www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel hlásí, že výtěžnost 10nm procesu překonává předpoklady, 7nm je na cestě

Intel hlásí, že výtěžnost 10nm procesu překonává předpoklady, 7nm je na cestě
, , aktualita
Intel minulý týden ohlásil opět rekordní tržby, jež byly očekávány vzhledem k tomu, že poptávka po jeho produktech je stále nadměrně silná. Nicméně to jsou 14nm produkty, ale co 10nm proces a v návaznosti i 7nm?
K oblíbeným
reklama
V pátek jsme se tak dozvěděli o dalším rekordním roku společnosti Intel, která dokázala utržit 72 miliard dolarů a měla čistý zisk přes 21 miliard, který by mohl být ještě vyšší, kdyby ovšem marže vydržely na stejné úrovni jako před rokem. My se ale nyní chceme podívat spíše do budoucna, kde se rýsuje už masové nasazení 10nm procesu, který je aktuálně používán stále jen okrajově. 
 
 
Hlavní novinky jsou ty, že výtěžnost 10nm procesu je dle samotného Intelu nad očekávání dobrá a že ten si pro letošní rok chystá vypuštění celkem devíti produktů a letos také chce zvýšit svou výrobní kapacitu s ohledem na zpracované wafery o celou čtvrtinu. Zrovna to by ale mělo logicky zařídit právě i zprovoznění nových 10nm linek, které pomohou uvolnit potřebnou 14nm kapacitu, jejíž nemalou část si loni zabrala i výroba modemů pro smartphony, již si Intel vzal na svá bedra. 
 
Je také otázka, co se přesně myslí onou devítkou nových 10nm produktů. Mluvit by se pochopitelně mělo spíše o produktových řadách a je prostě zřejmé, že tento údaj samotný nám vůbec nic neřekne, když nevíme, co všechno se mezi nimi může skrývat. Obecně se očekávají pro letošní rok jednak 10nm procesory Ice Lake, a to nejspíše jednak mobilní a pak serverové Xeony a pak také grafické čipy generace Xe mají být založeny na 10nm procesu. Vedle toho lze očekávat i nová FPGA či AI akcelerátory. Co se ovšem týče 10nm desktopových procesorů, pak jejich nástup v letošním roce už je v podstatě vyloučen. 
 
 
Intel také hlásí, že 7nm GPU Ponte Vecchio jsou stále na cestě k představení během 4. kvartálu roku 2021, ovšem ten je vzdálený více než rok a půl, takže to nelze brát jako datum vytesané do skály. 
 
Robert Swan také potvrdil, že Intel se poučil ze své neúspěšné snahy docílit 2,7x navýšení hustoty tranzistorů v rámci přechodu ze 14nm procesu na 10nm. Její vedení se prostě namlsalo tím, jak 14nm proces oproti 22nm předvedl 2,4x navýšení a zkusilo jít ještě dále, což se vskutku nevyplatilo. Nyní tak Intel cílí v rámci nových procesů spíše na čistý dvojnásobek a dle slov šéfa Intelu můžeme očekávat, že jeho 7nm proces bude srovnatelný s 5nm technologiemi konkurence a to samé má platit pro 5 nm a 3 nm. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru? Smrt meteoritem: jaká je šance být zabit objektem z vesmíru?
Každý rok spadne na Zemi několik tisíc meteoritů, které tak dokáží překonat ochranu poskytovanou atmosférou a nevypaří se při průletu skrz ni. Jaká je ovšem šance na to, že nás některý z nich zasáhne?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb Windows 10 May 2020 Update není bezchybný: Microsoft zveřejnil seznam chyb
Jak je tomu zvykem u komplexních systémů, jako je Windows 10, vždy se najdou kombinace SW a HW, které spolu moc dobře nefungují. Microsoft proto zveřejnil seznam známých chyb nové aktualizace, o kterých už ví.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection Epic nyní zdarma nabízí Borderlands: The Handsome Collection
Epic Games Store nepřekvapil, ale rozhodně ani nezarmoutil, neboť dle očekávání tu máme zdarma Borderlands: The Handsome Collection. Nejde o jeden titul, ale o dvě hry včetně veškerého bonusového obsahu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem MSI potvrzuje podporu Zen 3 na deskách s AMD 400 i s 16MB BIOSem
Společnost MSI chce už nyní svým zákazníkům slíbit, že její základní desky s čipovými sadami AMD 400 Series budou podporovat procesory generace Zen 3. Neomezuje se přitom pouze na desky řady MAX. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3? Přijdou po Vermeer stále ještě 7nm procesory Warhol se Zen 3?
Ještě do včerejšího dne jsme měli víceméně jasno v tom, co jak se budou vyvíjet další procesorové generace společnosti AMD, ovšem pak přišla informace od Digitimes o 5nm CPU chystaných ještě na tento rok, které však vůbec neodpovídá tato zpráva.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře