www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel DG1 v testech, proč nezvládne benchmarky a nefunguje všude?

Intel DG1 v testech, proč nezvládne benchmarky a nefunguje všude?
, , aktualita
Intel nás nedávno zaujal tím, že vypustil na OEM trh slabší verzi své Iris Xe MAX. Jde o Iris Xe, které mají pouze 80 jednotek EU (Execution Unit) a 640 shaderů. Server Igor's Lab si nyní vyzkoušel kartu, která je založena na použitém čipu DG1. 
K oblíbeným
reklama
Intel DG1 se už loni objevila jako grafická karta, kterou Intel použil pro vývoj své nové grafické generace a ačkoliv jsme neočekávali, že by byla na jejím GPU založena nějaká opravdu prodávaná grafika, Intel nás na podzim vyvedl z omylu. Nejdříve vypustil na trh Iris Xe MAX a nedávno také slabší verze Iris Xe. V obou případech ale nejde o zboží určené pro samostatný prodej na volném trhu a Iris Xe dokonce ani nefungují na všech PC. Omezeny jsou na některé generace procesorů Intel na některých deskách, které musí mít z nějakého důvodu k tomu uzpůsobený BIOS. Mohli jsme přitom počítat s tím, že tento důvod bude spíše umělý, ale co k tomu může říci Igor Wallossek
 
 
Wallossek se dostal právě k původní DG1 od Intelu, kterou mohl řádně prozkoumat, čili rozebrat, otestovat, atd. Dostala se k němu v rámci kompletního PC od OEM výrobce a jde o verzi s plným počtem 96 EU a 768 shadery a dále s 8 GB (4x 2GB Micron) paměti LPDDR4 na 2133 MHz a 128bitové sběrnici. Co se týče celého počítače, prozrazeno bylo pouze to, že je vybaven procesorem Core i7 (non-K verze) a deskou Mini-ITX se Z390, čili už nejde o nejnovější techniku. Karta samotná ale podporuje PCIe 4.0, i když jen na 8 linkách, ale ty jí pochopitelně více než bohatě stačí. 
 
 
Igorovo zkoumání zřejmě podporuje předchozí domněnku, a sice že omezená kompatibilita karet DG1 je způsobena tím, že samy nenesou paměť EEPROM se svým BIOSem, a musí proto využívat paměť desky. Právě proto není možné je rozběhnout na jakémkoliv systému a vypadá to, že jde o stejný případ jako u nových Iris Xe. Intel si tímto způsobem tedy zajistil, aby dané karty mohly běžet pouze na vybraných deskách, které k tomuto účelu budou mít upravený BIOS. 
 
A jak DG1 běží? V klidovém provozu má takt 600 MHz a vezme si jen 4 W, takže teplota 30 °C je odpovídající, zvláště když ventilátor se nevypíná a stále pracuje na 850 RPM. Při plné zátěži se takt vyhoupne na 1550 MHz a spotřeba na 20 W, i když maximum by dle Igora mělo být až 30 W. I to je ovšem pochopitelně velice nízká hodnota, i když vzhledem k výkonu karty odpovídající. 
 
Karta sama nabízí jeden HDMI 2.1 a tři DP, avšak Intel doporučuje využívat grafické výstupy desky a dle testů byl systém s monitorem napojeným přímo na kartu nestabilní. A problém nastal i při testování karty, které nemohlo být provedeno kvůli tomu, že systém během benchmarků padal a nedokázal je dokončit. Jediný dokončený test byl GPGPU benchmark v AIDA64, který je nám k ničemu. I na provozu této karty je tak opravdu vidět, že jde spíše o testovací hardware, jenž nelze pořádně vyzkoušet i přes řadu aktualizací pro ovladače. 
 
A to vyvolává otázky. DG1 by už měly být víceméně funkční hardware, ale k tomu mají opravdu daleko. Nevíme ale, jak se chovají nové Iris Xe a jak daleko máme k vypuštění Xe-HPG na trh. Intel sice může dodat ucházející hardware, ale vyladěné ovladače jsou přinejmenším stejně důležitá součást celého produktu a zde nám Wallossek ukazuje, že s nimi by to nemuselo být ještě dlouho ideální.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit Fisker vzdal solid-state akumulátory, nedokáže je rozumně dokončit
Výbornou ukázkou toho, že vývoj nových typů akumulátorů není jednoduchá záležitost, je společnost Fisker. I když má solid-state akumulátory téměř hotové, nakonec jejich další vývoj zrušila. V dohledné době by je nebyla schopna dokončit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn Prohlížeč Brave přinese agregátor směnáren kryptoměn
Prohlížeč Brave je zaměřen na zachovávání soukromí, současně ale je také velmi aktivní na poli kryptoměn. Vedle už používaných vlastních tokenů BAT chce přinést agregátor směnáren Decentralized EXchange (DEX).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou? Rocket Lake-S jsou v předprodeji, na kolik nás přijdou?
Právě dnes jsme zjistili, že na Mindfactory se už nabízí procesor Core i7-11700K v předprodeji. Nedlouho na to se ovšem objevuje už celá řada Rocket Lake-S v nabídce jiného obchodu, takže se můžeme podívat na další ceny.
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy Navi 22 "Navy Flounder": specifikace a diagramy
AMD už příští týden představí nové Radeony, a to přinejmenším model RX 6700 XT. Ten využije GPU Navi 22 známé také jako Navy Flounder a to bude do jisté míry poloviční verzí dobře známého Big Navi, čili Navi 21. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky Sociální síť Clubhouse potvrzuje úniky audio dat na jiné webové stránky
Sociální síť Cluhouse zatím funguje na systému pozvánek a spousta lidí by se do ní ráda dostala. Jedna chytrá hlava tak vymyslela, jak nabízet různé audio streamy jiným a nechala rozhovory unikat ven na Internet.
Včera, aktualita, Milan Šurkala