Intel může do čipsetů vedle USB 3.1 přidat i Wi-Fi

Intel může do čipsetů vedle USB 3.1 přidat i Wi-Fi
, , aktualita
Čipové sady Intel 200 Series, které se chystají speciálně pro procesory Kaby Lake, by mohly již přinést nativní podporu USB 3.1 a pokud ne, byla by to až další generace. Ve hře je ale také přímá podpora rozhraní Wi-Fi.
K oblíbeným
reklama
Zatím se objevilo nejvíce informací o vedoucí čipové sadě série Intel 200, a to Z270. Její hlavní výhodou oproti Z170, o které se již ví, bude pouze to, že dostane čtyři linky PCI Express 3.0 navíc, a bude jich tedy 24. Jenomže ty se stejně ve výsledku podělit o propustnost 7,9 GB/s rozhraní DMI 3.0, které ji spojuje s procesorem, takže výhoda není ve větší propustnosti, ale v možnosti napojit na čipset najednou více zařízení.

Co se týče podpory rozhraní USB 3.1, tu by leckdo mohl brát u nového čipsetu jako samozřejmost, aby nebylo nutné využívat samostatné kontrolery. Jenomže je pravda, že dnes málokdo opravdu dokáže využít rozhraní USB 3.1 s jeho propustností 10 Gb/s, a nedivili bychom se, kdyby Z270 ještě toto rozhraní přímo nenabízel. Dříve se objevily informace, že USB 3.1 nabídne už 200 Series, ale dle aktuální zprávy Digitimes Intel uvažuje o tom, že USB 3.1 nabídne v 300 Series na konci příštího roku, a to společně s integrovaným Wi-Fi.

Zatímco podporu USB 3.1 na 300 Series můžeme brát už v podstatě automaticky, v případě Wi-Fi vyvstává řada otázek ohledně způsobu integrace, čili zda by bylo Wi-Fi přímou součástí čipsetu, nebo by bylo spíše samostatně, ale na stejném pouzdře s čipsetem. A pak tu je také zapotřebí zajistit dobrý příjem, což na základních deskách obvykle umožní dvojice externích a odnímatelných antén, které se montují u zadních portů. Pak ale bude záležet čistě na výrobci desek, zda se rozhodnou tyto antény do výbavy desky zařadit, takže je možné, že by se objevily modely s integrovaným Wi-Fi, které by ale kvůli snaze o minimalizaci výrobních nákladů neměly anténu.

Jisté je to, že z takového rozhodnutí by neměly radost společnosti Realtek, Broadcom či ASMedia, které právě vyrábí dodatečné kontrolery pro základní desky. Jenomže tyto firmy jednoduše musí očekávat, že do běžné výbavy čipových sad se postupně dostávají nové technologie. Jednak pak přicházejí na trh další, které umožní těmto firmám si vydělat. A potom se tímto procesem nová rozhraní popularizují, což firmám umožní se zahojit na výrobě produktů pro zařízení, jež tato rozhraní využívají.

Každopádně by integrované Wi-Fi v čipových sadách byl velký krok, který by nám mohl v řadě případů vytrhnout trn z paty. Kabel má stále své výhody, ale možnost připojit se z desktopového počítače k síti vzduchem se může hodit a pokud by se taková výbava stala běžná, asi nikdo by se nezlobil. Uvidíme ale až někdy za rok, zda to takto dopadne a jaké čipové sady to vůbec postihne.

Zdroj: DigiTimes
reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek