www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Core i9-10850K je na trhu, kolik stojí?

Intel Core i9-10850K je na trhu, kolik stojí?
, , aktualita
Intel včera oficiálně vypustil na trh očekávaný procesor Core i9-10850K, který je jen trošku slabší než plnokrevný Core i9-10900K. Přichází ale také za nižší cenu, která se snad na trhu projeví. 
K oblíbeným
reklama
Procesor Core i9-10900K totiž běžně není k sehnání, což zrovna nepřispívá k tomu, aby se jeho cena na trhu tlačila dolů, i když na to tu máme také konkurenci v podobě AMD. Stanovená částka 453 USD za procesor Core i9-10850K by se tak měla projevit a jde přesně o 35 dolarů nižší, takže lze očekávat ceny kolem 12.800 Kč. 
 
 
V případě rozhodování se mezi těmito dvěma procesory tak zdaleka nejde pouze o cenu, ale i o to, že na dodání Core i9-10900K se u nás čeká přinejmenším cca dva týdny a pokud si chceme vybrat jeden z obchodů s výhodnější nabídkou, bude to nejspíše mnohem déle.
 
Mluví se o tom, že Intel nedokáže vyrábět potřebné množství tak kvalitních 10jádrových čipů, které se mohou kvalifikovat na tento desktopový hi-end pro LGA 1200. A právě proto měl přijít s modelem Core i9-10850K, který je naprosto stejný až na takty. Ty jsou ve všech případech o 100 MHz nižší.
 
 
O 100 MHz je tak nižší Turbo Boost 2.0 i 3.0, turbo všech jader i Thermal Velocity Boost. Stejné zůstalo TDP a pochopitelně i konfigurace cache, počet linek PCIe či paměťové kanály. Procesor již oficiálně je na trhu, ale zatím bychom ho v nabídce českých obchodů ještě hledali marně, takže si musíme počkat, jak to bude s reálnou cenou a dostupností. 
 
Core i9-10850K se mezitím objevil už v předprodeji ve Velké Británii, a to s cenou 479 liber, čili v přepočtu 13.800 Kč. To je sice částka, za kterou bychom měli kupovat spíše model 10900K, ovšem v případě daného konkrétního prodejce se tento procesor prodává za 549 liber, čili cca 15.800 Kč. To je shodou okolností i na horní hranici rozpětí cen, za něž je 10900K nabízen i u nás. 
 
Server PCWorld také získal od Intelu vyjádření o tom, proč nový procesor vůbec spatřil světlo světa. Prý jde o odpověď Intelu na požadavky zákazníků, kteří chtěli bohatější nabídku procesorů s různými cenami. Jde ale o skutečný důvod? To se asi nedozvíme, ale lze o něm pochybovat. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev Intel ukázal druhou generaci 3D XPoint s dvojnásobným počtem vrstev
Intel se včera pochlubil mnoha novinkami, mezi něž si dnes můžeme zařadit také nové paměti 3D XPoint a s nimi ještě dnes nekončíme, ale o tom až později. Architecture Day 2020 firmy Intel tak přinesl i nové Optane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou Boj o provize: Fortnite zmizel z obchodů Applu i Googlu, Epic kontruje žalobou
Společnost Epic Games vytáhla do tuhého boje proti provizím na oficiálních obchodech Apple App Store a Google Play Store. Do své hry Fortnite zabudovala možnost přímého placení, což vyústilo ve stažení hry z obchodů a soudní pře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík Perovskitové a organické solární panely ve vesmíru: 10× lepší než křemík
Perovskitové a organické solární panely mají mnoho slibných vlastností, ale i problémů. Nyní byly vyzkoušeny i ve Vesmíru a zde prokázaly velmi dobré výkony. Potěší i výroba elektřiny ve stínu z odraženého ambientního světla.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření Intel odhalil novinky o výrobních procesech, procesorech, GPU i pouzdření
Intel dnes prezentoval řadu novinek, z nichž některé jsme již nakousli ráno, ale nyní se už můžeme podívat na celou prezentaci. Půjde o novou výrobní technologii, procesory, grafické čipy, roadmap i pouzdření. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy Samsung, ARM a AMD patrně budou vyvíjet CPU pro Androidy
Opětovně se objevují informace, že by společnosti Samsung a AMD měly spolupracovat na vývoji mobilních procesorů. Zainteresována by měla být i samotná společnost ARM, na jejíž architektuře by byly takové procesory postaveny.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře