www.svethardware.cz
>
>

Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej

Informace o půl miliardě účtů z LinkedIn jsou na prodej
, , aktualita
Facebook není v této době jediný, koho se týká další velký únik dat. Shodou okolností jde opět o cca půl miliardy uživatelských účtů, jejichž data jsou nyní k dispozici. Někdo se tak nyní snaží obohatit jejich prodejem. 
K oblíbeným
reklama
Nedávno to tak byl (opět) Facebook, jehož data o 533 milionech účtů se našla na Internetu, ovšem v tomto případě ve skutečnosti unikla už někdy v roce 2019. Nedávno se ale opět objevila a rozdíl mezi tímto případem a novým spojeným s LinkedIn je ten, že data z Facebooku jsou k dispozici volně, zatímco v tomto případě útočníci zkouší svůj digitální lup prodat. Technicky bychom ale o digitálním lupu neměli mluvit, protože ve skutečnosti nešlo o hack ve smyslu napadení serverů a ani ne o zločin. Šlo o rozsáhlou kampaň tzv. datového scrapingu, což představuje automatizovaný sběr volně dostupných informací, z nichž je pak vytvořena jedna velká databáze.
 
 
Útočníci dle CyberNews nejdříve zveřejnili data o 2 milionech účtů, aby bylo zřejmé, že mají skutečně něco v ruce a nyní se snaží prodat zbytek. To nám může připomenout nedávný případ se společností CD Projekt, jejíž servery přímo napadli hackeři a ukradli jí ta nejcennější data včetně zdrojových kódů her. Právě data hry Gwent byly také volně zveřejněny jako ukázka, že útočníci mají čím disponovat a až poté byly prodány data hry Cyberpunk 2077. 
 
Dle dostupných informací jde v případě úniku účtů z LinkedIn o plná jména uživatelů, e-mailové adresy, telefonní čísla, informace o jejich pracovní pozici, kontakty lidí ze sociálních médií a příslušná ID v rámci služby. Není ovšem jasné, zda jde o čerstvá data, anebo zda byla získána někdy dříve, což pochopitelně může značně ovlivnit jejich hodnotu. 
 
Uživatelé služby LinkedIn mohou ale zůstat v klidu, neboť je zřejmé, že nejde o únik citlivých informací, jejichž zveřejnění by si sami nepřáli. Data zde mají hodnotu jako jeden velký celek a ostatně sama firma LinkedIn poukazuje na to, že dle poskytnutého vzorku daná data neobsahují nic, co by nebylo vyvěšeno veřejně na samotných účtech uživatelů. Dodává však, že samotný akt scrapingu porušuje podmínky služby, nicméně to je vcelku zbytečné prohlášení. 
 
Rozsáhlé databáze jako je ta s účty z LinkedIn pak mohou posloužit různými způsoby, například může jít o phishingové kampaně a zde už se opravdu dostáváme na hranu zákona. S množícími se útoky také roste nebezpečí, že uniklá data z různých služeb se spojí dohromady a vznikne opravdu detailní databáze informací o konkrétních osobách (pokud už nevznikla). Velkých úniků dat už byla celá řada a zdaleka nejde jen o sociální sítě. Vzpomenout můžeme třeba na případ firmy Equifax, jejíž lajdácký přístup způsobil únik velice citlivých dat o téměř 150 milionech Američanů. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mimozemské izotopy byly nalezeny na dně oceánu Mimozemské izotopy byly nalezeny na dně oceánu
Sama naše Země skrývá poklady pro astronomy, kteří mohou díky nim zkoumat, čím prošla v relativní nedávné minulosti a co se odehrálo v její blízkosti. Mluvíme zde samozřejmě o vesmírných měřítcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Tchaj-wanské výrobce čipů začíná ohrožovat Covid, TSMC reaguje Tchaj-wanské výrobce čipů začíná ohrožovat Covid, TSMC reaguje
Pandemie Covidu-19 tvrdě zasáhla řadu zemí, ovšem Tchaj-wan, ačkoliv je přímo "u zdroje", díky svým opatřením v předchozím roce potvrdil jen cca 1000 případů nákazy. To se ale nyní změnilo a tamní firmy už reagují.
Dnes, aktualita, Jan Vítek8 komentářů
AMD zřejmě chystá menší refresh procesorů Ryzen Vermeer AMD zřejmě chystá menší refresh procesorů Ryzen Vermeer
Společnost AMD si dle informací od Patricka Schura chystá stepping B2 alespoň dvou procesorů Ryzen generace Vermeer, přičemž to znamená i mírné zvýšení taktů. Teprve ale uvidíme, co z toho vyleze.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Pohár trpělivosti přetekl, kryptoměna StopElon chce zničit Muska a vzít mu Teslu Pohár trpělivosti přetekl, kryptoměna StopElon chce zničit Muska a vzít mu Teslu
Elon Musk je poslední dobou často obviňován z manipulací s kryptoměnami pomocí jeho twitterového účtu. Lidem už dochází trpělivost, jak některé jeho tweety dokáží poslat hodnotu kryptoměny výrazně níž a "luxuje" jim účty.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala50 komentářů
Nejen Centrum akcí ve Windows 10 získá prvky ze zrušených Windows 10X Nejen Centrum akcí ve Windows 10 získá prvky ze zrušených Windows 10X
Microsoft sice zrušil vývoj Windows 10X, ale řada prvků plánovaných pro tento systém se místo toho objeví ve standardních Windows 10. Patří mezi ně také drobný prvek v Centru akcí, který bude součástí aktualizace Sun Valley.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik3 komentáře