www.svethardware.cz
>
>
>

Intel investuje do výzkumu kvantových počítačů

Intel investuje do výzkumu kvantových počítačů
, , aktualita
Společnost Intel se rozhodla, že bude investovat 50 milionů dolarů do organizace QuTech, která se zabývá výzkumem kvantových počítačů. Organizace bude s Intelem spolupracovat v průběhu příštích 10 let.
K oblíbeným
reklama
Organizace QuTech patří do výzkumného institutu Delftské technické univerzity (TU Delft) a TNO, což je nizozemská organizace pro aplikovaný výzkum. Cílem je tedy přinést další pokroky ve výzkumu kvantových počítačů a zajistit to má jednak 50 milionů dolarů od Intelu a také jím poskytnuté vývojářské zdroje jak přímo v Nizozemsku, tak v rámci společnosti. Zajištěna bude také technická podpora.
zástupci Intelu a QuTech


Kvantové počítače by v budoucnu mohly řešit problémy, na které nestačí ani dnešní superpočítače a jde třeba o složité simulace, jako jsou rozsáhlé finanční analýzy nebo efektivnější hledání nových léků. Nebudou ale nejspíše schopné nahradit počítače, jak je známe dnes, ale spíše jen doplnit jejich schopnosti. Však nepracují s bity, ale s tzv. qubity, tedy s kvantovými bity a ty mohou nabývat několik různých stavů současně a v tom je potenciál k paralelnímu provádění vysokého počtu výpočtů.

Mike Mayberry, viceprezident Intelu a výkonný ředitel Intel Labs, odhaduje, že plně funkční kvantový počítač uvidíme nejdříve za deset let a povede k němu právě představená iniciativa jeho firmy a organizace QuTech. Právě Intel má přispět svým know-how z oblasti fyziky, výroby elektroniky a navrhováním počítačových architektur. Dle něj nemá jedna společnost či organizace šanci úspěšně vyvinout kvantový počítač a zapotřebí je, aby firmy a instituce mezi sebou začaly spolupracovat. V budoucnu totiž bude zapotřebí vyvinout elektroniku, která bude pracovat při nízkých teplotách a bude schopna qubity propojit, ovládat a měřit. Právě v této oblasti může být Intel nejvíce nápomocný. Musí se tak dobře propojit svět vědy a nejlepší úrovně inženýrství.

Podporu projektu vyjádřil také CEO Intelu Brian Krzanich, dle nějž jsou kvantové počítače pro jeho společnost strategicky důležité a naopak zkušenosti Intelu jsou nezbytné pro jejich vývoj.

Zdroj: TZ Intel
reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů