"Grafické karty architektury Battlemage od Intelu se dost povedly ... " ... to jako myslí pisatel článku vážně? Vždyť je to superfail! Se podívejte třeba na statistiky prodejů.
Pominuli ten teď Vámi zmiňovaný nevyrovnaný výkon (mimochodem je chybou designu, takže to ovladače nedohoní), tak za tu Intelem avizovanou cenu ty karty nikde nekoupíte, protože ta Intelem uvedená cena je pod jejich náklady případně s nulovou marží, což se samozřejmě odráží i v nabídce (dostupnosti) karet a tedy i počtu firem, které ty karty vyrání (vlastně jen jedna, protože ostatní nemají zájem - proč asi).
Budu ale dále pokračovat. Karta na tomto výrobním procesu a s těmito parametry a výbavou by měla mít výkon alespoň srovnatelný s ekvivalenty ze stájí NV či AMD. A to nemá. Horko těžko stačí na výkon parametrově o třídu nižších (mnohem levnějších) modelů, které tu s námi už jsou ale nějaké 2 roky. Takže teď, když jsou v těchto dnech na CES ohlašovány nové modely od NV a AMD i pro tento segment trhu, tak se ten výkonový rozdíl mezi Intelem a zbytkem světa ještě mnohem více prohloubí.
Kdo dnes šáhne po Intelu (ať už po procesoru či grafické kartě) za mě nemá soudnost.
Odpovědět0 0
"to jako myslí pisatel článku vážně?"
Ano. Skoro všechny redakce to označují za nejlepší mainstreamové karty posledních let. Výkon nemá srovnatelný s Nvidií a AMD? Se kterými Nvidiemi a AMD to srovnáváte? Recenze naopak ukazují výkon dost slušný (je pravda, že ne ve všech hrách, ty ovladače prostě stále nejsou dokonalé, ale průšvih Alchemistu se rozhodně neopakuje). To, že by např. spotřeba při daném procesu a výkonu měla být nižší, to je pravda.
"Takže teď, když jsou v těchto dnech na CES ohlašovány nové modely od NV a AMD i pro tento segment trhu, tak se ten výkonový rozdíl mezi Intelem a zbytkem světa ještě mnohem více prohloubí. "
To lze částečně souhlasit (ostatně asi i proto Intel ty karty představil dříve, aby byl alespoň chvíli dobrý), nicméně kam se AMD a Nvidia dostanou výkonem a cenou, to se teprve uvidí. 12GB VRAM a 192bitová sběrnice, to konkurence nemá a v dané kategorii ani mít nebude.
Odpovědět0 0
Tak jděte a zkuste si je za tuhle cenu koupit. Těžko to půjde těžko ... a proč asi. Protože i ten kdo je vyrábí, potřebuje alespoň pokrýt náklady a něco vydělat. A jak už jsem psal - Intelem oznámená cena je pod náklady. Jenže Intel ty karty musel nabídnout za tuhle cenu, protože prostě za víc nestojí.
Ten výkon srovnávám se stejně parametrově vybavenými kartami konkurence - tudíž stejný proces, stejně velká sběrnice, stejné množství paměti. A výsledek? Intel Arc B580 je konkurenceschopná jen vs RX 7600 i RTX 4060 a to jen díky ceně! A to se bavíme o kartě s fyzickými parametry 192-bit 12GB B580 oproti 128-bit a většinou 8GB kartám. Problém, který tak Vy „pozitivisti“ poněkud překvapivě ignorujete je fakt, že nová B580 s těmi fyzickými parametry, konkuruje výkonem jen o třídu parametrově slabším kartám končící generace NVIDIA a AMD. Za mě prostě mrhání křemíkem.
Jen v jedné věci bych s Vámi souhlasil. Pokud by byly ty karty široce za tu ohlášenou cenu dostupné tak by to byla jasná volba (kvůli většímu množství paměti). Jenže pak je tu ještě ten problém ovladačů a tím i nevyrovnaného výkonu, který to zase posílá ke dnu.
On totiž potencionální kupec, který je omezen svým budgetem a nemůže si dovolit se při své volbě zmýlit, šáhne raději po jistotě ze stájí NV/AMD, než aby čekal na holuba na střeše, pakliže se ten Intel někdy z těch svých s.... zmátoří.
Takže ano ... nové karty proti svému předchůdci jsou určitě velký krok vpřed, ale to je jenom tím, jak moc špatný ten předchůdce byl, protože jinak jsou pořád o parník za konkurencí. A to se již bavíme o třetí (oficiálně druhé) generaci grafických karet Intel.
Odpovědět0 0
Je ještě otázka, zda se problém týká starších CPU nebo prostě obecně slabších. Většinou se totiž v recenzích testuje na high-end procesoru jako 9800X3D, tohle ale vyvolává otázku, jak si ARC vede oproti RTX4060 nebo RX7600 třeba s Ryzenem 9600 nebo Core 245, se kterými by dávalo smysl ARC v nové sestavě párovat.
Odpovědět0 0
když budu chtít upgrade 10 let starý sestavy, tak koupim nějakou RTX 3050-3060 nebo tak něco, dávat tam B580 nedává smysl ani finančně
Odpovědět2 0
Tak já nevím. Vždycky se tu argumentovalo tím, jak má AMD dlouhodobou podporu (a Intel špatnou), a že je možné do starých desek s prvním Ryzenem dát Ryzeny o mnoho generací novější, jenže když ho nahradíte, nebude mít smysl také upgradovat GPU? Když Ryzen 5 1600/2600 nahradíme nějakým 5800X3D, 5900X a podobně, tak už nemá smysl k němu dávat novější GPU? Tak k čemu pak ta dlouhodobá podpora je, když ne k tomuto?
Odpovědět1 1
Ono to s tím upgrade není tak snadné a záleží na situaci - když půjdu z R5 1600 na třeba zmíněný 5700X3D (5800X3D se už moc neseřene), budu asi koukat i po nový RAM, přidal bych si na kapacitě, ale i na rychlosti. No a kdybych chtěl opravdu herní dělo s výkonou grafikou (k čemuš je ten CPU určený), zvážil bych i 2,5-3tis za novou desku s B550 a pcie gen4. Možná i nový SSD, protože starý SATA M.2 (co frčely v dobách Ryzenů 1000) mi v nový desce taky už nepujde. Takže skončím s komplet novým PC, i tak ale bude levnější a poměr cena/výkon lepší než AM5. A starý díly posunu dál v rodině ;)
Ale jako příklad z praxe, kde to třeba jde - brácha těď chtěl upgradovat z R5 1600, hlavně kompriumuje ale zase za to nechtě+l dát moc peněz - nakonec šáhl po novym R5 5600 za nějakých 2500, dá se pořád koupit i nový 3600 asi za 1800 , takže bazar ani nemá moc smysl. Jasný, 8c by byl hezčí, ale za 2500 to má super poměr cena/výkon.
Kdyby měl Intel 9 nebo 10. generaci, za 2500 si do toho novej CPU s o třetinu vyšším aplikačním výkonem nekoupí.
Odpovědět0 0
No a právě o to jde. Skoro všichni tu pořád kritizují Intel, jak je dlouhodobá kompatibilita extrémně důležitá, ale najednou tu přicházíme na to, že je to kvůli tomu, že by se stejně měnila půlka počítače, mnohdy nesmysl.
Odpovědět1 1
Výhody to ale má - když budu mít doma několik AM4 PC, můžu mezi nimi nahrazovat nebo dědit díly. Taky bazarové, ale i nové díly jsou stále dostupné, takže i opravy jsou možné. Třeba když mi odejde deska v PC s Ryzenem 1700, koupím v pohodě novou desku s plnou zárukou (B450 se dá sehnat a umí skoro všechno, co do AM4 vyšlo). S Core 7, 8, 9 (co vyšly už s AM4) musím v případě závady zkusit bazar nebo koupit vše nové.
Další výhoda je, že i když třeba nakonec při upgradování vyměním všecvhno, nemusím to dělat najednou - další příklad z praxe - člověk měl R1600 + RX380, pak upgradoval grafiku na RX6700. Tu už CPU trochu brzdil, tak zase po čase přesedlal na 5800X3D. Během času vyměnil i RAM kvůli kapacitě a už rovnou vzal i rychlejší s vidinou upgradu CPU.
Odpovědět0 0
Já vím, že to má své výhody. Jen mě udivuje to, že se vždy v diskuzích argumentovalo tím, co zmiňujete v druhém odstavci, ale nyní se argumentuje tím, že to nedává smysl a člověk to stejně vymění všechno. Tak nějak už nevím, co se tedy bude dít, když se chvíli děje to první a druhé ne, pak zas to druhé ano a první ne.
Odpovědět0 0
Ono se dějě a bude dít obojí ;) Záleři na situaci a možnostech konkrétního uživatele. Výhodou AM4/AM5 je, že uživatel má více možností - může vyměnit vše najednou, ale může to udělat i postupně, může vyměnit jen něco. Může si i vyzkoušet vyměnit třeba pro začátek jen GPU a uvidí, zda ho CPU nebo PCIe sběrnicve bottleneckuje a zvážit další upgrade. Pro hardwarové nadšence (kterých je v podobných diskuzích předpokládám většina) je to paráda.
U Intelu tolik možností není. BFU to může být na první pohled jedno, ten si koupí PC jako krabici. Může na to ale narazit třeba v ceně za servis, jak jsem psal.
Tady v tom konkrétním případě, když si nešťastník s Intel 9700 koupí ARC, tak mu zbudou jen oči pro pláč. Zato člověk, co by podobnou chybu udělal třeba s Ryzenenm 2600, tak to pořád muže zachránit, když si za 2500 koupí ještě nový Ryzen 5600 ;)
Odpovědět0 0
Nové mainstreamové nebo i lowendové grafiky se jako upgrade do starší sestavy nemusí hodit i kvůli PCIe - dnes tyto karty často využívají jen 8 (nebo dokonce jen 4) linkek PCIe gen4 nebo brzy i gen5. A na deskách pro první Ryzeny (X3x0. X4x0) nebo i core 11. gen máme pro grafiku jen PCIe gen3.
Já tedy jako upgrade do staršího PC osobně preferuji raději bazarovou kartu, i když chápu, že to také není bez problémů.
Odpovědět1 0
Drobná oprava - Intel 11 už má pro grafiku PCIe gen4
Odpovědět0 0