www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Comet Lake-S vyženou turbo až na 5,3 GHz

Intel Comet Lake-S vyženou turbo až na 5,3 GHz
, , aktualita
Procesory Intel Comet Lake-S už odhalují svá poslední tajemství a mezi ně patří jejich celkové specifikace. Zvědaví můžeme být především na Core i9-10900K, neboť právě tento procesor určí, kam se celá generace posune.
K oblíbeným
reklama
Nové informace přináší Informatica Cero prostřednictvím serveru VideoCardz, jehož redaktoři byli dle vlastních slov požádáni, aby některé části uniklé prezentace neukazovali. Vyřešili to šalamounsky, neboť dané snímky sice ze stránek stáhli, ale přepis informací z nich v článku zůstal. Ostatně nyní je to už stejně jedno a VideoCardz stejně nebyl původní zdroj a my alespoň máme o to větší důvod věřit tomu, že jde o pravdivé informace. 
 
 
Máme tu ale ještě jeden slide ze serveru techPowerUp, který potvrzuje, že 125W procesory generace Comet Lake-S budou celkem tři, a to jeden desetijádrový, další osmijádrový a ještě jeden šestijádrový. Zvláště onen šestijádrový by tak mohl mít velice vysoké základní takty, ovšem ty se z tohoto obrázku nedozvíme. 
 
 
 
Další slidy, o něž nám jde především, bohužel nejsou dobře čitelné ani v původním rozlišení, ale to podstatné se z nich zjistit dá. Pokud je chcete vidět lépe, zvětšete si měřítko v prohlížeči, aby se obrázky zvětšily. 
 
Je vidět, že situace s turbo takty bude s nástupem Comet Lake-S ještě složitější než dříve. Máme tu Intel Thermal Velocity Boost platící jednak pro zátěž jednoho a pak i všech jader. Jenomže tuto funkci bude mít jen pár procesorů, ostatně slidy ukazují pouze dvě Core i9. Nejvýše stojící model Core i9-10900K tak může dosáhnout 5,3 GHz a 4,9 GHz, ovšem označení dané funkce napovídá, že si na takové takty sáhne jen v případě, že budou dodrženy určité teplotní podmínky, takže to prostě bude chtít vysoce výkonný chladič. A Core i9-10900 s takty až 5,2 a 4,6 GHz (jedno a všechna jádra) také nevypadá vůbec špatně, ale že by se měl přitom držet svého 65W TDP, na to můžeme rovnou zapomenout. To bude platit pro základní takt 2,8 GHz, kde je navíc kouzelné slůvko "až". To pro zmíněné šestijádro se 125W TDP platí základní takt až 4,1 GHz.
 
Více než kdy jindy tak bude u této generace záležet na kvalitě chlazení a napájení a také lze říci, že z TDP už se v podstatě stává vrcholně nezajímavý a nerelevantní údaj. Však ten už nelze ani pevně spojit se základním taktem, když i u něj je uváděna maximální a ne pevně daná hodnota a vedle toho tu máme celkem čtyři různé hodnoty turba, z nichž některé pro řadu procesorů ani neplatí. 
 
Rovněž jsme neočekávali, že by Comet Lake-S nabídly Turbo Boost 3.0, ale to je mylná představa, protože to platí přinejmenším pro dva procesory: 10900 a 10700 s 5,1 a 4,8 GHz. Dále se dozvídáme o oficiální podpoře pamětí DDR4-2933 MHz, pochopitelně s dvoukanálovým zapojením, podpoře Intel Wifi 6 (GIG+), USB 3.2 2×1 (10Gb/s), Rapid Store Technology (Intel RST) 17.X, samozřejmě i Intel Optane a navzdory některým hlasům se nepotvrdilo, že by Intel odemkl násobiče nejen v případě modelů s označením K. Ale zrovna toto už je stejně skoro bezpředmětné, neboť takty nové generace už evidentně jdou k samotným hranicím možností 14nm technologie.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá Podíl Windows 7 spadl pod čtvrtinu mezi desktopovými OS, příliš však neklesá
Microsoft letos v lednu ukončil rozšířenou podporu operačního systému Windows 7, takže se dalo očekávat, že jeho obliba půjde dolů, jak lidé začnou více přecházet na jiné systémy. Nynáí se můžeme podívat na čerstvá čísla z NetMarketShare. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací Už i Snapchat se staví proti Donaldu Trumpovi, končí s jeho propagací
Sociální sítě si s Donaldem Trumpem užijí mnohé. Po jeho výpadech na Twitteru a Facebooku mají s jeho příspěvky problém i na Snapchatu. Agresivní příspěvky amerického prezidenta způsobily, že zmizí z propagované sekce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu AMD zpřístupnilo virtuální prohlídku superpočítače Hawk s EPYC 2 ve Stuttgartu
Pokud vás zajímá, jak to asi vypadá v místnosti s instalovaným superpočítačem, pak přesně na takovou (virtuální) prohlídku vás zve společnost AMD. Jde konkrétně o moderní superpočítač Hawk instalovaný v německém Stuttgartu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe Roadmap 2020 - 2021: NUC s Tiger Lake nenabídnou grafiku Xe
Leaker Momomo_US zveřejnil dvě uniklé roadmap firmy Intel, které ukazují její plány ohledně nových počítačů třídy NUC - Next Unit of Computing. Zajímavé je na nich především to, že ačkoliv zahrnují i Tiger Lake, nefiguruje v nich grafika Xe. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her Moddeři už běžně využívají AI pro vylepšení textur starých her
Kvalita textur je jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících grafickou stránku her a jejich vylepšením můžeme ze staré hry, nad kterou by už většina lidí ohrnula nos, udělat ještě vizuálně ucházející titul. Právě zde se už často uplatní umělá inteligence.
Včera, aktualita, Jan Vítek