www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Comet Lake-S vyženou turbo až na 5,3 GHz

Intel Comet Lake-S vyženou turbo až na 5,3 GHz
, , aktualita
Procesory Intel Comet Lake-S už odhalují svá poslední tajemství a mezi ně patří jejich celkové specifikace. Zvědaví můžeme být především na Core i9-10900K, neboť právě tento procesor určí, kam se celá generace posune.
K oblíbeným
reklama
Nové informace přináší Informatica Cero prostřednictvím serveru VideoCardz, jehož redaktoři byli dle vlastních slov požádáni, aby některé části uniklé prezentace neukazovali. Vyřešili to šalamounsky, neboť dané snímky sice ze stránek stáhli, ale přepis informací z nich v článku zůstal. Ostatně nyní je to už stejně jedno a VideoCardz stejně nebyl původní zdroj a my alespoň máme o to větší důvod věřit tomu, že jde o pravdivé informace. 
 
 
Máme tu ale ještě jeden slide ze serveru techPowerUp, který potvrzuje, že 125W procesory generace Comet Lake-S budou celkem tři, a to jeden desetijádrový, další osmijádrový a ještě jeden šestijádrový. Zvláště onen šestijádrový by tak mohl mít velice vysoké základní takty, ovšem ty se z tohoto obrázku nedozvíme. 
 
 
 
Další slidy, o něž nám jde především, bohužel nejsou dobře čitelné ani v původním rozlišení, ale to podstatné se z nich zjistit dá. Pokud je chcete vidět lépe, zvětšete si měřítko v prohlížeči, aby se obrázky zvětšily. 
 
Je vidět, že situace s turbo takty bude s nástupem Comet Lake-S ještě složitější než dříve. Máme tu Intel Thermal Velocity Boost platící jednak pro zátěž jednoho a pak i všech jader. Jenomže tuto funkci bude mít jen pár procesorů, ostatně slidy ukazují pouze dvě Core i9. Nejvýše stojící model Core i9-10900K tak může dosáhnout 5,3 GHz a 4,9 GHz, ovšem označení dané funkce napovídá, že si na takové takty sáhne jen v případě, že budou dodrženy určité teplotní podmínky, takže to prostě bude chtít vysoce výkonný chladič. A Core i9-10900 s takty až 5,2 a 4,6 GHz (jedno a všechna jádra) také nevypadá vůbec špatně, ale že by se měl přitom držet svého 65W TDP, na to můžeme rovnou zapomenout. To bude platit pro základní takt 2,8 GHz, kde je navíc kouzelné slůvko "až". To pro zmíněné šestijádro se 125W TDP platí základní takt až 4,1 GHz.
 
Více než kdy jindy tak bude u této generace záležet na kvalitě chlazení a napájení a také lze říci, že z TDP už se v podstatě stává vrcholně nezajímavý a nerelevantní údaj. Však ten už nelze ani pevně spojit se základním taktem, když i u něj je uváděna maximální a ne pevně daná hodnota a vedle toho tu máme celkem čtyři různé hodnoty turba, z nichž některé pro řadu procesorů ani neplatí. 
 
Rovněž jsme neočekávali, že by Comet Lake-S nabídly Turbo Boost 3.0, ale to je mylná představa, protože to platí přinejmenším pro dva procesory: 10900 a 10700 s 5,1 a 4,8 GHz. Dále se dozvídáme o oficiální podpoře pamětí DDR4-2933 MHz, pochopitelně s dvoukanálovým zapojením, podpoře Intel Wifi 6 (GIG+), USB 3.2 2×1 (10Gb/s), Rapid Store Technology (Intel RST) 17.X, samozřejmě i Intel Optane a navzdory některým hlasům se nepotvrdilo, že by Intel odemkl násobiče nejen v případě modelů s označením K. Ale zrovna toto už je stejně skoro bezpředmětné, neboť takty nové generace už evidentně jdou k samotným hranicím možností 14nm technologie.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci Mozilla chce rozlousknout tajemství AI v YouTube, můžete také pomoci
Algoritmy umělé inteligence na serveru YouTube byly vždycky záhadné. Společnost Mozilla jim chce přijít na klub a zjistit, proč někdy doporučují podivná videa. Připojit se můžete i vy pomocí doplňku prohlížeče.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 Netgear uvádí herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000
Netgear přináší pro hráče nový herní router Nighthawk Pro Gaming XR1000 WiFi6 AX5400. Ten má zvládat vysoké přenosové rychlosti, snižovat odezvy a lokalizovat ty nejrychlejší herní servery pro lepší hráčské zážitky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma Crysis Remastered byl vypuštěn, Watch Dogs 2 jsou zdarma
Společnost Crytek nejdříve u fanoušků narazila a rozhodla se odložit nástup hry Crysis Remastered a ještě zapracovat na její kvalitě, respektive vylepšeních. Právě dnes už tento titul přichází na trh. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela Ransomwarem napadená nemocnice nemohla přijmout ženu, ta zemřela
V Německu hackeři vyděračským softwarem omylem napadli nemocnici, což vyústilo v nemalé problémy např. při přijímání pacientů. Nyní se vyšetřuje, zda právě to nestojí za úmrtím jedné z pacientek.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB Gigabyte potvrzuje chystané 3060 8GB, RTX 3070 16GB a RTX 3080 20GB
Už to dávno viselo ve vzduchu a včera jsme se podívali i na to, že NVIDIA ve svých vlastních materiálech ukazuje, že 10GB karta RTX 3080 nebude jediná. Nyní se můžeme podívat na materiály firmy Gigabyte. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář