Ingenuity byla povýšena, létat může do konce srpna a přispěje celé misi

Ingenuity byla povýšena, létat může do konce srpna a přispěje celé misi
, , aktualita
Létající helikoptérka Ingenuity si pro sebe prakticky ukradla veškerou pozornost na úkor roveru Perseverance, který nyní vedle ní funguje spíše jako obsluha a komparz v jednom. A už to také není jen "technology demonstration". 
K oblíbeným
reklama
NASA si je samozřejmě vědoma toho, jaký zájem vyvolala Ingenuity, která s roverem Perseverance přiletěla na Mars jen ukázat, že je tam možné využít pohon dvou protiběžných dvoulistých rotorů pro létající stroj. S úspěchem letěla již čtyřikrát a až na odložený první start kvůli úpravě firmwaru a neúspěšný pokus o start při čtvrtém letu se Ingenuity předvedl ve velice dobrém světle. 
 
 
NASA se nyní rozhodla, že už nebude Ingenuity označovat jen za technologickou ukázku (technology demonstration), ale půjde rovnou o provozní ukázku (operations demonstration), což je samo o sobě jen slovíčkaření, ale má to i jeden reálný dopad. Ingenuity totiž také získá více času, což znamená, že na sebe bude dále vázat i rover Perseverance, bez nějž se neobejde, neboť není schopna sama o sobě komunikovat s řídicím střediskem a také je třeba, aby mohla být při svých pokusech natáčena. 
 
Mise Ingenuity tak byla rozšířena z původního cca měsíce a nově by mohla trvat dokonce až do pozdního srpna. Nejdříve ale helikoptérka provede v rámci původního plánu dva další lety. Poté se bude NASA zhruba dva týdny připravovat, než spustí druhou provozní fázi, v níž bude již pomocí Ingenuity zkoumat to, jak může létající stroj na Marsu v budoucnu přispět k průzkumným a jiným účelům.
 
Helikoptérka si tak zahraje na mnohem vyspělejší stroj a nebude se již vždy vracet na místo startu. Půjde už o jednosměrné lety, což jednoduše znamená, že se bude přistávat s mnohem vyšším rizikem než dosud. Ovšem také to znamená, že Perseverance díky tomu přece jen dostane volnější ruce, neboť se bude moci vydat dál a Ingenuity jej bude následovat, anebo se bude naopak vydávat vpřed jako první. Tuto změnu mimochodem umožnilo i to, že celá mise je díky brzy provedeným testům po přistání časově napřed a že věděcký tým roveru si pro první zkoumání vybral nedaleký kus kráteru. 
 
Perseverance se už ostatně pomalu vydal na cestu ke svému novému cíli, který bude zkoumat zhruba 100 solů  a až poté se vydá ke svému hlavnímu cíli, což je pradávná delta kráteru Jezero. Ingenuity mu bude moci cestou hledat vhodnou trasu, může vytipovat zajímavé objekty a pomocí svého stereoskopického aparátu dokonce pořizovat materiál pro tvorbu digitálních modelů reliéfu blízkého okolí. 
 
Čili ne, Ingenuity už opravdu není jen ukázka toho, že se na Marsu dá létat, může výrazně přispět k celé misi roveru Perseverance. Tato spolupráce tak potrvá, jak už bylo řečeno, maximálně do konce srpna. To poskytne obsluze roveru čas na to, aby se připravila na nevyhnutelnou dobu, kdy se Mars na své orbitě ocitne za Sluncem a spojení s ním bude na čas přerušeno, což nastane v polovině října. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek SteelSeries Rival 5: univerzální herní myš se spoustou tlačítek
Značka SteelSeries oznámila novou herní myš, která se chce zalíbit nejrůznějším typům hráčů. Přesností a rychlostí potěší milovníky FPS, velká nabídka tlačítek se zase hodí pro RPG. K dispozici jsou také voděodolné spínače.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30 Lenovo představuje 360Hz herní monitor Legion Y25g-30
Další novinkou společnosti Lenovo je rychlý herní monitor Legion Y25g-30. Ten se může pochlubit opravdu velmi vysokou obnovovací frekvencí 360 Hz. Nebude mu chybět ani podpora technologie Nvidia G-Sync.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti Nvidia uvedla mobilní GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti
Nvidia dnes uvedla nové grafické čipy GeForce RTX 3050 a RTX 3050 Ti. V tomto případě šlo o mobilní nasazení, takže můžeme očekávat TGP v rozmezí 35 W až 80 W. V případě modelu Ti se můžeme těšit na 2560 CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H Intel oficiálně představuje nové osmijádrové Tiger Lake-H
Intel už dříve slíbil brzký nástup nových procesorů Tiger Lake-H s až osmi jádry, což dnes plní a oficiálně je uvádí na trh. Jde tak o první mobilní 10nm procesory s tolika fyzickými jádry a ty se uplatní v řadě nových PC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake Konzole One Xplayer využije procesory Intel Tiger Lake
Pokud jde o herní konzole využívající hardware x86, pak máme obvykle na mysli spíše něco od AMD. Nová One Xplayer je však založena na běžných mobilních procesorech Intel Tiger Lake s grafikou generace Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek