reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
SHW - postupný vývoj a možnosti spolupráce
Aktualizováno 1.10.2011

Stejně jako člověk prochází postupným vývojem, děje se tak i u každého média. Občas je ale vhodné se zastavit a ohlédnout se, odkud jdeme - a kam.

Obsah svethardware.cz se již od počátku točí kolem všeho, co lze nazvat hardwarem. Krátce po svém založení začátkem roku 1999 tvořilo obsah jen občasné zpravodajství, které brzy začaly doplňovat samostatné recenze (na dnešní poměry je lze charakterizovat jako stručná Preview). Stěžejní tématikou byly zpočátku základní desky (první takové články byly spíše charakteru "technické podpory" než skutečných recenzí). Jak se ale postupně tým lidí rozšiřoval, začínaly se objevovat články a recenze na stále více témat.

Po půl roce života bylo už pravidelné každodenní zpravodajství a měsíční počet článků se stále zvyšoval, i když rozsah byl spíše jednostránkového charakteru a recenzí bylo mezi nimi pramálo.


Seskupování současného týmuI složení týmu tvořícího SHW se obměňovalo. Od Víti Zatloukala a Janusze Bubíka přes prvního "skutečného" šéfredaktora Petra Klabazni až ke Štěpánu Mrázkovi na přelomu roku 1999 a 2000.

Redaktorů se za těch 10 let vystřídaly už desítky, ale pokud bychom měli vycházet ze současného složení našeho týmu, první posila, která vydržela až dodnes, přišla v roce 2003, kdy se mezi naše stálice zařadil Jan Vítek věnující se zejména chlazení, počítačovým skříním a notebookům.

Od počátku roku 2004 bylo zaznamenatelné znatelné zvýšení kvality i kvantity článků, Svět hardware získával na renomé, a to se odráželo i ve zvyšování návštěvnosti. Od jara téhož roku se začalo s tvorbou cenových zpravodajství v podání Víta Kadubce, jež vychází každou sobotu.


Červen 2005 - ke Světu hardware jsem se připojil i já (Karel Polívka) po roce vedení redakce PCT a převzal po Štěpánu Mrázkovi roli šéfredaktora (jako autor jsem se věnoval základním deskám). Zároveň se připojil i Pavel Kovač věnující se LCD a Milan Šurkala starající se o zpravodajství.

Léto 2006 - bylo posíleno naše zpravodajství, kterému se začal věnovat i Jan Vítek. Zároveň náš redakční tým rozšířil Lukáš Petříček, který pro SHW napsal pár článků už začátkem roku 2000. Pak si dal 6 let pauzu, aby se vrátil v plné síle. Zaměřuje se na procesory a operační paměti.

Léto 2008 - tým rozšířil Petr Štefek specializující se na testování grafických karet.

Červen 2009 - zpravodajství posílil Jakub Doležal, který dnes působí i jako autor různých recenzí.

Neustále se snažíme o zlepšování testovacích metodik a posouvat úroveň i možnosti SHW dále. Na konci roku 2005 jsme uvedli nový design webu, který byl velmi kladně přijat, a novou podobu našich ocenění TREFA a BEST OF TEST.

Začátkem roku 2006 jsme obnovili Expertiády (vědomostní soutěže o ceny) - každý měsíc probíhá soutěž s 10 otázkami, jež jsou publikovány v 10 po sobě jdoucích pracovních dnech.

Další novinkou se na začátku března 2006 stala sekce Download (archiv ovladačů, benchmarků, užitečných utilit a mnoha dalšího, co by se našim čtenářům mohlo hodit).V květnu 2006 jsme spustili diskuzní fórum založené na vBulletinu, které stále vylepšujeme. V únoru 2007 jsme sjednotili registrace se serverem TV Freak a v létě 2008 i se serverem Digimanie. Registrace ze Světa hardware je tak platná pro všechny 3 naše servery a jejich diskuzní fóra.

V létě 2006 proběhlo 1. kolo soutěže SHWallpaper, jež spočívá v tvorbě wallpaperů na dané téma. Na konci roku 2011 bude mít soutěž za sebou už 40 kol a její popularita stále roste.

V létě 2009 jsme spustili soutěž Týdenní šance (po dobu 1 týdne je na našem fóru soutěžní otázka, na kterou lze vybrat správnou odpověď a vyhrát hodnotnou cenu).

Rád bych touto cestou za sebe i náš redakční tým našim čtenářům poděkoval za jejich přízeň.


Poděkování našim partnerůmZároveň bych rád zmínil naše nejdůležitější partnery, bez nichž by byla naše práce o poznání těžší.

Výrobci HW s nimiž spolupracujeme přímo (podle abecedy):

A-DATA, Abit, AMD, Arctic Cooling, Asus, AVerMedia, BenQ, Cooler Master, Corsair, Enermax, Foxconn, Fractal-Design, Fujitsu-Siemens, GeIL, Gigabyte, Hewlett-Packard, Chieftec, Intel, Kingmax, Leadtek, Lenovo, Logitech, MSI, Noctua, NVIDIA, OCZ, Ovislink, PowerColor, Samsung, Sapphire, SilverStone, Thermaltake, ZOTAC

V případě potřeby HW komponent od ostatních výrobců se obracíme na jejich oficiální distributory v ČR nebo jejich lokální zastoupení, případně spolupracujeme s mnoha českými online obchody.

Naši nejvýznamnější partneři z české domácí scény (podle abecedy):

100MEGA distribution, Abacus Computer, Bostar, CZC, eD' system, TNTrade, T.S. Bohemia

Díky takové spolupráci jsme ve většině případů schopni sehnat vše potřebné pro naše srovnávací testy a limitujícím faktorem je spíše čas, s čímž jde ruku v ruce počet lidí v našem týmu, který bychom proto rádi rozšířili, abychom mohli pokrýt více témat v rozsahu, jejž si zaslouží.


Možnosti spolupráce s redakcí SHWRedakce má sídlo v Brně a slouží také jako základna pro několik dalších online projektů (Svět hardware je z celé skupiny nejstarší a nejvýznamnější). Jedná se o magazín tvořený na profesionální bázi, který zastřešuje společnost oXy Online s.r.o. s velmi dobrými vztahy s výrobci a distributory počítačových komponent, díky čemuž nejsme omezování nabídkou lokálních firem.Rádi bychom rozšířili naše řady a navázali spolupráci s dalšími lidmi, kteří by se mohli s námi podílet na obsahu Světa hardware a posouvat jeho možnosti dále. Protože se nejedná pouze o nadšenecký server (přestože všichni zúčastnění tomuto oboru patřičně holdují), je spolupráce honorována - a to zejména podle kvality odvedené práce. Preferujeme pohled co nejvíce "do hloubky" v rámci tématu. Zaujmout by mohlo i odborně méně náročné psaní aktualit (je třeba mít výborný obecný přehled). Bydliště mimo Brno není ani v případě testování produktů problém, přepravní služba DPD funguje spolehlivě.

Pokud Vám už bylo 18 let a myslíte si, že jste ten pravý - a naopak, pokud bychom mohli my posílit Vaše renomé coby odborníka na správném místě, neváhejte a kontaktujte mě na e-mailové adrese k.polivka (zavináč) oxyonline.cz.


Karel Polívka
šéfredaktor magazínu Svět hardware
oXy Online s.r.o.