Intel DL Boost vs. TITAN RTX: jak si vedou Cascade Lake?

Intel DL Boost vs. TITAN RTX: jak si vedou Cascade Lake?
, , aktualita
Jednou z hlavních novinek generace procesorů Cascade Lake společnosti Intel je DL Boost patřící pod AVX-512. Jde o instrukce pro akceleraci výkonu CPU v aplikacích pro umělou inteligenci a server Anandtech si je vyzkoušel v praxi. 
K oblíbeným
reklama
Pod Cascade Lake máme zařazenou aktuální generaci procesorů Intel Xeon, kterou Intel vypustil na trh před měsícem. Tato generace nově nabízí DL Boost, neboli VNNI - Vector Neural Net Instructions, které patří pod AVX-512 a mají procesoru pomoci s AI výpočty. S těmi zase máme běžně spojeno to, že se na ně nejvíce hodí GPU nebo specializované akcelerátory, zatímco CPU obvykle zdaleka nedosahují takového výkonu a efektivity, aby mohly vysoce paralelizované čipy ohrozit. Změní to ale procesory Cascade Lake? 
 
Server Anandtech srovnal jejich zástupce s procesorey EPYC 7601, jenž velice brzy získá nástupce z generace Rome a dále tu je také starší dvojice Xeonů 8176 a jako zástupci moderních Cascade Lake tu jsou Xeony 8280, čili v obou případěch 28jádrové modely. EPYC 7601 je ve své rodině tím nejlepším modelem se 32 jádry a jak je vidět, v tomto testu má málo co říci. 
 
 
Mezi procesory tak Cascade Lake nemají konkurenci a dokáží být o poznání lepší než starší Skylake, ovšem takový rozdíl bude logicky těžko stačit na to, aby se GPU jako TITAN RTX mohlo začít třást. 
 
 
Dva procesory Xeon 8280 by tak musely být v daném benchmarku 2,5x výkonnější, aby mohly ohrozit kartu NVIDIA TITAN RTX, což se samozřejmě dalo čekat. Jedná se o test výkonu pro účely neurální sítě Long Short-Term Memory (LSTM), která si selektivně pamatuje vzory během daného časového úseku a Anandtech v prvním testu využil tři různé optimalizace. Pro srovnání s GPU byly samozřejmě využity ty nejlepší výsledky, jakých testované procesory dosáhly. 
 
Dá se ovšem říci, že procesory Intel podávají slušný výkon, zvláště oproti AMD. Intel si samozřejmě nemohl myslet, že díky DL Boost bude konkurovat moderním GPU, a to jak celkovým výkonem, tak jeho poměrem k ceně. Umožnil však rozumný provoz AI aplikací i na serverech, které k tomu primárně nebudou určeny. A je pravděpodobné, že Intel zde také sleduje dlouhodobý cíl a chystá se v budoucnu zapojit procesory společně se svými chystanými grafikami Xe, aby tak vytvořil jakousi serverovou AI obdobu toho, o co se AMD dříve snažilo se svými APU a iniciativou Fusion. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus Binance chystá vlastní kryptoměnu: Project Venus
Chystá se další kryptoměna, jako by jich zatím nebylo málo. Novinku bude mít na svědomí kryptoměnová burza Binance, která chce v tomto případě vytvořit stablecoin. Zatím nese název Project Venus a bojovat bude i proti Facebooku a jeho Libře.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC Externí SSD i HDD WD_BLACK přichází pro herní konzole i PC
Společnost Western Digital si připravila novou produktovou řadu WD_BLACK, která se skládá z externích pevných disků i SSD určených pro počítače PC i herní konzole. Vybaveny jsou rychlým rozhraním a zaujmout chtějí i svým designem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen Intel Tiger Lake-U s grafikou 12. generace spatřen
Na světlo světa se dostaly záznamy o raných vzorcích procesorů generace Intel Tiger Lake, které by se měly objevit někdy v příštím roce. Vybaveny přitom mají být už 12. generací grafiky Intel, čili Xe. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc Tesla začala pronajímat solární panely od 50 USD na měsíc
Pokud někdo nechce investovat do vlastních solárních panelů, které si namontuje třeba na střechu svého domu, může si je nyní od společnosti Tesla pronajmout. Ceny přitom začínají na 50 dolarech měsíčně. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet Mléčná dráha by měla obsahovat na 5 až 10 miliard Zemi podobných planet
Díky vesmírnému teleskopu Kepler a mapovacímu Gaia jsou k dispozici informace, z nichž se dá odvodit přibližný počet planet jistého typu. A ty říkají, že naše galaxie by měla být domovem pro až 10 miliard planet srovnatelných se Zemí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek6 komentářů