www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel hlásí, že výtěžnost 10nm procesu překonává předpoklady, 7nm je na cestě

Intel hlásí, že výtěžnost 10nm procesu překonává předpoklady, 7nm je na cestě
, , aktualita
Intel minulý týden ohlásil opět rekordní tržby, jež byly očekávány vzhledem k tomu, že poptávka po jeho produktech je stále nadměrně silná. Nicméně to jsou 14nm produkty, ale co 10nm proces a v návaznosti i 7nm?
K oblíbeným
reklama
V pátek jsme se tak dozvěděli o dalším rekordním roku společnosti Intel, která dokázala utržit 72 miliard dolarů a měla čistý zisk přes 21 miliard, který by mohl být ještě vyšší, kdyby ovšem marže vydržely na stejné úrovni jako před rokem. My se ale nyní chceme podívat spíše do budoucna, kde se rýsuje už masové nasazení 10nm procesu, který je aktuálně používán stále jen okrajově. 
 
 
Hlavní novinky jsou ty, že výtěžnost 10nm procesu je dle samotného Intelu nad očekávání dobrá a že ten si pro letošní rok chystá vypuštění celkem devíti produktů a letos také chce zvýšit svou výrobní kapacitu s ohledem na zpracované wafery o celou čtvrtinu. Zrovna to by ale mělo logicky zařídit právě i zprovoznění nových 10nm linek, které pomohou uvolnit potřebnou 14nm kapacitu, jejíž nemalou část si loni zabrala i výroba modemů pro smartphony, již si Intel vzal na svá bedra. 
 
Je také otázka, co se přesně myslí onou devítkou nových 10nm produktů. Mluvit by se pochopitelně mělo spíše o produktových řadách a je prostě zřejmé, že tento údaj samotný nám vůbec nic neřekne, když nevíme, co všechno se mezi nimi může skrývat. Obecně se očekávají pro letošní rok jednak 10nm procesory Ice Lake, a to nejspíše jednak mobilní a pak serverové Xeony a pak také grafické čipy generace Xe mají být založeny na 10nm procesu. Vedle toho lze očekávat i nová FPGA či AI akcelerátory. Co se ovšem týče 10nm desktopových procesorů, pak jejich nástup v letošním roce už je v podstatě vyloučen. 
 
 
Intel také hlásí, že 7nm GPU Ponte Vecchio jsou stále na cestě k představení během 4. kvartálu roku 2021, ovšem ten je vzdálený více než rok a půl, takže to nelze brát jako datum vytesané do skály. 
 
Robert Swan také potvrdil, že Intel se poučil ze své neúspěšné snahy docílit 2,7x navýšení hustoty tranzistorů v rámci přechodu ze 14nm procesu na 10nm. Její vedení se prostě namlsalo tím, jak 14nm proces oproti 22nm předvedl 2,4x navýšení a zkusilo jít ještě dále, což se vskutku nevyplatilo. Nyní tak Intel cílí v rámci nových procesů spíše na čistý dvojnásobek a dle slov šéfa Intelu můžeme očekávat, že jeho 7nm proces bude srovnatelný s 5nm technologiemi konkurence a to samé má platit pro 5 nm a 3 nm. 
 
Zdroj: wccftech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
Včera, aktualita, Jan Vítek11 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů NVIDIA prý prodala těžařům Ampere za 175 milionů dolarů
Těžba kryptoměn opět začíná ohrožovat trh s grafickými kartami, a to v tu nejméně vhodnou dobu. Do toho přichází zpráva, že NVIDIA měla přímo těžařům prodat nové Ampere v hodnotě 175 milionů dolarů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek15 komentářů