www.svethardware.cz
>
>
>

Intel chystá technologii pro aktualizaci firmwaru za běhu systému

Intel chystá technologii pro aktualizaci firmwaru za běhu systému
, , aktualita
V posledních letech jsme si už zvykli na to, že nové verze BIOS/UEFI základních desek se objevují mnohem častěji než dříve. To platí pro AMD, ale také pro Intel, který nyní chce nabídnout možnost aktualizovat firmware bez restartu systému.
K oblíbeným
reklama
Intel Seamless Update, tak by se měla jmenovat nová technologie či funkce chystaná pro platformy této firmy. Ta je zřejmě připravována jako reakce na tu skutečnost, že řada exploitů z poslední doby si vyžádala mnoho úprav týkající se i procesorových mikrokódů, což si vyžádalo vždy nový BIOS/UEFI. A co se týče firmy AMD, té se podobné problémy dotkly také, ovšem v menší míře, ale AMD si to zase vynahradilo častým vypouštěním nových verzí svých AGESA s podporou aktuálních procesorů či nových funkcí, které tak rovněž vždy představovaly vypuštění dalších verzí BIOSu pro příslušné desky. 
 
 
Nicméně Intel se tu ovšem nezaměří především na domácí počítače, ostatně zmínka o jeho Seamless Update se dle Phoronixu objevila nejdříve v linuxovém kernelu. Cílem totiž je, aby bylo možné BIOS aktualizovat přímo za běhu systému a vyhnout se jeho restartu a Intelu jde hlavně o firmy nabízející vysoké SLA (Service Level Agreement), čili služby garantující pokud možno neustálou dostupnost. V jejich případě je totiž příliš dlouhá doba i oněch několik minut nedostupnosti systému, které zabere aktualizace BIOSu. 
 
Může jít ostatně třeba o cloudové služby, v jejichž případě je zvláště důležité včasně aplikovat nové verze firmwaru s opravami bezpečnostních chyb. V poslední době totiž šlo o exploity na motivy Spectre a Meltdown, které byly nebezpečné zvláště v serverovém prostředí, kde může například na jádrech jednom procesoru běžet více virtuálních strojů, z nichž jeden mohl získávat data ostatních zneužitím funkce spekulativního vykonávání kódu.
 
Je tak zřejmé, že Seamless Update bude především technologie pro servery, a tak není překvapivé, že si ji Intel má chystat pro své Sapphire Rapids, čili příští 10nm Xeony. To je ovšem pouze odhad založený na tom, kdy se objevily informace o této funkci v kernelu Linuxu. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 TSMC slibuje dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050
Společnost TSMC si stanovila lhůtu třech dekád na to, aby dosáhla cíle uhlíkové neutrality, což tak má splnit do roku 2050. V případě výroby čipů tak jde především o přímou spotřebu elektrické energie, ale také o výstavbu nebo spotřebu vody.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí Létající mikročipy mohou sledovat kvalitu vzduchu i šíření nemocí
Sotva milimetr či dva jsou velká nová bezdrátová elektronická zařízení, o nichž si inženýři z Northwestern University slibují obrovskou škálu možností využití. K čemu mohou být tato elektronické létající "semínka" využita? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Smrt na Marsu: co se stane s tělem? Smrt na Marsu: co se stane s tělem?
Pokud či spíše až se lidé dostanou na Mars, bude třeba řešit i takovou otázku, co udělat s tělem zesnulého a jaké dopady budou mít různá rozhodnutí. Co se ale vůbec stane s tělem, které bychom nechali svému osudu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI prozradilo datum vypuštění procesorů Alder Lake-S na trh MSI prozradilo datum vypuštění procesorů Alder Lake-S na trh
Společnost MSI pochopitelně nevyzvonila datum s informací, že v daný den máme očekávat vypuštění procesorů Alder Lake-S na trh. Informovala o tom, kdy bude k dispozici sada pro instalaci chladičů Coreliquid na LGA 1700. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ford svolá Mustangy Mach-E, může jim upadnout čelní sklo nebo střecha Ford svolá Mustangy Mach-E, může jim upadnout čelní sklo nebo střecha
Chyby při konstrukci nebo výrobě aut nejsou ničím neobvyklým. Svolávacích akcí jsou tisíce a další kuriózní postihla automobilku Ford, jejíž Mustang Mach-E může mít problém s připevněním čelního skla i střechy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala