reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Innovation 2023: výrobní procesy dle plánu, Meteor Lake i 288jádrové CPU

21.9.2023, Milan Šurkala, aktualita
Intel Innovation 2023: výrobní procesy dle plánu, Meteor Lake i 288jádrové CPU
Intel na svém Innovation 2023 představil několik novinek a potvrdil své plány do budoucna. Brzy tak přijdou mobilní procesory s AI akcelerátorem, 288jádrový procesor s E-Core i slibované výrobní procesy.
Společnost Intel uspořádala událost Innovation 2023, na které bylo představeno několik zajímavých novinek. Hovořila o AI PC, aneb počítačích, které budou vybaveny novými mobilními procesory Meteor Lake. Ty totiž budou mít AI akcelerátor podobně jako některé mobilní procesory AMD Ryzen (Phoenix), a jak je už roky běžné u mobilních procesorů v telefonech. Procesory Intel Core Ultra by měly být uvedeny na trh 14. prosince, tedy na konci roku. Půjde také o první procesory firmy využívající chipletový design, vyráběny mají být procesem Intel 4 a výrobce také slibuje výrazné navýšení výkonu integrovaného GPU, které má být na úrovni karet Intel Arc.
 
Intel Meteor Lake Core Ultra
 
Intel dále potvrdil plán přinést 5 nových výrobních procesů během 4 let. Dle Gelsingera (CEO Intelu) se už velkosériově vyrábí pomocí procesu Intel 7, další proces Intel 4 je pro takovou výrobu připraven a Intel 3 by měl být hotov do konce letošního roku. Intel také ukázal wafer vyrobený pomocí testovací verze procesu Intel 20A. Ten bude prvním s technologií PowerVia a těšit se také můžeme na technologii GAA, zde nazvanou RibbonFET. Tyto procesy by měly být připraveny pro praktické nasazení ve výrobě v druhé polovině roku 2024. Zavádí také skleněný substrát, který by měl umožnit udržet v platnosti Moorův zákon i po roce 2030. Dle Gelsingera přinese budoucnost multi-chipletová řešení a ukázal testovací čip vyrobený pomocí takové technologie Universal Chiplet Interconnect Express (UCIe).
 
Intel Meteor Lake Core Ultra
 
Dále bylo oznámeno, že Stability AI postaví nový superpočítač na procesorech Intel Xeon a AI akcelerátorech Gaudi2. Zmínil, že Alibaba Cloud nyní běží na Xeonech 4. generace se zabudovanými AI akcelerátory a také poodhalil Xeony 5. generace, které se představí 14. prosince. V první polovině roku 2024 budou uvedeny na trh také procesory Sierra Forest. Půjde o serverové procesory vybavené pouze jádry E-Core a má jich mít rovnou 288. Výsledkem má být 2,5krát více jader na rack a 2,4krát vyšší výkon na watt proti nynější generaci. Granite Rapids pak přinese 2-3krát vyšší AI výkon vůči stávajícím Xeonům. Rok 2025 má přinést další Xeon na E-Core, a to Clearwater Forest. Ten má být vyrábět procesem Intel 18A.
 
Intel skleněný substrát
 
V neposlední řadě Intel oznámil obecnou dostupnost svého Intel Developer Cloud. Zde najdeme akcelerátory Gaudi2, nebudou chybět ani GPU pro datová centra Max Series 1100 a 1550, objeví se zde také nové Xeony. Zákazníci zde mohou spouštět různé úlohy pro AI, a to jak trénování, tak i běh natrénovaných algoritmů.
 
Zdroj: intel.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama