www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Comet Lake-S až v druhém kvartálu, Rocket Lake-S v příštím roce

Intel Comet Lake-S až v druhém kvartálu, Rocket Lake-S v příštím roce
, , aktualita
Dle zprávy serveru Tom's Hardware měl Intel původně představit své Comet Lake-S, čili nová desktopová Core, již právě na CES 2020. To se ale nestalo a kvůli jistým problémům byl jejich nástup odložen. 
K oblíbeným
reklama
Bavíme se tak o desktopových procesorech, které nastoupí po dnešních Coffee Lake-S Refresh a přijdou pro novou patici LGA 1200 s až 10 jádry. Nemusíme tak vůbec řešit, zda budou kompatibilní se staršími deskami, to je pochopitelně vyloučeno. Byla tu také otázka, zda se Intel odhodlá nabídnout s nimi již rozhraní PCIe 4.0, protože dle informací z CES 2020 měly mnohé desky s LGA 1200 toto rozhraní nabídnout, ale Intel měl prý problémy s jeho implementací do čipových sad, ačkoliv procesory byly v pořádku, ovšem ve výsledku tu bude pouze PCIe 3.0, ačkoliv desky jsou se svou výbavou připraveny i pro novou verzi. 
 
LGA 1200
 
Tak jen doufejme, že si při koupi nových desek nebudeme zbytečně připlácet za externí frekvenční generátory a redrivery, které bylo nutné přidat na desky pro zajištění kvalitního signálu sběrnice PCIe 4.0. I tak to ovšem prý nestačilo a Intel se nakonec rozhodl její podporu zcela zrušit. 
 
Desky pro LGA 1200 jsou aktuálně ve finálních stádiích vývoje a jejich výrobci se dle zdroje mohou rozhodnout, zda PCIe 4.0 z jejich nabídky zcela vypustí, anebo možnou podporu zachovají a budou doufat, že Intel v rámci Rocket Lake-S ji přece jen nějak zprovozní. To by ale znamenalo zpětnou změnu podpory zásadní technologie a osobně jsem toho názoru, že něco takového očekávat prostě nemůžeme, zvlášť když má být problém v čipových sadách.
 
Dále se dozvídáme, že Comet Lake dostaly zvýšenou hodnotu Tau z 28 a 56 sekund. Ta představuje doporučený čas, po který může CPU strávit v turbo stavu PL2 (Power Level 2), jehož úroveň spotřeby byla nastavena na 250W (PL1 má 127 W). To znamená, že desky budou obecně potřebovat kvalitnější systém napájení a to se nejvíce odrazí v cenách levnějších modelů. Nicméně to bude záviset i na tom, zda budou výrobci desek vždy dodržovat doporučenou hodnotu Tau. 
 
Otázka podpory PCIe 4.0 na deskách pro CPU Intel nyní stále není zcela vyřešena, takže se leccos ještě může změnit, ostatně nástup generace Comet Lake-S se nyní plánuje na polovinu letošního dubna, takže zbývá ještě téměř celý kvartál. Intel by pochopitelně měl velice rád na trhu hardware pro PCIe 4.0, ovšem s mnohem větším nadšením by ji jistě uvítali výrobci SSD a SSD kontrolerů. 
 
Comet Lake-S ještě mají nabídnout oficiální podporu DDR4-2933, stále integrovanou grafiku třídy (většinou) UHD 630 (nebo stejnou pod označením UHD 730). A co se týče Rocket Lake-S ty jsou dle Tom's Hardware aktuálně plánovány na představení během CES 2021. Pak je tu ovšem otázka, kdy a v jaké podobě by měly dorazit slíbené 10nm desktopové procesory. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb
Jak je tomu zvykem u komplexních systémů, jako je Windows 10, vždy se najdou kombinace SW a HW, které spolu moc dobře nefungují. Microsoft proto zveřejnil seznam známých chyb nové aktualizace, o kterých už ví.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection
Epic Games Store nepřekvapil, ale rozhodně ani nezarmoutil, neboť dle očekávání tu máme zdarma Borderlands: The Handsome Collection. Nejde o jeden titul, ale o dvě hry včetně veškerého bonusového obsahu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem
Společnost MSI chce už nyní svým zákazníkům slíbit, že její základní desky s čipovými sadami AMD 400 Series budou podporovat procesory generace Zen 3. Neomezuje se přitom pouze na desky řady MAX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3? Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3?
Ještě do včerejšího dne jsme měli víceméně jasno v tom, co jak se budou vyvíjet další procesorové generace společnosti AMD, ovšem pak přišla informace od Digitimes o 5nm CPU chystaných ještě na tento rok, které však vůbec neodpovídá tato zpráva.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře