reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Intel Meteor Lake by měl přinést o 50 % více výkonu na watt

, , aktualita
Intel Meteor Lake by měl přinést o 50 % více výkonu na watt
Intel chystá procesory Core 14. generace známé jako Meteor Lake. U nové generace by mělo dojít ke značnému navýšení efektivity nových procesorů, což je oblast, ve které stávající Raptor Lake zrovna moc neexceluje.
Intel Meteor Lake by měl přinést o 50 % více výkonu na watt
Už dlouho víme, že Intel chystá nové procesory Core 14. generace s kódovým označením Meteor Lake. Ty by měly nahradit současnou 13. generaci Raptor Lake, která přinesla sice excelentní výkony, ale bohužel za cenu vysoké spotřeby. Právě toto by měla být oblast, ve které má připravovaná generace hodně zapracovat, alespoň podle tweetu leakera Raichu. Dostane novou architekturu pro výkonná jádra P-Core i úsporná E-Core. Cílem je dosáhnout o 50 % vyšší efektivity (čemuž můžeme rozumět jako o 50 % vyššímu výkonu při stejné spotřebě nebo jako o třetinu nižší spotřebě při stejném výkonu, případně čemukoli extra nebo interpolovanému z těchto čísel).
 
Intel Meteor Lake
 
Pokud se něco takového podaří Intelu dosáhnout, byla by to velmi příjemná změna a AMD by mělo opět konkurenta i na poli efektivity. Další novinkou má být také výrazně lepší "integrovaná" grafika. Hovoří se o použití dlaždicové architektury a v případě GPU tak nepůjde ani o iGPU nebo dGPU, ale o tzv. tGPU (Tiled GPU). Dostat se má až na 128 EU a takty přes 2,0 GHz. To jsou v podstatě specifikace odpovídající desktopové kartě Intel Arc A380. Počítá se tak s 2násobným výkonem proti dnešku.
 
 
Výhodou dlaždicové architektury má být např. to, že by pro Intel mělo být výrazně jednodušší škálovat jednotlivé vlastnosti čipů a přijít třeba s větším počtem jader nebo naopak větší cache pamětí. Dlaždicová architektura má být aplikována na celý procesor, takže vedle dlaždice s GPU (Tiled GPU) tu bude také výpočetní část (CPU Tile), SOC Tile a IOE Tile.
 


reklama
reklama
reklama