www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel Lakefield s pěti jádry otestován

Intel Lakefield s pěti jádry otestován
, , aktualita
Intel má od letoška jedno nové želízko v ohni, které mu má pomoci ve světě mobilních počítačů. Jde o malinká SoC generace Lakefield, která představují dosud nejpokročilejší způsob pouzdření procesorů x86. 
K oblíbeným
reklama
Procesory Lakefield využívají technologii Foveros, která představuje možnost vrstvit na sebe výkonné či méně výkonné čipy s logikou i paměti. Přesně toho Lakefield využívají, aby v rámci pouzder s rozměry jen 12 x 12 x 1 mm nabídly pět procesorových jader, integrovanou grafiku Intel 11. generace a navíc i paměti RAM pro hlavní systémovou paměť. Jde tak o celé SoC, které v rámci 7W TDP obsahuje veškerý hlavní hardware a potřebuje jen malinkou základní desku, takže je logické, že své místo pak najde v těch nejtenčích mobilních počítačích.  
 
 
Zvláště zajímavá je pak kombinace čtyř menších a slabších jader Tremont (TNT) plus jednoho výkonného Sunny Cove (SNC), přičemž tato konfigurace v testovaném Samsung Galaxy Book S představuje 5C/5T, takže Intel do výbavy nepropašoval Hyperthreading. Pět jader ale může bohatě stačit a otázka je spíše ta, jak se osvědčí čtyři slabší jádra a jedno silnější, respektive jak dobře si operační systém dokáže řídit zátěž tak, aby silnější jádro skutečně bylo zatíženo tím nejnáročnějším vláknem. 
 
Zaměření Intelu v případě Lakefield také dobře ilustruje ten fakt, že Samsung Galaxy Book S byl dříve dostupný s procesorem Qualcomm Snapdragon 8cx a Windows 10. Nyní už mohou desítky se svými aplikacemi fungovat na své nativní x86 platformě. Později přitom v tomto roce přijde ještě Lenovo ThinkPad X1 Fold, ale jinak se nezdá, že by se Lakefield měly brzy rozšířit do mnoha různých modelů počítačů. 
 
 
Nyní se ale už můžeme podívat na to, jak výkonný je Core i5-L16G7 v Samsung Galaxy Book S, a to díky testům provedeným serverem Notebookcheck. Jedná se o procesor s taktem 1,4 až 3 GHz, 4 MB cache a s TDP 7 W. Grafika Iris Plus G7 má zde 64 výpočetních jednotek EU, které ovšem vzhledem k nízkému TDP pracují reálně na velice nízkém taktu a ve skutečnosti se pak dané iGPU v 3DMark 11 ani nevyrovná verzi UHD Graphics 620. 
 
Dle testů nejsou ani výkony procesorových jader zrovna úžasné a nedosahují ani výkonu Pentia 5405U (CB15, 1 jádro), za což dle zdroje může i to, že daný procesor se v onom konkrétním notebooku ani nedostal k udávanému taktu 3 GHz a vymáčkl ze sebe přinejlepším 2,4 GHz. A i ve webových testech se nám Lakefield pohybuje ve společnosti Pentií a Celeronů a není o moc lepší než Snapdragon 8cx v předchozí verzi Samsung Galaxy Book S. 
 
Nicméně je třeba poukázat na to, že právě ani aktuální verze Windows 10 dle ohlasů k testu nenabízí vhodnou správu procesů právě pro pětijádrovou hybridní konfiguraci Lakefieldu. Čili až se Windows 10 naučí přednostně využívat jádro Sunny Cove před Tremonty, výsledné hodnocení by se mohlo výrazně změnit. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
MSI Optix G32CQ4: herní monitor se zakřiveným VA panelem a 165 Hz MSI Optix G32CQ4: herní monitor se zakřiveným VA panelem a 165 Hz
MSI přidává do své nabídky další monitor pro hráče. Model Optix G32CQ4 používá rozlišení WQHD či panel se zakřivením. Obnovovací frekvence dosahuje až 165 Hz a podporována je také technologie FreeSync.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty Asus RT-AX89X: herní router s osmi anténami a dvěma 10Gb/s porty
Asus se svým nejnovějším Wi-Fi 6 routerem cílí na hráče, kteří neváhají pro vyšší výkon své domácí sítě utratit balík peněz. Model RT-AX89X AX6000 poznáte podle netradičního vzhledu s osmi anténami, ale zaujme i další výbavou.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware Mozilla dočasně vypnula službu Firefox Send, útočníci přes ní šířili malware
Firefox Send je užitečná služba, která umožňuje sdílení souborů mezi uživateli. V posledních měsících si ovšem funkci oblíbili hackeři, kteří jejím prostřednictvím šířili malware. Mozilla se proto rozhodla zasáhnout.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
100TB SSD Nimbus ExaDrive DC100 dostává cenovku: 40.000 USD 100TB SSD Nimbus ExaDrive DC100 dostává cenovku: 40.000 USD
Před dvěma lety oznámila společnost Nimbus svá nová SSD ExaDrive. Model DC100 sliboval nebývale vysokou kapacitu 100 TB. Nyní dostává i cenovku a stojí více než základní verze elektromobilu Tesla Model 3
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
TikTok může být zakázán i v USA: vláda ho podezřívá, že jde o spyware TikTok může být zakázán i v USA: vláda ho podezřívá, že jde o spyware
Sociální síť TikTok možná bude mít další problém. Poté, co byla zakázána v Indii kvůli obavám ze špehování uživatelů, hrozí totéž i v USA. I zdejší vláda se obává toho, že jde o spyware s vazbami na čínskou vládu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů