Intel B365 Express, aneb opět přichází 22nm čipové sady

Intel B365 Express, aneb opět přichází 22nm čipové sady
, , aktualita
Mnoho bylo řečeno o Intelu a jeho snaze ulevit svým přetíženým 14nm linkám nebo navýšit jejich výrobní kapacitu. Objevily se i zprávy, že Intel hodlá vyrábět opět 22nm čipové sady a to se nyní potvrdilo. 
K oblíbeným
reklama
Zatím vůbec nevíme, zda se Intel skutečně rozhodl přenechat výrobu některých méně významených produktů firmě TSMC, ale už víme, že nedávno uniklé roadmapy z firmy Gigabyte byly skutečně pravé, protože v nich byl zmíněn i čiset B365 Express a ten byl nyní oficiálně představen. Čili vedle něj můžeme očekávat rovněž 22nm H310C Express a uvidíme, zda nakonec dorazí i ohlášené Core 9. generace s označením KF, které znamená nepřítomný, či spíše deaktivovaný grafický čip. 
 
 
Věc se má tak, že výroba čipů se plánuje dopředu a pokud do toho Intelu spadnou vidle, dejme tomu hozené problematickým 10nm procesem, začnou se věci sypat. Čipové sady Intelu obvykle zaostávají za procesory o jednu generaci výrobního procesu, ovšem v jejich případě v podstatě nic nebránilo přechodu na 14nm, ačkoliv 10nm proces pro moderní procesory nenastoupil. Intel tak začal vyrábět 14nm čipsety a zjistil, že nedokáže uspokojit poptávku po všech 14nm produktech, a tak začal hledat cesty, jak to vyřešit. 
 
Už o miliardu a půl dolarů zvýšil letošní kapitálové výdaje s příslušnými investicemi do továren, soustředil se především na výrobu finančně i prestižně důležitých procesorů Xeon a hi-end Core a v případě sady B365 Express se vrátil k 22nm procesu HKMG+. To lze celkem bez problémů akceptovat, protože dopad na spotřebu je spíše zanedbatelný, neboť TDP čipsetů se pohybuje kolem 6 W. 
 
Nový čipset logicky spadá mezi B360 Express a H370 Express. Oproti slabšímu má B365 více linek PCIe 3.0, a to dvacet, což jej řadí na úroveň H370. Můžeme tak počítat s tím, že na výsledných deskách najdeme o to lepší výbavu rozhraní M.2 či U.2. Není tu podpora rozhraní USB 3.1 Gen2, takže to se může případně zajistit samostatným kontrolerem, ale stále máme osm USB 3.0 s propustností 5 Gb/s. Stejně tak tu není integrovaný MAC pro Wireless AC, a tak to vše ukazuje na ten vysoce pravděpodobný fakt, že Intel prostě jen vzkřísil čipovou sadu Z170 Express a malinko ji poupravil. Ostatně B360 už používá Management Engine verze 12, zatímco B365 ještě verzi 11 stejně jako Z170. A když Intel aktuálně neustále "refreshuje" procesory, už je v podstatě jedno, že to dělá i s čipsety a pokud se má při jejich výrobě vrátit k 22nm technologii, je pochopitelné, že kvůli tomu přece nebude vyvíjet nový křemík.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Neschopnost Facebooku: síť ukládala hesla v plaintextu Neschopnost Facebooku: síť ukládala hesla v plaintextu
Sociální síť Facebook má za poslední rok opravdu hodně obrovských průšvihů a očividně to jen tak neskončí. Nyní se zjistilo, že stovky milionů uživatelů mělo svá hesla uložena v plaintextu a zaměstnanci společnosti k nim mohli mít přístup.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci NVIDIA vypustila první Creator Ready Drivers: více výkonu pro práci
NVIDIA už dlouho nabízí své Game Ready Driver, které vždy ve své nové verzi reagují na nabídku nejdůležitějších herních novinek. Nyní tu máme Creator Ready Driver a je jasné, že půjde o stejnou věc, jen ne pro hry, ale pro jiné aplikace. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře Facebook ohlásil nový Oculus Rift S pro PC, přijde na jaře
Na GDC byl představen další model headsetu Oculus Rift, který dostal prosté označení S. Jde o přímého následovníka původního modelu Oculus Rift, který stále vyžaduje kabely, ale nabízí vyšší rozlišení a schopnost se sám orientovat v prostoru. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu Intel GT2 Gen11 v detailech, aneb 64 EU v mainstreamu
Intel se odhodlal po řadě let zásadním způsobem vylepšit své běžné integrované grafické čipy. Chystá si 11. generaci grafické architektury a pro běžné GT2 to bude znamenat především jednu věc. Počet jednotek EU se navýší z 24 na 64. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre
Intel se také účastní GDC a je připraven se s námi podělit o své inovace v oblasti PC grafiky. Dozvíme se tak o Graphics Command Centre, které bude sloužit nastavení grafiky ve hrách či o komunitě The Odyssey nebo programu GameDev Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře