Intel 810E - konečně něco i pro Pentia III
11.11.1999, Petr Klabazňa, zpráva

Co nového přináší intelovský čipset i810E.

Od nového čipsetu si Intel slibuje především odstranění stávajících nedostatků a implementaci podpory nových 133 MHz procesorů (Pentium III with 133MHz FSB) včetně procesorů založených na jádru Coppermine do systémů s integrovanou grafikou. Dále potřeba pamětí RIMM (Rambus) pro základní desky založené na čipsetu i820 velmi nepřispěje k rozšířenosti v důsledku nedostatku těchto modulů (paměti SDRAM přeci jen jsou rozšířenější a výrobu zvládá více firem). Dá se tedy předpokládat, že i810E bude - alespoň do nového roku - převažující pro větśinu základních desek postavených na intelovských čipsetech.
Architekturu nového čipsetu i810E není třeba dopodrobna popisovat, neboť je shodná se svým předchůdcem - i810. Pro přiblížení je možné se podívat na článek o i810 na našich stránkách.
Dále se tedy budeme věnovat rozdílům mezi jednotlivými čipsety. Především má i810E podporu systémové sběrnice 133 MHz. Tato vlastnost je implementována především z hlediska podpory intelovských procesorů Pentium III, které pracují se 133 MHz FSB. Na základních deskách s čipsetem i810E lze tedy provozovat procesory s jádrem Katmai (533 a 600B) core a stejně tak i Copperminy. Nutno podotknout, že čipset i810E je kompletně asynchronní a používá architekturu accelerated hub architecture (obdobně jako jeho předchůdce i810). Takovéto "nezávislé" řízení dovoluje separátní nastavení frekvence procesoru např. na 133 MHz FSB a rychlost pamětí na 100 MHz. Jinými slovy se frekvence pro paměťové moduly nemění (zůstává na 100 MHz) a lze nezávisle nastavovat frekvenci pro FSB procesoru (např. i na 66 MHz). Z uvedeného vyplývá, že pokud osadíme základní desku s čipsetem i810E paměťovými moduly PC100 potom můžeme použít procesor Celeron stejně jako Pentium II nebo Pentium III.
Dalším charakteristickým rysem čipsetu i810E je rychlá 133 MHz lokální vyrovnávací paměť (cache) o kapacitě 4 MB (stejná velikost jako u i810). Tohle je přímo hozená rukavice výrobcům základních desek, kteří by při využití této cache mohli zvýšit výkon v grafických operacích.

Čipset i810E se skládá ze tří integrovaných čipů. Základ tvoří obvod paměťového řadiče 82810E (GMCH) s integrovanou grafikou. Využívá technologii Direct AGP pro operace s grafickou pamětí a zprostředkovává přímé spojení jádra grafiky se systémovou pamětí. Technologie D.V.M.T. aplikovaná na i810E umožňuje efektivněji využít paměť pro různorodé grafické operace.
Obvod 82801 (ICH) je ve své podstatě I/O řadič s šířkou přenášeného pásma dat 266 MB/s. Jeho funkce spočívá v přímém přenosu dat mezi grafickým podsystémem a systémovou pamětí do integrovaného AC97 řadiče, IDE řadiče, dvojtého USB portu a karet instalovaných v PCI sběrnici. Rychlost tohoto uspořádání je téměř dvojnásobná oproti čipsetům s klasickou architekturou. Třetím obvodem čipsetu i810E je mikročip 82802 (Firmware Hub - FWH). Obsahuje systémový a grafický BIOS. Dále je zde integrován RND (generátor náhodných čísel).
i810E je čipset s podporou 133 MHz FSB a mnoha dalšími efektivními funkcemi, především v oblasti grafiky. Pokud bude vše probíhat podle plánu stane se brzy plnohodnotným nástupcem osvědčeného čipsetu 440BX, ale nepředbíhejme. Nicméně právě zmiňovaný čipset i810E je základem desky, kterou vyrábí Chaintech, ale o tom až někdy příště.
Zdroj iXBTlabs