www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Lakefield s pěti jádry otestován

Intel Lakefield s pěti jádry otestován
, , aktualita
Intel má od letoška jedno nové želízko v ohni, které mu má pomoci ve světě mobilních počítačů. Jde o malinká SoC generace Lakefield, která představují dosud nejpokročilejší způsob pouzdření procesorů x86. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Lakefield využívají technologii Foveros, která představuje možnost vrstvit na sebe výkonné či méně výkonné čipy s logikou i paměti. Přesně toho Lakefield využívají, aby v rámci pouzder s rozměry jen 12 x 12 x 1 mm nabídly pět procesorových jader, integrovanou grafiku Intel 11. generace a navíc i paměti RAM pro hlavní systémovou paměť. Jde tak o celé SoC, které v rámci 7W TDP obsahuje veškerý hlavní hardware a potřebuje jen malinkou základní desku, takže je logické, že své místo pak najde v těch nejtenčích mobilních počítačích.  
 
 
Zvláště zajímavá je pak kombinace čtyř menších a slabších jader Tremont (TNT) plus jednoho výkonného Sunny Cove (SNC), přičemž tato konfigurace v testovaném Samsung Galaxy Book S představuje 5C/5T, takže Intel do výbavy nepropašoval Hyperthreading. Pět jader ale může bohatě stačit a otázka je spíše ta, jak se osvědčí čtyři slabší jádra a jedno silnější, respektive jak dobře si operační systém dokáže řídit zátěž tak, aby silnější jádro skutečně bylo zatíženo tím nejnáročnějším vláknem. 
 
Zaměření Intelu v případě Lakefield také dobře ilustruje ten fakt, že Samsung Galaxy Book S byl dříve dostupný s procesorem Qualcomm Snapdragon 8cx a Windows 10. Nyní už mohou desítky se svými aplikacemi fungovat na své nativní x86 platformě. Později přitom v tomto roce přijde ještě Lenovo ThinkPad X1 Fold, ale jinak se nezdá, že by se Lakefield měly brzy rozšířit do mnoha různých modelů počítačů. 
 
 
Nyní se ale už můžeme podívat na to, jak výkonný je Core i5-L16G7 v Samsung Galaxy Book S, a to díky testům provedeným serverem Notebookcheck. Jedná se o procesor s taktem 1,4 až 3 GHz, 4 MB cache a s TDP 7 W. Grafika Iris Plus G7 má zde 64 výpočetních jednotek EU, které ovšem vzhledem k nízkému TDP pracují reálně na velice nízkém taktu a ve skutečnosti se pak dané iGPU v 3DMark 11 ani nevyrovná verzi UHD Graphics 620. 
 
Dle testů nejsou ani výkony procesorových jader zrovna úžasné a nedosahují ani výkonu Pentia 5405U (CB15, 1 jádro), za což dle zdroje může i to, že daný procesor se v onom konkrétním notebooku ani nedostal k udávanému taktu 3 GHz a vymáčkl ze sebe přinejlepším 2,4 GHz. A i ve webových testech se nám Lakefield pohybuje ve společnosti Pentií a Celeronů a není o moc lepší než Snapdragon 8cx v předchozí verzi Samsung Galaxy Book S. 
 
Nicméně je třeba poukázat na to, že právě ani aktuální verze Windows 10 dle ohlasů k testu nenabízí vhodnou správu procesů právě pro pětijádrovou hybridní konfiguraci Lakefieldu. Čili až se Windows 10 naučí přednostně využívat jádro Sunny Cove před Tremonty, výsledné hodnocení by se mohlo výrazně změnit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem Přenosný monitor Lenovo ThinkVision M14t lze ovládat aktivním stylusem
Lenovo představilo nový přenosný monitor s dotykovým ovládáním, který si klade za cíl usnadni pracovní povinnosti mimo kancelář. K interakci lze využít také aktivní digitální pero. Připojení k počítači zajišťuje USB-C.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením Creative Live! Cam Sync 1080p: oblíbená webkamera přichází s vyšším rozlišením
Poptávka po webkamerách se v posledních měsících výrazně zvýšila a společnost Creative při této příležitosti přináší nástupce pro populární model Live! Cam Sync HD. K dispozici je integrovaná krytka objektivu nebo možnost připojení k tripodu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE NAS QNAP TS-431X3 přináší 2.5GbE i 10GbE
Další novinkou ve výrobním programu společnosti QNAP je i NAS TS-431X3. Proti modelům TS-x31P3 nabídne ještě rychlejší 10GbE připojení. Už podle názvu je patrné, že bude určen pro 4 pevné disky nebo SSD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini Razer pokračuje ve zmenšování, představil myš DeathAdder V2 Mini
Razer vzal další myš ze své nabídky a představil její zmenšenou verzi. Tentokrát se jedná o model DeathAdder V2, který se v nové variantě vyznačuje nejen nízkými rozměry, ale také hmotností. Velká část těla myši získala protiskluzovou úpravu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Asus uvedl na český trh zakřivený monitor TUF Gaming VG27VQ Asus uvedl na český trh zakřivený monitor TUF Gaming VG27VQ
Nabídku zakřivených herních monitorů od Asusu rozšířil model TUF Gaming VG27VQ, který nabídne VA panel s rozlišením Full HD a obnovovací frekvencí 165 Hz. Monitor se hned dostal do českých obchodů, proto známe i cenu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář