Intel může do čipsetů vedle USB 3.1 přidat i Wi-Fi

Intel může do čipsetů vedle USB 3.1 přidat i Wi-Fi
, , aktualita
Čipové sady Intel 200 Series, které se chystají speciálně pro procesory Kaby Lake, by mohly již přinést nativní podporu USB 3.1 a pokud ne, byla by to až další generace. Ve hře je ale také přímá podpora rozhraní Wi-Fi.
K oblíbeným
reklama
Zatím se objevilo nejvíce informací o vedoucí čipové sadě série Intel 200, a to Z270. Její hlavní výhodou oproti Z170, o které se již ví, bude pouze to, že dostane čtyři linky PCI Express 3.0 navíc, a bude jich tedy 24. Jenomže ty se stejně ve výsledku podělit o propustnost 7,9 GB/s rozhraní DMI 3.0, které ji spojuje s procesorem, takže výhoda není ve větší propustnosti, ale v možnosti napojit na čipset najednou více zařízení.

Co se týče podpory rozhraní USB 3.1, tu by leckdo mohl brát u nového čipsetu jako samozřejmost, aby nebylo nutné využívat samostatné kontrolery. Jenomže je pravda, že dnes málokdo opravdu dokáže využít rozhraní USB 3.1 s jeho propustností 10 Gb/s, a nedivili bychom se, kdyby Z270 ještě toto rozhraní přímo nenabízel. Dříve se objevily informace, že USB 3.1 nabídne už 200 Series, ale dle aktuální zprávy Digitimes Intel uvažuje o tom, že USB 3.1 nabídne v 300 Series na konci příštího roku, a to společně s integrovaným Wi-Fi.

Zatímco podporu USB 3.1 na 300 Series můžeme brát už v podstatě automaticky, v případě Wi-Fi vyvstává řada otázek ohledně způsobu integrace, čili zda by bylo Wi-Fi přímou součástí čipsetu, nebo by bylo spíše samostatně, ale na stejném pouzdře s čipsetem. A pak tu je také zapotřebí zajistit dobrý příjem, což na základních deskách obvykle umožní dvojice externích a odnímatelných antén, které se montují u zadních portů. Pak ale bude záležet čistě na výrobci desek, zda se rozhodnou tyto antény do výbavy desky zařadit, takže je možné, že by se objevily modely s integrovaným Wi-Fi, které by ale kvůli snaze o minimalizaci výrobních nákladů neměly anténu.

Jisté je to, že z takového rozhodnutí by neměly radost společnosti Realtek, Broadcom či ASMedia, které právě vyrábí dodatečné kontrolery pro základní desky. Jenomže tyto firmy jednoduše musí očekávat, že do běžné výbavy čipových sad se postupně dostávají nové technologie. Jednak pak přicházejí na trh další, které umožní těmto firmám si vydělat. A potom se tímto procesem nová rozhraní popularizují, což firmám umožní se zahojit na výrobě produktů pro zařízení, jež tato rozhraní využívají.

Každopádně by integrované Wi-Fi v čipových sadách byl velký krok, který by nám mohl v řadě případů vytrhnout trn z paty. Kabel má stále své výhody, ale možnost připojit se z desktopového počítače k síti vzduchem se může hodit a pokud by se taková výbava stala běžná, asi nikdo by se nezlobil. Uvidíme ale až někdy za rok, zda to takto dopadne a jaké čipové sady to vůbec postihne.

Zdroj: DigiTimes
reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář