reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Intel a UCSB vyvinuly první hybridní křemíkový laser

, , aktualita
Intel a UCSB vyvinuly první hybridní křemíkový laser
Společnost Intel ve spolupráci s Kalifornskou univerzitou v Santa Barbaře vyvinula první elektricky řízený hybridní křemíkový laser. Ten by měl umožnit snadnou výrobu levných širokopásmových fotonických zařízení, které by využívaly počítače...
Společnost Intel ve spolupráci s Kalifornskou univerzitou v Santa Barbaře vyvinula první elektricky řízený hybridní křemíkový laser. Ten by měl umožnit snadnou výrobu levných širokopásmových fotonických zařízení, které by využívaly počítače blízké budoucnosti.V jednom čipu se podařilo spojit schopnost fosfidu india vyzařovat světlo a křemíku jej vést. Pod elektrickým napětím je pak vyzařován laserový paprsek vedený křemíkem. Ten může být využit k řízení dalších křemíkových fotonických zařízení, velkoobjemová výroba by pak cenu laseru velmi výrazně snížila. Přestože ke komerční výrobě je ještě daleko, Intel i UCSB věří, že v blízké budoucnosti dojde k vzniku vysoce integrovaných polovodičových fotonických čipů.

Křemík je velmi dobře použitelný pro vedení, modulaci i zesílení světla, neumí však světlo emitovat, vytvářet. Navíc je v dnešní době velmi hojně používán a je levný. Naproti tomu dnes se běžně využívají lasery na bázi fosfidu india, jejichž masová výroba je však poměrně drahá.Hybridní křemíkový laser využívá kombinaci obou. K výrobě je nutná nízká teplota a kyslíková plazma, což je elektricky nabitý plynný kyslík. Díky tomu na povrchu materiálů vznikne asi 25 atomů široká vrstva oxidu, která funguje jako lepidlo a spojí je dohromady. Vzniká hybridní laser.

Intel se již delší dobu snaží přenést fotoniku do křemíku, v roce 2004 převedl křemíkový optický modulátor o šířce pásma 1GHz, rok poté pak polovodičový prvek sloužící jako zesilovač světla. Na UCSB profesor John Bowers již 25 let pracuje s fosfidem india a nyní pracuje na vývoji optoelektrických zařízení s datovým tokem až 160Gb/s. Obě organizace tak mají již nějaké zkušenosti a dá se očekávat, že brzy se dočkáme dalších novinek.

Zdroj: www.intel.cz
reklama
reklama
reklama
reklama