reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Core 2 Extreme "Kentsfield": čtyřjádro už tento rok na 2,66GHz

18.8.2006, Milan Šurkala, aktualita
Intel Core 2 Extreme "Kentsfield": čtyřjádro už tento rok na 2,66GHz
Ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku představí společnost Intel první čtyřjádrový procesor známý pod kódovým označením "Kentsfield". Bude postaven na nové architektuře Intel Core a veřejnosti bude znám jako Core 2 Extreme. Půjde však o slepení...
Ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku představí společnost Intel první čtyřjádrový procesor známý pod kódovým označením "Kentsfield". Bude postaven na nové architektuře Intel Core a veřejnosti bude znám jako Core 2 Extreme. Půjde však o slepení dvou dvoujádrových procesorů Conroe a nikoli o nativní čtyřjádrový procesor.Nové Core 2 Extreme bude mít jádra taktovaná na 2,66GHz, což je o něco méně než u dvoujádrového modelu X6800 s 2,93GHz nebo připravované 3,2GHz verze. Sběrnice bude pořád na 1066MHz a procesor poběží s chipsetem Intel 975X.

Celkem bude vybaveno neuvěřitelnými 8MB L2 cache. Celý čip tak rozhodně nebude i přes 65nm výrobní technologii patřit mezi nejmenší a jeho výroba bude drahá. Přesto má stát $999, což není oproti $530 vyžadovaných za dvoujádrové Core 2 Duo E6700 až tak moc přestřelená cena.

Očekává se, že postupem času z nabídky zmizí dvoujádrové verze Core 2 Extreme (v první polovině příštího roku) a tato řada bude plně věnována čtyřjádrovým modelům. Nelze však očekávat, že by jejich výkon byl v průměru nějak velmi extrémní, scházející frekvence se projeví a je jen málo možností jak naplno využít čtyři jádra.

Procesory budou mít 110W TDP. To je podstatně více než 65W TDP Core 2 Duo nebo 80W TDP procesorů Xeon 5160. Přesto je to stále méně než 125W TDP Athlon 64 FX. Samozřejmě pouze na papíře, protože AMD udává maximální možnou spotřebu, Intel pouze typickou, v praxi by tedy měl Intel spotřebovat o něco více. Přesto lze rozhodně hodnotit údaj 110W pro čtyři jádra pozitivně.

Zdroj: www.techreport.com, www.tgdaily.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama