www.svethardware.cz
>
>

Instagramový vyděračský krypto-scam: jak se rychle stát pohůnkem zločince

Instagramový vyděračský krypto-scam: jak se rychle stát pohůnkem zločince
, , aktualita
Zajímavé a trošku děsivé scénáře se odvíjí mezi populárními autory na Instagramu, a to konkrétně mezi těmi, kteří se dostali do spárů scammerů, jimž není cizí ani vydírání. Své oběti totiž nutí ke spolupráci a oblbování přívrženců. 
K oblíbeným
reklama
Scénář je to poměrně jednoduchý, ale skrývat se za ním může mnohé. Máme tu celkem tři strany, a sice útočníka, spolupracující oběť v podobě populárního "instagramátora" (či snad i youtubera či jiné) a pak všechny ty, kteří patří mezi jeho přívržence. Útočník si přitom nějakým způsobem, kde se zpravidla kombinuje zdatné sociální inženýrství se starým dobrým vyděračstvím, dokáže zajistit spolupráci autora, s jehož pomocí pak manipuluje přívržence, aby dejme tomu uvěřili všemožným způsobům jak zbohatnout, zbavit se pleši, nechat si něco prodloužit a podobně, což je samozřejmě pouze sto a jeden způsob, jak přijít o peníze. 
 
 
Tento novodobý scam se dle Motherboardu nyní vzmáhá především na Instagramu a skládá se obvykle ze třech kroků. Nejdříve je nutné ovládnout účet nějakého populárního autora, a to prostě využitím dat z mnohých úniků či pomocí různých podob phishingu.
 
Pokud se zadaří, v dalším kroku je majitel účtu kontaktován a je mu nabídnuta výměna. Účet mu dle dohody bude vrácen, ovšem pouze pokud svolí k jisté protislužbě, což je právě ono video, v němž doporučí to, co scammer potřebuje a obvykle jde o velice "výhodnou" kryptoměnovou investici, díky níž velice rychle zchudneme. V posledním kroku je zveřejněno video vytvořené k obalamucení přívrženců, kteří přijdou o peníze, s nimiž útočník mizí, a to obvykle aniž by instagramový účet vrátil původnímu majiteli. 
 
Děsivé je tak na tom především spolupráce podvedených majitelů účtů, kteří souhlasí s tím, že se stanou v podstatě spolupachateli podvodu a splní svou roli v obavě, aby sami nepřišli o svůj příjem z Instagramu. 
 
Asi není třeba nijak zvlášť zdůrazňovat, že takovým útokům je nejlepší předcházet, čili zajistit, aby nikdo nedokázal ovládnout náš účet, zvláště pokud si jej opravdu ceníme. Zde už se opravdu vyplatí využívat dvoustupňové ověření a nespoléhat se pouze na hesla.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD TDK, SDK a Toshiba představují MAS-MAMR a cestu za 30TB+ HDD
Společnosti TDK, SDK a Toshiba společně vyvíjí technologie pro pevné disky blízké budoucnosti. Další slibnou technologií je MAS-MAMR, který díky mikrovlnnému působení opět o něco zvyšuje hustotu dat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem MrBeast je podle Forbesu nejlépe placeným youtuberem
Pozice nejlépe placeného youtubera se pro rok 2021 změnila a vítězem se stal MrBeast. Jeho videa dosud nasbírala přes 14 miliard zhlédnutí a za rok si vydělá desítky milionů dolarů. Ty ale zpravidla rozdává.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin Block Jacka Dorseyho chce více decentralizovat Bitcoin
Jacka Dorseyho známe především z Twitteru, ten ale nedávno opustil. Věnovat se chce nyní kryptoměnám a jeho firma Block hodlá vrátit těžbu Bitcoinu zase k běžným lidem a více ji decentralizovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache? Intel Raptor Lake: nejen více jader, ale i podstatně objemnější cache?
Většina procesorů Alder Lake je právem považována za horké novinky, a přitom ještě letos mají na trh nastoupit procesory Raptor Lake, které jsme dříve viděli spíše jako "Alder Lake Refresh", ale postupně se ukazuje něco jiného. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake Intel vypustil do světa NUC 11 Essential s procesory Jasper Lake
Už označení NUC 11 Essential nám napovídá, že tu nepůjde o nejmodernější mikroarchitekturu a ani ne o výkonné počítače. Máme tu však i tak relativně nové procesory Jasper Lake v podobě Pentií a Celeronů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek