www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů

Intel má firmě VLSI zaplatit 2,2 miliardy dolarů za porušení patentů
, , aktualita
A výsledná částka může být ještě mnohem vyšší, neboť VLSI žaluje firmu Intel ve více státech, přičemž ten se pochopitelně brání a chystá se odvolat. O co konkrétně v tomto případu ovšem jde a které patenty měly být porušeny?
K oblíbeným
reklama
Intel byl obviněn firmou VLSI Technology, která dnes již funguje pod Fortress Investment Group (a v důsledku pod SoftBank, vlastníkem firmy Arm). Jako jeden z pionýrů polovodičového průmyslu drží VLSI řadu patentů, z nichž dva měl Intel dle rozhodnutí soudu ve Waco (Texas) porušit. Soud poté nařídil Intelu uhradit firmě VLSI škodu ve výši 1,5 miliardy dolarů za první patent a za druhý pak 675 milionů. Nicméně jde jen o jednu část celého širokého případu, v jehož rámci VLSI žalovala Intel také ve státech Kalifornie a Delaware a v němž jde ještě o šest dalších patentů. 
 
VLSI tak od Intelu bude žádat celkově 7,1 miliard dolarů z celkem osm porušených patentů a dále pak i budoucí licenční poplatky a náklady soudního řízení, což se celkově dle odhadu samotného Intelu může vyšplhat na 11 miliard dolarů. 
 
 
Intel ovšem dle komentáře pro Tom's Hardware s rozhodnutím soudu ve Waco zásadně nesouhlasí, chystá se odvolat a je přesvědčený, že nakonec vyhraje. Dle informací od Waco Tribune-Herald (v EU nedostupné) se v případě prvních dvou patentů týkalo jednak o jistou technologii pro úspornější provoz počítačů a pak o zvyšování výkonu procesorů. 
 
Díky Tom's Hardware se můžeme dozvědět, že jde jednak o patent pro snižování provozního napětí paměti, přičemž ten druhý se týká prostě správy taktovací frekvence elektronických zařízení
 
Oba tyto patenty ovšem dříve držela společnost NXP Semiconductors, od níž je firmě VLSI koupila. Ale ani jeden z nich nemá původ ve firmě NXP, která je sama koupila od Freescale Semiconductor Inc. a SigmaTel Inc.
 
Intel ovšem už také přešel do protiútoku, když sám obvinil mateřskou firmu Fortress, která VLSI vlastní, z nezákonného hromadění patentů. Právníci Intelu tak uvádějí, že sama VLSI už nevyrábí žádné produkty a jediným zdrojem jejích příjmů jsou právě soudní pře, čili VLSI bylo v prostými slovy označeno za patentového trola. 
 
Můžeme také počítat s tím, že Intel se bude případným dalším rozhodnutím o zaplacení škod bránit všemi prostředky, ostatně stále ještě bojuje proti platbě 1,2 miliardy dolarů, kterou byl potrestán za zneužití svého dominantního postavení na trhu vůči firmě AMD, což je případ, který už zdánlivě dávno vychladl. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet? Xbox Cloud Gaming zamířil na Windows PC a iOS. Jak novinku vyzkoušet?
Microsoft zítra spustí webovou aplikaci Xbox Cloud Gaming, která umožní hraní v cloudu také na počítačích s Windows 10 a mobilních zařízeních od Applu. Dostupná bude i v ČR, ale bez pozvánky a předplatného Xbox Game Pass Ultimate se neobejdete.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4 Patriot uvádí SSD Viper VP4300 s PCIe Gen4
Patriot rozšířil nabídku svých SSD o modely VP4300. Ty mají formát M.2 a využívají sběrnice PCIe Gen4 x4. Díky tomu mohou dosahovat velmi vysokých přenosových rychlostí až 7400 MB/s a 800K IOPS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod Samsung G9 ani Acer EI491CRG9 nemá DisplayHDR 2000, šlo o podvod
VESA (Video Electronics Standards Association) potvrdila, že certifikace DisplayHDR 2000 nemůže být ve specifikacích monitorů Samsung Odyssey G9 ani Acer EI491CRG9, a to jednoduše proto, že neexistuje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem Amazon zrušil MMO hru Lord of the Rings, nedohodl se s Tencentem
Amazon Game Studios zrušilo další hru. Tentokrát je to online hra na motivy Pána prstenů. Problémem je herní studio Athlon Games, ke kterému má nyní Amazon velmi složitou cestu přes nového vlastníka, firmu Tencent.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000 Výrobce pamětí už slibuje i DDR5-10000
Nástup paměťového standardu DDR5 přinese vítanou možnost opět skokově posunout výkon, respektive reálnou datovou propustnost moderních PC. Nejde jen o efektivní takty, ale právě o nich bude tato aktualita. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře