: 6 TFLOPS i na kartě pro PC

Imagination uvádí GPU IMG B-Series: 6 TFLOPS i na kartě pro PC
, , aktualita
Společnosti AMD, NVIDIA a ani Intel se z nové nabídky firmy Imagination rozhodně třást nemusí. Ovšem my se můžeme podívat na to, co se nám to na trhu objevilo za grafické novinky, které vypadají i jako herní produkt
K oblíbeným
reklama
Imagination IMG B-Series rozhodně nelze považovat za řadu, která by mohla zaútočit na moderní grafické karty firem AMD a NVIDIA právě z hlediska zpracování grafiky. Ovšem jejich cíl je přece jenom někde jinde. Máme tu celkem čtyři různé verze nové série, a to BXE, BXM, BXT a BXS. Kam si je můžeme zařadit? 
 
 
Dle společnosti Imagination Technologies tyto produkty zasahují do mnoha segmentů, a to do mobilních herních produktů, IoT, DTV, automotive - ADAS (advanced driver-assistance systems) a obecně AI. 
 
IMG BXE a BXM mají k sobě blízko jako méně a více výkonné mobilní řešení vhodné i pro produkty z oblasti DTV. Podporují rozlišení až 8K a nabízí shodně 16 GPix/s a hrubý výkon 128 a 256 GFLOPS. To skutečně není v porovnání s moderními grafickými kartami mnoho, ale máme tu také dvě další verze. 
 
 
IMG BXT tvořený čtyřmi identickými jádry MC1 až MC4 dosahuje výkonu 6 TFLOPS, 192 GPix/s a 24 TOPS pro AI. Ani takový výkon se nemůže označit za špičkový, i když výrobce tvrdí, že z hlediska výkonu na mm2 čipu je na tom BXT ve svém odvětví nejlépe. Dále už to však nijak nerozvádí. 
 
IMG BXS jsou určeny přímo pro automotive na místo hlavních SoC pro palubní systémy, digitální kokpit, infotainment, atd. Co se týče výkonu, dozvíme se jen o "multi-teraflop" a víc nic. 
 
Potenciálně nejzajímavější jsou z našeho pohledu tak GPU IMB BXT, která se dostala i na samostatné karty s rozhraním PCIe pro desktopy a servery. Zajímavé je, že výslednou kartu společnost Innosilicon pojala jako herní produkt, či alespoň na to ukazuje vzhled jejího chladiče. Nicméně tato firma se sama zabývá výrobou různých ASIC včetně zařízení pro těžbu kryptoměn, a tak je možné, že sprostě jen využila chladiče od nějaké spřízněné firmy, aby nemusela tvořit vlastní. 
 
 
Výsledné karty byly označeny za 4K/8K PCI-E Gen4 GPU určená pro "5G cloudové hraní a využití v datových centrech". Vedle toho se dozvíme už jen to, že budou využívat paměti GDDR6 a k dispozici budou zakrátko na čínském i celosvětovém trhu. Opět se tu pak zdůrazňuje vysoká "výpočetní hustota", čili výkon na plochu čipu, která má být oproti běžným desktopovým GPU až o 70 % lepší. 
 
Chtělo by to více informací, ale zatím to vypadá, že nová konkurence pro Radeony a GeForce nám neroste. Spíše můžeme být zvědaví na to, co si chystá Intel, který by snad brzy mohl do éteru vypustit alespoň nové informace o svých Xe. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu? RTX 3080 coby externí GPU: má to cenu?
Rozhraní PCI Express 4.0 může mnohým uživatelům připadat jako zbytečnost, neboť verze 3.0 stále ještě stačí. Ovšem co když použijeme verzi 3.0 a ještě navíc s jen čtyřmi linkami a navěsíme na ně výkonnou RTX 3080? To uvidíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář