www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel konečně představil 10nm Ice Lake-SP pro servery

Intel konečně představil 10nm Ice Lake-SP pro servery
, , aktualita
V příštím roce se do přímého souboje pustí nové serverové procesory AMD EPYC generace Milan a Intel Ice Lake-SP. Obě tyto rodiny přijdou na trh víceméně ve stejnou dobu a otázka byla především ta, co nabídnou nové Intely. 
K oblíbeným
reklama
Zrovna včera jsme se dozvěděli, že nové procesory EPYC generace Milan se Zen 3 se dostanou do běžného prodeje v prvním čtvrtletí příštího roku. V jejich případě je přitom jasné, že půjde opět o maximálně 64jádrové verze a díky novým Ryzen 5000 také víme, co očekávat od jejich architektury. Žádné překvapení se zkrátka nečeká a to samozřejmě není na závadu, neboť architektura Zen 3 se zatím ukázala ve velice dobrém světle. 
 
 
Naopak o Ice Lake-SP se toho dosud moc nevědělo a dosud není v podstatě zcela jisté ani to, kolik budou mít jader. Vypadá to však pravděpodobně na maximální počet 32 jader na patici a v rámci platformy Whitley maximálně dvě patice. Bude tu také podpora PCIe 4.0, osmikanálové zapojení DDR4-3200 a samozřejmě i podpora pamětí Optane.
 
 
A jak je vidět z druhého snímku, Ice Lake se Sunny Cove můžeme brát spíše jen jako mezičlánek při přechodu na 10nm SuperFin a procesory Sapphire Rapids, které by už měly být "to pravé". Intel nyní hlásá, že jeho 32jádrový Ice Lake-SP je rychlejší než 64jádrový AMD EPYC 7742 (Rome) ve vybraných benchmarcích jako NAMD SMTV, Monte Carlo a LAMMPS (viz první snímek). 
 
 
Intel zatím stačil potvrdit, že Ice Lake-SP se začnou masově vyrábět během prvního kvartálu příštího roku, takže v prodeji by mohly být nedlouho po nových AMD EPYC. 
 
Dále tu máme i jeden obrázek, který už neukázal sám Intel. Jde o únik části prezentace o platformě Denali Pass, která se týká právě procesorů Sapphire Rapids. Dozvídáme se, že tyto procesory by opravdu měly být i ve verzi využívající paměti typu HBM, jak se šuškalo dříve, přičemž by měly podporovat nové paměti DDR5 i sběrnici PCIe 5.0. 
 
 
Čili oproti Ice Lake-SP zřejmě budou Sapphire Rapids next-gen se vším všudy. 
 
Zdroj: Intel


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek