www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní

Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní
, , aktualita
Firma IC Insights opět zveřejnila svůj přehled o světovém trhu mezi výrobci polovodičů, kam patří všichni, ať už mají či nemají své výrobní kapacity. Intel je opět na svém zdánlivě neotřesitelném prvním místě, ale na rozdíl od jiných moc nerostl.
K oblíbeným
reklama
Vše důležité ukazuje jedna tabulka, která ukazuje tržby dobře známých firem na trhu s polovodičovými čipy. Jako obvykle se na prvním místě s téměř 74 miliardami umístil Intel, který má však pod sebou několik větších i menších dravců. Sám si totiž i vzhledem k přetrvávajícím problémům s výrobou (vývoj nových procesů i kapacita stávajících) připsal jen čtyři procenta růstu, přičemž trh měl jistě potenciál k dosažení daleko lepšího výkonu, jak ukazují výsledky jiných firem. 

 
Samsung je však stále na druhém místě, takže na své prvenství z roku 2018 nedokázal navázat, ostatně tehdy jej do čela vynesly především vysoké ceny pamětí, které od té doby spíše klesají. Samsung se bude muset starat spíše o to, aby jej v dohledné době na druhém místě nevystřídala společnost TSMC, která vykázala 31% růst tržeb, ovšem i tak jsou rozdíly na prvních čtyřech místech stále ještě propastné. A není divu, že do první pětice patří ještě SK Hynix a Micron, čímž se nám v ní kompletují všichni tři světově největší výrobci paměťových čipů. 
 
V druhé pětce se nachází NVIDIA, která v posledním roce předvedla úctyhodný výkon, když dle této tabulky navýšila tržby přesně o polovinu. K tomu se pak nejvíce přibližuje právě společnost AMD, která vykázala 41% růst tržeb, ale i tak se pohybuje až na konci tabulky, neboť slušný růst zaznamenaly i jiné firmy jako MediaTek, Kioxia (dříve Toshiba Memory) a Apple. 
 
Tabulka mimochodem rozděluje příjmy firem na oblasti integrovaných obvodů (IC) a pak O-S-D, což je zkratka pro Optoelectronics, Sensors/actuators, Discrete semiconductors, ovšem i kdybychom vypustili příjmy firem z O-S-D, pořadí by se až tak moc nezměnilo. Z předních míst by vypadl Infineon a ST Micro a Broadcom by klesl o jednu příčku. Firmy AMD a NVIDIA ale mají velice dobře našlápnuto k tomu, aby se v dalších letech mohly prokousávat stále výš, což bude do velké míry ale záviset i na úspěchu firem Samsung a především TSMC. 
 
 
A jak ukazuje tabulka z minulého roku, změny na tomto trhu jsou v této době opravdu turbulentní. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
V Kanadě staví 88MW vodní elektrárnu pro výrobu zeleného vodíku V Kanadě staví 88MW vodní elektrárnu pro výrobu zeleného vodíku
Vodík je nejspíš jedním z řešení energetiky budoucnosti. V Kanadě proto zahajují výstavbu 88MW vodní elektrárny, která by měla produkovat zelený vodík a kyslík. Obojí by se mělo využívat v průmyslu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Ukončení spouštění Adobe Flash nadělalo problémy železnici v Číně Ukončení spouštění Adobe Flash nadělalo problémy železnici v Číně
Adobe Flash se s námi před dvěma týdny rozloučil a poslední aktualizace vypnula možnost jeho přehrávání. To zatopilo těm, kteří ani po několika letech varování, že tento den přijde, nepřešli na jinou platformu. Třeba železniční systém v čínském Ta-lienu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne Ministerstvu shořel server pro žádosti kvůli COVIDu, neběžel přes 1,5 dne
Český Internet baví další problém při řešení koronavirové krize. Nečekané chyby vykazují systémy pro registraci k očkování i server pro podávání kompenzačních žádostí. Ten to ve čtvrtek vzdal a shořel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
22.1.2021, aktualita, Milan Šurkala