Intel B365 Express, aneb opět přichází 22nm čipové sady

Intel B365 Express, aneb opět přichází 22nm čipové sady
, , aktualita
Mnoho bylo řečeno o Intelu a jeho snaze ulevit svým přetíženým 14nm linkám nebo navýšit jejich výrobní kapacitu. Objevily se i zprávy, že Intel hodlá vyrábět opět 22nm čipové sady a to se nyní potvrdilo. 
K oblíbeným
reklama
Zatím vůbec nevíme, zda se Intel skutečně rozhodl přenechat výrobu některých méně významených produktů firmě TSMC, ale už víme, že nedávno uniklé roadmapy z firmy Gigabyte byly skutečně pravé, protože v nich byl zmíněn i čiset B365 Express a ten byl nyní oficiálně představen. Čili vedle něj můžeme očekávat rovněž 22nm H310C Express a uvidíme, zda nakonec dorazí i ohlášené Core 9. generace s označením KF, které znamená nepřítomný, či spíše deaktivovaný grafický čip. 
 
 
Věc se má tak, že výroba čipů se plánuje dopředu a pokud do toho Intelu spadnou vidle, dejme tomu hozené problematickým 10nm procesem, začnou se věci sypat. Čipové sady Intelu obvykle zaostávají za procesory o jednu generaci výrobního procesu, ovšem v jejich případě v podstatě nic nebránilo přechodu na 14nm, ačkoliv 10nm proces pro moderní procesory nenastoupil. Intel tak začal vyrábět 14nm čipsety a zjistil, že nedokáže uspokojit poptávku po všech 14nm produktech, a tak začal hledat cesty, jak to vyřešit. 
 
Už o miliardu a půl dolarů zvýšil letošní kapitálové výdaje s příslušnými investicemi do továren, soustředil se především na výrobu finančně i prestižně důležitých procesorů Xeon a hi-end Core a v případě sady B365 Express se vrátil k 22nm procesu HKMG+. To lze celkem bez problémů akceptovat, protože dopad na spotřebu je spíše zanedbatelný, neboť TDP čipsetů se pohybuje kolem 6 W. 
 
Nový čipset logicky spadá mezi B360 Express a H370 Express. Oproti slabšímu má B365 více linek PCIe 3.0, a to dvacet, což jej řadí na úroveň H370. Můžeme tak počítat s tím, že na výsledných deskách najdeme o to lepší výbavu rozhraní M.2 či U.2. Není tu podpora rozhraní USB 3.1 Gen2, takže to se může případně zajistit samostatným kontrolerem, ale stále máme osm USB 3.0 s propustností 5 Gb/s. Stejně tak tu není integrovaný MAC pro Wireless AC, a tak to vše ukazuje na ten vysoce pravděpodobný fakt, že Intel prostě jen vzkřísil čipovou sadu Z170 Express a malinko ji poupravil. Ostatně B360 už používá Management Engine verze 12, zatímco B365 ještě verzi 11 stejně jako Z170. A když Intel aktuálně neustále "refreshuje" procesory, už je v podstatě jedno, že to dělá i s čipsety a pokud se má při jejich výrobě vrátit k 22nm technologii, je pochopitelné, že kvůli tomu přece nebude vyvíjet nový křemík.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář