Intel DL Boost vs. TITAN RTX: jak si vedou Cascade Lake?

Intel DL Boost vs. TITAN RTX: jak si vedou Cascade Lake?
, , aktualita
Jednou z hlavních novinek generace procesorů Cascade Lake společnosti Intel je DL Boost patřící pod AVX-512. Jde o instrukce pro akceleraci výkonu CPU v aplikacích pro umělou inteligenci a server Anandtech si je vyzkoušel v praxi. 
K oblíbeným
reklama
Pod Cascade Lake máme zařazenou aktuální generaci procesorů Intel Xeon, kterou Intel vypustil na trh před měsícem. Tato generace nově nabízí DL Boost, neboli VNNI - Vector Neural Net Instructions, které patří pod AVX-512 a mají procesoru pomoci s AI výpočty. S těmi zase máme běžně spojeno to, že se na ně nejvíce hodí GPU nebo specializované akcelerátory, zatímco CPU obvykle zdaleka nedosahují takového výkonu a efektivity, aby mohly vysoce paralelizované čipy ohrozit. Změní to ale procesory Cascade Lake? 
 
Server Anandtech srovnal jejich zástupce s procesorey EPYC 7601, jenž velice brzy získá nástupce z generace Rome a dále tu je také starší dvojice Xeonů 8176 a jako zástupci moderních Cascade Lake tu jsou Xeony 8280, čili v obou případěch 28jádrové modely. EPYC 7601 je ve své rodině tím nejlepším modelem se 32 jádry a jak je vidět, v tomto testu má málo co říci. 
 
 
Mezi procesory tak Cascade Lake nemají konkurenci a dokáží být o poznání lepší než starší Skylake, ovšem takový rozdíl bude logicky těžko stačit na to, aby se GPU jako TITAN RTX mohlo začít třást. 
 
 
Dva procesory Xeon 8280 by tak musely být v daném benchmarku 2,5x výkonnější, aby mohly ohrozit kartu NVIDIA TITAN RTX, což se samozřejmě dalo čekat. Jedná se o test výkonu pro účely neurální sítě Long Short-Term Memory (LSTM), která si selektivně pamatuje vzory během daného časového úseku a Anandtech v prvním testu využil tři různé optimalizace. Pro srovnání s GPU byly samozřejmě využity ty nejlepší výsledky, jakých testované procesory dosáhly. 
 
Dá se ovšem říci, že procesory Intel podávají slušný výkon, zvláště oproti AMD. Intel si samozřejmě nemohl myslet, že díky DL Boost bude konkurovat moderním GPU, a to jak celkovým výkonem, tak jeho poměrem k ceně. Umožnil však rozumný provoz AI aplikací i na serverech, které k tomu primárně nebudou určeny. A je pravděpodobné, že Intel zde také sleduje dlouhodobý cíl a chystá se v budoucnu zapojit procesory společně se svými chystanými grafikami Xe, aby tak vytvořil jakousi serverovou AI obdobu toho, o co se AMD dříve snažilo se svými APU a iniciativou Fusion. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek